MARTIN UHEREK * Príbehy jazzu (album)

Príbehy pomáhajú porozumieť jazzu

 

Projekt Príbehy jazzu po viac ako troch rokoch koncertnej činnosti prichádza na svet na CD nosiči. Poslucháči tak odteraz budú mať možnosť počúvať pútavé príbehy z histórie jazzu, života jazzmanov a mnoho iného, nech budú kdekoľvek - či už na cestách alebo v pohodlí svojej obývacej izby. Toto CD spája kvalitnú jazzovú hudbu a hovorené slovo, ktoré prostredníctvom historiek a zaujímavých informácií poslucháčov vtiahne do obdobia prvej polovice 20. storočia, keď si jazz na niekoľko desaťročí držal štatút populárnej hudby Ameriky.

 


Martin Uherek

Príbehy jazzu vznikli začiatkom roka 2013 ako túžba saxofonistu Martina Uhereka priblížiť jazz a jeho krásy širokej verejnosti. Martin sa hudbe venuje ako profesionálny jazzový saxofonista už od roku 2008, kedy sa na slovenskej jazzovej scéne etabloval víťazstvom na domácej súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu a 2. miestom na International Jazz Contest v poľskom Tarnowe. V roku 2012 vyhral so svojím kvartetom súťaž Pódium mladých talentov SLSP a získal tak možnosť vystúpiť o rok na to na hlavnom pódiu najväčšieho slovenského jazzového festivalu, Bratislavské jazzové dni 2013. V tom čase bol Uherek na hudobnej scéne už známym menom a za uplynulých päť rokov od začiatku svojej kariéry absolvoval množstvo klubových a festivalových vystúpení na Slovensku aj v zahraničí.

 

Práve na týchto koncertoch sa stretával u publika s tými najrôznejšími názormi na jazz, pozitívnymi, negatívnymi a niektorými veľmi rozpačitými. Po mnohých rozhovoroch s návštevníkmi koncertov si uvedomil, že hlavným kameňom úrazu pri jazze je pre bežného človeka jeho prvotná nezrozumiteľnosť. Pochopil, že na to, aby ľudia mali radi jazz a počúvali ho, musia ho predovšetkým spoznať a pochopiť. Vtedy a preto vymyslel projekt Príbehy jazzu.

 

Jedná sa o inovatívny prístup, ako zaujať publikum a ponúknuť im niečo viac, ako len hudbu. Hra jazzovej kapely je tu dopĺňaná hovoreným slovom, konkrétne príbehmi o jazzových muzikantoch, histórii jazzu, o tom, čo sa medzi hudobníkmi deje na pódiu počas hrania a o mnohom inom, čím odpovedá na otázky, ktoré môže laické publikum mať, ale bojí sa ich spýtať.

 

Od svojho vzniku až doteraz sa projekt odohrával len v koncertnej forme, teda počas živých vystúpení Uherekovej kapely, ktoré leader obohacoval pútavými náučnými aj vtipnými historkami. Teraz konečne prichádzajú Príbehy jazzu aj vo forme CD nosiča.

 

CD Príbehy jazzu predstavuje významný míľnik v trojročnej histórii projektu. Prostredníctvom tohto albumu budú mať ľudia možnosť opakovane sa ponárať do tajov jazzu, a to v teple svojho domova, alebo kdekoľvek inde, kde na jazz dostanú chuť.

 

Účinkujúcu kapelu na CD predstavuje jazzový kvartet, ktorý sa skladá zo slovenskej jazzovej špičky. Leaderom, saxofonistom a rozprávačom je Martin Uherek, ktorý minulý rok vydal svoj debutový album Walkin’ My Own Way. Okrem neho na CD hrá významný slovenský klavirista Klaudius Kováč, držiteľ prestížnej ceny Ladislava Martoníka za rok 2014. Na kontrabase hrá Róbert Ragan Jr., syn známeho rovnomenného jazzového basistu, v súčasnosti aj napriek svojmu mladému veku už vyhľadávaný inštrumentalista a leader vlastných projektov. Štvoricu uzatvára rovnako žiadaný jazzový hudobník, bubeník Peter Solárik. Každý z členov má za sebou roky profesionálneho fungovania na domácej aj zahraničnej jazzovej scéne, ako aj spoluprácu s významnými svetovými umelcami. Klaudius Kováč hral so svetoznámym bubeníkom Gene Jacksonom, Peter Solárik s významným talianskym klaviristom Antoniom Faraom a spoločne hrali s legendárnymi tenorsaxofonistami Bennym Golsonom a Scottom Hamiltonom, ako aj mnohými inými.

 

Album Príbehy jazzu, ktorý v súčasnosti vychádza vo vydavateľstve PJ SOUND STUDIO, je prvým zo série Príbehov jazzu a prináša stručný prierez celou históriou štýlu, teda dobou od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. Hovoreným slovom aj hudbou predstavuje živelnosť swingovej hudby, bohaté improvizácie bebopu, rytmus moderného jazzu aj prínos jedinečného klaviristu a skladateľa Theloniousa Monka.

Na CD môžu poslucháči nájsť historky o najznámejšom z jazzmanov, trubkárovi Louisovi Armstrongovi, o legendárnych swingových jam sessions, na ktorých si hudobníci merali svoje sily, ako aj spomienkach na búrlivé obdobie 40. rokov, kedy bola newyorská 52. ulica plná hudobných klubov a svetoznámych muzikantov. Dozvedia sa o avantgardnom hnutí 60. rokov aj o mainstreame, jazze súčasnosti, ktorý majú možnosť pravidelne počuť v jazzových kluboch po celom svete.

 

CD Príbehy jazzu je určené pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo nové. Poslucháči nemusia mať nijaké predchádzajúce znalosti a dokonca ani nemuseli doteraz prísť s jazzom do kontaktu. Stačí otvorená myseľ a ochota dať mu šancu - o ostatné sa postará Martin Uherek so svojimi spoluhráčmi.

 

CD vyšiel vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

 

PJ SOUND STUDIO s.r.o.

Článok patrí k časopisu: