Milan Lasica - List do jesenného vetra (videoklip a predstavenie projektu "Básnenie")

Pozrite si videoklip z pripravovaného albumu zhudobnených básní interpretovaných Milanom Lasicom.

 

Viac o projekte "Básnenie" v nasledujúcom liste povie jeho autor a organizátor Marek Kučera: 

 

Dobrý deň,

rád by som Vám predstavil projekt, na ktorom pracujem so svojimi priateľmi od roku 2020, a ktorý sme až doteraz, na žiadosť Milana Lasicu, držali v maximálnom utajení.

Volá sa Básnenie a jeho prvý impulz vznikol počas nahrávania piesne Predstavujem si krajinu, ktorá bola venovaná spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Bolo to po prvýkrát, čo som oslovil Milana Lasicu na spoluprácu. Svoj part prišiel nahrať dva dni po svojich osemdesiatych narodeninách. Fascinovalo ma, ako pristupuje k práci. Nestrácal čas. Žiadne zbytočné reči. Šiel priamo na vec. Od momentu, ako sme ho vyzdvihli pred domom, a ako opustil nahrávacie štúdio, ubehlo 23 minút. Mal som možnosť byť v štúdiu s viacerými česko-slovenskými hudobníkmi, ale ani jeden z nich nepracoval takto expresne.
 

lasica
 

Jeho prístup k práci ma natoľko očaril, že zhruba mesiac po zverejnení piesne som mu zavolal znovu a povedal mu, že by som s ním naďalej rád spolupracoval. Pousmial sa. Vedel som, že má rád poéziu a preto som mu navrhol: „Pán Lasica, čo keby sme, tentokrát, zhudobnili Vám blízke básne, ktoré by ste následne naspievali?“ - „Povyberajte ich a potom sa mi ozvite,“ odvetil Lasica a zložil telefón. Od toho momentu som intenzívne chodil po knižniciach, antikvariátoch, kníhkupectvách... a pátral po vhodných básňach.

 

S následným výberom štyridsiatich básni sme sa o niekoľko mesiacov stretli s Lasicom v kaviarni. Prišiel dôkladne pripravený – všetky básne mal vytlačené. Stretnutia sa zúčastnil aj Robert Pospiš a Martin Sillay, ktorých som medzičasom oslovil, aby vybrané básne zhudobnili. Spoločne sme si prešli materiál a zredukovali výber na pätnásť básní. Jedenásť z nich Lasica naspieval.

 

Celé nahrávanie, ktoré prebehlo v apríli a máji roku 2021, bolo prísne utajené – dokonca aj Lasicova rodina sa o ňom dozvedela až po jeho smrti. S Lasicom sme totiž mali gentlemanskú dohodu – kým projekt nedokončíme, nikomu o ňom nepovieme.

 

Materiál tohto nového a zároveň posledného Lasicovho albumu bol kompletne audiovizuálne zaznamenaný a stal sa spolu s vybranými básňami základným stavebným prvkom projektu Básnenie. Projektu, v ktorom jeho hlavný protagonista cez poéziu slovenských autorov s úprimným vedomím vlastnej pominuteľnosti reflektuje svoj život.

 

„Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa,“ sú úvodné slová básne List do vetra, ktorej autorom je Miroslav Válek. Je to zhudobnený dopis, ktorý tu Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.

 

Videoklip som nakrúcal s mojim dlhoročným priateľom a kolegom Mirom Remom. Oslovili sme Lasicových najbližších a pozvali ich do priestoru nahrávacieho štúdia, v ktorom album vznikal. Tam sme im jeho List osobne odovzdali. Za tými, ktorí nemohli prísť na Slovensko, sme vycestovali do Prahy, Brna, Třebíče... nakrúcali sme deväť dní. Bolo to jedno z najemotívnejších točení, aké som doposiaľ zažil.

Básnenie ma svojim príbehom a obsahom každým dňom viac a viac presahuje. Z toho dôvodu som sa rozhodol, že aj uvedenie prvého singlu bude iné, ako býva štandardne zvykom. Uvedomil som si totiž, že pri premiére nemusí byť zakaždým „víťaz“ len jedno médium, zvíťaziť môžu všetci. Obzvlášť v týchto časoch, kedy sa vzďaľujeme, stránime a uzatvárame do svojich bublín, by sme sa o to mohli aspoň pokúsiť. A tak som oslovil všetky rádia, média a televízie, na ktoré som zohnal kontakt a navrhol im, aby sme Lasicovu novú pieseň odpremiérovali spoločne na Dušičky, 1. novembra o 9:00 a uctili si tak nielen Milana Lasicu, ale aj ďalších ľudí, ktorí už nie sú medzi nami. Všetky oslovené média súhlasili.

 

Sú to už tri intenzívne roky tvorivého procesu i mlčania. No, od samého začiatku Básnenia som cítil, že pracujeme s niečím, čo v sebe nesie silu spájať. Neviem, čo všetko nám zajtrajšky prinesú, ale prajem si, aby Básnenie v tomto duchu pokračovalo a naďalej spájalo umenie a ľudí.

 

Marek Kučera

autor projektu Básnenie
 

 

Foto: Martina Mlčúchová

 

Lasicov nový album vyjde v priebehu budúceho roka v dvoch špeciálnych formátoch – ako kniha s CD a ako vinyl s meniteľným obalom LP. Bude obsahovať 11 skladieb, 11 básní, 11 obrazov a rôzne fotografie. Jeho fanúšikovia ho však môžu získať už dnes prostredníctvom crowdfundingovej kampane a svojou podporou sa tak stať súčasťou tohto projektu.

 

Okrem albumu vyjde aj atraktívny zberateľský kúsok - limitovaný 7“ singel List do vetra s podpisom Milana Lasicu vygravírovaným priamo na platni. Obal k singlu je fotografiou obrazu, ktorý vytvorila Jarmila Mitríkova s Dávidom Demjanovičom na Válkovu báseň.

 

 

Podporiť Básnenie

https://www.donio.sk/basnenie

 

 

www.basnenie.com

 

 

Z O Z N A M   A U T O R O V

 

Autor projektu: Marek Kučera

 

Spieva: Milan Lasica

Autori hudby: Robert Pospiš & Martin Sillay

Autor textu: Miroslav Válek

Autori obalu: Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič

 

Hudobná produkcia: Robert Pospiš & Martin Sillay

Nahrávanie / Mix / Mastering: Robert Pospiš & Martin Sillay

Nahraté v štúdiu Real Music House

Vydavateľstvo: Art Park, s.r.o., 2023

 

Hudobné obsadenie:

Klavír, klávesy, vokály: Robert Pospiš

Gitara, basgitara: Martin Sillay

Bicie: Marián Ševčík

 

Orchestrálne party:

Hilaris Chamber Orchestra 

Umelecký vedúci: Alan Vizváry

 

Zbor:

Kvapôčky a Mráčiky, žiaci z CZŠ Narnia v Bratislava a Superar Lozorno
pod vedením Lenky Brádňanskej a Evy Šuškovej.

Aranžmán orchestra a zboru: Robert Pospiš & Martin Sillay

 

Videoklip:

Námet & producent: Marek Kučera

Réžia, kamera, strih: Miro Remo

Kamera: Majo Žilinčan

Záznam zvuku: Adam Matej

Grading: Miro Remo & Majo Žilinčan

Maskér: Boris Bordács

Šofér: Vlado Daňo

 

Účinkujú:

Milan Lasica, Magda Vašáryová, Hana Lasicová, Emília Vášaryová, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Miro Noga, Zuzana Šebová, Elena Vácvalová, Olga Feldeková, Ady Hajdu, Milan Kňažko, Peter Lipa, Dominika Kavaschová, Tomáš Janovic, Stanislav Štepka, Petra Polnišová, Zuzana Fialová, Jiří Lábus, Martin Hofmann, Bolek Polívka, Zdeněk Svěrák, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Daniela Kolářová

 

Článok patrí k časopisu: