MILOŠ JANOUŠEK * Mapy labyrintu

Názov skupiny: 
Miloš Janoušek
Rok vydania: 
2017
Vydavateľstvo: 
Indies Happy Trails / Vlastné vydanie

Žáner: Akustická gitara, Fingerstyle
Ukážky: TU
Cena: 8 €
 

Miloš Janoušek je známy predovšetkým ako folkový pesničkár a člen skupiny Jednofázové kvasenie. Je však aj osobitým inštrumentalistom, hráčom na akustickú gitaru. V jeho hre sa prelínajú najrôznejšie hudobné vplyvy – od renesančnej hudby cez folk, country, blues až po rock – všetko hudba, ktorú prežil a vyskúšal, či už ako hudobník alebo skladateľ, na vlastnej koži. Práve akustická gitara je základom jeho sólového projektu Mapy labyrintu. Výsostne inštrumentálny album je ako prechádzka v čase a priestore.

CD prináša inštrumentálnu, prevažne gitarovú hudbu a charakterizuje ho mäkký a zároveň zvonivý zvuk jeho akustických gitár, výrazné hudobné motívy a miestami až takmer meditatívna nálada. Album tvorí 18 nahrávok, väčšina z nich sú pôvodné skladby, ale  v osobitých úpravách sa tu objaví aj hudba renesančného skladateľa Johna Dowlanda, škótske  a bretónske tradicionály. Na nahrávkach dominujú gitary, ale s prispením hudobníkov, ako je Janouškov spoluhráč z Jednofázového kvasenia Karol Svozil (flauty) alebo hráč na klávesy Miroslav Nemec vznikla zvukovo farebná a hudobne nápaditá nahrávka, ktorá len potvrdzuje okrídlené úslovie, že gitara je malý orchester.

A prečo práve Mapy labyrintu? Ako hovorí autor: „Album prináša množstvo preplietajúcich sa motívov gitár, štýlov a nálad, takže nie je od veci mať so sebou mapu, aby poslucháč nezablúdil“.

 

1 Hanter dro

2 Zvony

3 Staccato and Toccato

4 Bassing

5 Po polnoci

6 Albatros

7 Danse macabre

8 Záhrada z piesku

9 Packington´s Pound

10 What if a Day

11 Both Sides the Tweed

12 Klobúkový tanec

13 Kĺzačka

14 Cantenbury

15 Labyrint

16 Trauermarš

17 Adventná pieseň

18 Miou-Miou

Kúpiť album