MIREK KEMEL * Nic víc

 

Kemel
Nic víc
Indies Scope

Hm, priznám sa, že už dávno som nepočul CD album (pre mňa do tej doby) neznámeho autora, pri ktorom som mal pocit, že sa s ním už dávno poznám. Toto sa mi stalo pred pár dňami pri prvom stretnutí s pesničkárom Mirkom Kemelom. Išlo o CD „Nic víc“.

 

Mirkov vokálny prejav ma zaujal svojou prostotou a zemitosťou, s akou sa stretnúť mi zriedka kedy darí. Vraví sa, že spevák spieva tak, ako spieva jeho duša. V prípade spievajúcich autorov toto pravidlo platí ešte o čosi viac, bo príbehy, ktoré nám „rozprávajú“ sú vystrihovačkou toho, čo videli, počuli, cítili, prežili oni sami. Rôznorodosť tém, aké nám Mirek predkladá nás ohúri. Čo pesnička, to iný zorný uhol videnia vecí, dejov a úkazov, ktoré by mnohí z nás i prehliadli. Možno nechtiac, a možno preto, že by im nenapadlo venovať im pozornosť.

 

Predpokladám, že piesne z CD nevznikali v krátkej dobe po sebe, ale ide o prierez viacročnou tvorbou autora. Snúbi sa v nich čírosť a jas vyplývajúci z naturelu autora so zvláštnou melanchóliou, ktorá Vás miestami vyvádza z omylu, že Mirek je slnce samo, a kto sa k nemu priblíži toho zohreje. Tak s tým nepočítajte! Ak sa vydáte po cestičkách, ktoré pre Vás prešliapal rátajte i so studenou sprchou, štuchancom do boku, no i s depkou s  bohatým zuboradím, ktorá sa do Vás s chuťou zahryzne ako vyhladovaný predátor, čo konečne objavil korisť. Mirek Vám nedá pokoj pokým ho budete počúvať, počúvať no najmä naplno vnímať.

 

Piesne sú odeté v prostých „hazuchách“, ktoré dávajú o to viac vyznieť hĺbke rozpovedaných príbehov. Inštrumentálnu sekciu vo väčšine prípadov predstavuje: akordeón, flauta, gitara, ukulele, perkusie, kontrabas, ku ktorým sa kde tu pridajú i ďalšie nástroje. Dominantou zostáva: akordeón, na ktorý sa sprevádza Mirek. Ten v spojitosti s jeho už vyššie spomenutým vokálom prichystá jednoduchý, no výdatný pokrm pre poslucháča.

 

Na záver pár slov o vybraných skladbách z albumu...

 

Podzim: Počúvajúc túto pieseň som dostal chuť si k Mirkovi prisadnúť a rozprávať sa s ním. No po chvíli mi napadlo, že on ma predbehol v dôsledku čoho už vedľa neho sedím. Nie je Vám jasné, o čom to píšem, po jej vypočutí BUDE.

 

Mrtvolky: Pre mňa „pilotná pieseň albumu“. Skvelý, po každej stránke výrazný kus burcujúci k „upratovaniu v sebe a okolo seba“ za účelom zredukovania nadbytku haraburdia, čo nás obklopuje a deložuje z nás to podstatné.

 

Mezi kopci: Táto pieseň ide do „morku kosti“, je vyzbrojená skalpelom zo švédskej ocele. „Pitva“, ktorú na Vás spácha napomôže „odvzdušneniu duše“, vrelo doporučujem!

 

Nic víc: Jeden z najpoetickejších textov, aké som za posledný rok počul so závanom múdrosti východu, za ktorý by sa ani mnísi zo Šaolinu nemuseli hanbiť, fajné!

 

Väčšina z piesní Vás prekvapí silnou auto reflexiou, ktorej nechýba melanchólia, no niet v nich  ani za mak fňukania a seba ľútosti, čo svedčí o vyzretosti autora, no i majiteľa duše, z ktorej vzišli.

 

Mirek Kemel, bolo mi cťou Ťa cez Tvoj album spoznať a radosťou o Vás (oboch) pár liter „zosmoliť“.

 

IVO WEISS

 

Kúpiť/vypočuť tu: Indies Scope

 

Článok patrí k časopisu: