Modré hory: Sme čudne slávni

modre_hory

 

Hip-hopové Modré hory vydávajú svoj štvrtý album s názvom Čudne slávni. Po piatich rokoch Bene, Lyrik H, Roland Kánik a Peko prichádzajú s desiatimi skladbami s minutážou 39´46´´. Skladby sú dostupné na streamovacích platformách a konečne aj na vinyle, ktorého predpredaj sa spúšťa práve dnes. Dielo zverejnili krátko po vydaní albumu s názvom Akustik obsahujúci výber modrohorskej tvorby bez samplov a elektroniky, nahraný so živou kapelou.

 

Všetky skladby na Čudne slávni napísali a zarapovali Lyrik H a Bene, v dvoch skladbách im pomohli hostia: spisovateľ Martin M. Šimečka (Beh všemohúci) a herečka Zuzana Fialová (Vek MCs). Skladby skomponovali spoločne Peko a Roland Kánik, na treku Beh všemohúci spolupracoval Idea z Českej republiky a Vek MCs nahrali hráči z projektu Modré hory akustik: Roland Kánik ako klávesista, basgitarista Michal Šelep a Luboš Ežo Ambrozai za bicími. Jednu skladbu skomponoval Jureš Fallgrapp Líška. 

 

Album nahrával a mixoval Roland Kánik v Sonic Cat Studio v Bratislave, mastroval ho Jeremy Lubsey v štúdiu Vlado Meller mastering (Charleston, SC). Autorom dizajnu je Jakub Otčenáš zo spoločnosti diorama, ktorá je zároveň aj vydavateľom albumu. Na obale spolupracovali s umelcom Romanom Ondakom, ktorého detaily diel boli použité. Na prednej strane je Mailbox (detail), 2014 a na zadnej strane Mailbox (detail), 2013.

 

Modrým horám k albumu vyšli zatiaľ dva single: Beh všemohúci s klipom od Braňa Špačeka (dole nižšiea Čudne slávni s DYI zábermi ktoré postrihal Lukáš Kodoň (toto tu).

 

 

 

Čudne slávni

“Keď sa napríklad s niekým z Modrých hôr stretnú dvaja ľudia, pokojne kamaráti, jeden môže byť veľký fanúšik a poznať všetky skladby a ten druhý nás nemusí poznať vôbec. Takéto situácie pre nás nie sú výnimočné. Na rozdiel od najznámejších mien popkultúry, ktoré poznajú všetci na Slovensku, my sme takí čudne slávni,” vysvetľuje názov albumu aj rovnomenného singlu Lyrik H.

 

Zatiaľ čo na predošlom albume Luxus Clan (2017, Hustle and Fitness) bola každá skladba zároveň spoluprácou s americkými rappermi a speváčkou, britským interpretom alebo českým pesničkárom, Čudne slávni sú bez podobných spoluprác. 

 

Od vydania Luxus clanu ubehlo päť rokov, počas ktorých sa svet zmenil. Modré hory vnímali pandémiu, nepríjemné precitnutie, že mnohí nedôverujú vede, napadnutie Ukrajiny a desivé zistenie, že nie všetci jasne vidia agresora v Rusku. 

 

“Na druhej strane bolo obiehanie klubov a festivalov, radosť z fandov na každom jednom koncerte. V tomto všetkom sme tvorili nové skladby. Muselo sa to viac či menej odraziť na našej tvorbe. Ale nemyslím si, že sme nahrali smutný album, i keď samozrejme je pre nás nemožné vyhnúť sa smutným spoločenským témam. A možno aj práve preto sme dokázali vytvoriť aj pár vyslovene, ak nie veselých, tak aspoň ľahkých skladieb ako Čudne slávni, Neskoro večer alebo S5 do dní. Album je hotový a nám zostáva už iba čakať na reakcie poslucháčov, lebo toto dielo sa už nedá zmeniť a už nám viac nepatrí,” dodáva Bene.

 

Jediným autorským textom prispel spisovateľ Martin M. Šimečka, ktorý v skladbe Beh všemohúci číta úryvky zo svojej knihy Telesná Výchova (2020, N Press). „Závidím všetkým, ktorí hovoria, že tvorba je zábava a že si ju užívajú. Pre mňa je totiž písanie predovšetkým drina. Ale po prvý raz v živote môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že spolupráca na tejto skladbe bola veľká zábava a že som si ju užil," spomína si M. M. Šimečka.

 

V treku Vek MCs zaznie hlas herečky Zuzany Fialovej. "Zavolali mi, že majú takú pieseň a potrebujú do nej sudičku a podľa nich som to ja. To ešte netušili, že prídem do štúdia v šuštiacej bunde, ktorá sa zrovna nekamaráti s mikrofónom. Nakoniec sme to zvládli a ja som dvom novorodeniatkam Paľkovi a Mariánkovi mohla predpovedať osud čudne slávnych," vtipne opisuje nahrávanie skladby herečka Zuzana Fialová. 

 

Beaty, sample a klávesy

Hudobne je album Čudne slávni postavený prevažne na spolupráci beatmakera Peka s producentom Rolandom Kánikom. Štýlovo je zaraditeľný ku klasickému hip-hopu. 

 

Aj keď ma Bene nazýva šedivou eminenciou Modrých hôr, tou ozajstnou šedou eminenciou Modrých hôr je Peko. Jeho beaty sú fundamentom modrohorskej tvorby, majú zásadný vplyv na to, aké texty Bene a Lyrik napíšu, ako aj na celkový zvuk Modrých hôr. Pekove beaty pre mňa stelesňujú to, čo je a naďalej zostane esenciou hiphopu, aj keď sa jeho dnešný mainstream vyvinul úplne iným smerom. Tou esenciou myslím napríklad poctivý sampling a offbeatové posuny v groove. Vzhľadom k tomu, že skladieb sme mali pripravených viacej, kritériom finálneho výberu na album bola hudobná a zvuková pestrosť, čo sa myslím celkom podarilo,” hovorí Roland Kánik.

 

S Modrými horami od úplného začiatku spolupracuje “beatmacher” Peko. “Pamätám si ako mi pred 15 rokmi Bene vravel, že ide robiť pár skladieb s Lyrikom a bol by rád, keby v nich rapujú cez moje beaty. Samozrejme, že som súhlasil a odvtedy z tých pár skladieb je už pár pekných desiatok a som rád, že môžem byť stále súčasťou modrohorského sveta. Roland Kánik je schopný nájsť v mojom beate, aj to, o čom som netušil, že tam je a posunúť ho ešte ďalej. Aj po tých rokoch spolupráce furt nedočkavo s Lyrikom a Benem čakáme na novú verziu skladby od Rolanda, že kam sa mu zas podarilo rozvinúť to pôvodné demo.” 

 

Klasický hip-hopový prístup je zjavný napríklad v skladbe S5 do dní, v ktorej, ako jedni z mála hostí, skrečujú a wordcutujú DJi 3ck a Spinhandz. Sample a beaty v skladbáh takmer vždy dopĺňajú klávesy Rolanda Kánika, prípadne pozvaní hudobníci: v skladbe Epochal nahral trúbku Michal Cálik, v singli Čudne slávni a Zdravas na basu zahral Michal Šelep.

 

Kde album vychádza

Album Čudne slávni si môžete objednať vo vinylovej verzii tu: modrehory.com

Vypočuť si ho môžete na streamovacích platformách, napríklad:

Spotify

Apple Music

Tidal

Deezer
 

 modre_hory

 

 

Modré hory - Čudne slávni

(2022, diorama)

 

  1. Neskoro večer
  2. Čudne slávni
  3. Najlepší deň na tejto planéte
  4. Beh všemohúci
  5. Nám zostáva iba žiť
  6. S5 do dní
  7. Vek MCs
  8. Epochal
  9. Zdravas 
  10. Skoro ráno

 

 

Neskoro večer

Texty, rapy: Bene, Lyrik

Beat: Jureš Fallgrapp

 

Čudne slávni

Texty, rapy: Lyrik, Bene

Beat: Peko

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

Basgitara: Michal Šelep

 

Najlepší deň na tejto planéte

Texty, rapy: Lyrik, Bene

Beat: Peko

Klávesy, koprodukcia, spev: Roland Kánik

 

Beh všemohúci

Texty: Martin Milan Šimečka, Lyrik, Bene

Prednes: Martin Milan Šimečka

Rapy: Lyrik, Bene

Beat: Idea

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

 

Nám zostáva iba žiť

Texty, rapy: Lyrik, Bene

Beat: Peko

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

 

S5 do dní

Texty, rapy: Bene, Lyrik

Beat: Peko

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

Skreče: 3ck, Dj Spinhandz

 

Vek MCs 

Texty, rapy: Lyrik, Bene

Beat: Modré hory akustik

Hlas: Zuzka Fialová

Produkcia, klávesy: Roland Kánik

Basgitara: Michal Šelep

Bicie: Ľuboš Ežo Ambrozai

 

Epochal

Texty, rapy: Bene, Lyrik

Beat: Peko

Trúbka, efekty: Michal Cálik

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

 

Zdravas

Texty, rapy: Lyrik, Bene

Beat: Peko

Basa: Michal Šelep

Koprodukcia: Roland Kánik

 

Skoro ráno

Texty, rapy: Bene, Lyrik

Beat: Peko

Klávesy, koprodukcia: Roland Kánik

 

 

Nahrával a mixoval Roland Kánik v Sonic Cat Studio v Bratislave

Mastroval Jeremy Lubsey vo Vlado Meller Mastering, Charleston, SC

Grafický dizajn: Jakub Otčenáš

Exekutívna produkcia: Modré hory

Vydavateľ: Diorama, s. r. o. 

 

 

Dielo na prednej strane obalu: 

Roman Ondak „Mailbox” (detail), 2014 

S povolením gb agency, Paris 

Foto© Aurelien Mole 

 

Dielo na zadnej strane obalu:

Roman Ondak „Mailbox” (detail), 2013 

Súkromná zbierka 

Foto© Markus Wörgötter