Multižánrový týždeň plný hudby s iniciatívou Ja som kultúra

zva_trio_band

 

            World music, jazz, blues, pop,soul, funk, ethno jazz. Svetová slovenská hudba rôznych nálad, rytmov a farieb na pomedzí mnohých žánrov, bude znieť z ďalších 5. klubov naprieč Slovenskom. V pondelok, 14. decembra, odštartuje posledný týždeň hudobného maratónu v rámci iniciatívy Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru. Koncerty môžete naďalej sledovať na www.jasomkultura.sk, facebooku Ja som kultúra a rôznych iných kultúrnach a mediálnych platformách. Čaká vás 5 online premiér, každý deň o 20:00. Všetky koncerty  nájdete aj v našom archíve na www.jasomkultura.sk a youtube kanáli Ja som kultura.

 

            Pondelok, 14.12., navštívime kremnickú Akropolu. Kapela Bashavel, to je cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajúce z ľudových piesní a motívov pestré hudobné svety pohybujúce sa na pomedzí viacerých žánrov. Bashavel to je výnimočná zostava v podaní Marcel Comendant (cimbal),Stanislav Palúch (husle), Klaudius Kováč (klavír, klávesy),Róbert Ragan (kontrabas),Peter Solárik (bicie). 

Bashavel

V zlatom meste zahrá, so svojou kapelou, aj temperamentná primáška, vnučka legendárneho virtuóza Jána Berkyho Mrenicu, huslistka Barbora Botošová. Venuje sa najmä žánrom World Music a Ethno-Jazz. Nedávno vydala svoj debutový album s názvom "Colors of my Soul". Rôznorodosť, emócie a pocity, hudobné fúzie, fantázia, vášeň, spájanie rôznych národných a folklórnych prvkov, rytmov a farieb.To všetko a omnoho viac, je vpísané do jej hudby. 

SKBarbora Botošová & Friends - Romano Bašavel

            Utorok, 15.12, sa v bystrickom klube U Francúza bude znieť jazz a jeho rôzne presahy. Vystúpi dáma, ktorá obľubuje experimentovanie a hranie sa s elektronikou. Má za sbeou dva úspešné albumy "Slová" a "Dievča" a momentálne pracuje na treťom. Zuzana Mikulcová spája slovenské texty, svoje vlastné vypovede, s prvkami pop-soulu a elektronickej hudby. Už ako naznačuje názov tretieho plánovaného albumu, jej tvorba to sú "Fúzie"rôznych hudobných štýlov. Album bude plný spoluprác a prvá z nich vyšla s českým spevákom Danom Bártom v novembri 2020 pod názvom Kráľovstvo. 


 

Kráľovstvo | FÚZIE | Dan Bárta

Počas večera vystúpi aj Peter Lipa Band. Jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej jazzovej scény netreba veľmi predstavovať. Peter Lipa vo svojom prejave spája jazz a blues. Vytvoril osobitý vokálny prejav, s dôrazom na text. Využíva tak výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje slovenčinu v jazzovej hudbe. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu ale v období posledných desiatich rokov sa venuje najmä pôvodnému repertuáru. 

Peter Lipa Band - Live at Jazz Dock

            V stredu, 16.12, sa presunieme do Zvolena. V klube Wake Up odohrá svoj koncert výnimočný domáci bluesband. Kapela ZVA 12-28 BAND toto leto oslávila 30. rokov od ich vzniku a prvého koncertu. Aktuálnu zostavu tvorí stabilný tím okolo zakladateľa, lídra, originálneho autora skladieb, gitaristu a speváka Norberta Červenáka. Po celý čas existencie kapely sa mu o basový kontrapunkt stará brat Laco Červenák a viac ako pätnásť rokov mu rytmicky kryje chrbát hráč na bicie nástroje Peter Krško. Pre rok 2020 si band pripravil špeciálny koncertný program obohatený o dychovú skeciu. 

Som kamos tvoj [ ZVA 12 28 Band ]

Mix rómskej hudby z celého sveta so sebou prinesie multižánrový huslista Ján Berky Mrenica ml. Jeho nový projekt Gypsy Jazz SK ponúkne výnimočných, slovenských muzikantov s programom nabitým emóciamia a virtuozitou, ktorú v sebe obnáša rómske hudobné dedičstvo. Kapela sa v novom štýle prezentuje hudbou inšpirovanou legendárnym Djangom Reinhartom. 

Ruské piesne - Ján Berky Mrenica ml. a Gypsy Jazz SK

            Štvrtok, 17.12, v levickom Reviczky klube bude v znamení mladých talentov. Slovenská speváčka Anabela Mollovámiluje soul, funk, pop a gospel. Spevu sa venuje od útleho detstva a momentálne je členkou známeho acapella zoskupenia Fragile, spieva v kapele, ktorá doprevádza TV reláciu Milujem Slovensko, má vlastnú kapelu, a tvorí aj duo s talentovaným gitaristom a spevákom, Markusom Danielom. Anita Soul, speváčka so zahraničným hlasom, sa sústredí najmä na vydávanie singlov s chytľavými klipmi a nevyhýba sa ani duetom s interpretmi akým je džezmen Chris Dave a raper Guillotine Mack. Anita je doma v žánroch jazz ,soul a predovšetkým R&B. Spolupracuje s poprednými slovenskými hudobníkmi najmä z jazzovej scény. Dámy budú v tento večer doprevádzať na basgitaru talentovaný Áron Hodek, na klavír Eugen Vizváry a Martin Valihora na bicie. 

 

anita_soul
 

Anita Soul feat. Jan Bendig -Soske Mange Devla (Eric Benet cover)

Kristína Mihaľová Jakub Šedivý patria momentálne medzi najvýraznejšie mladé osobnosti slovenskej hudobnej scény. Na Slovensku predskakovali pred svetovými hviezdami ako Stanley Clarke, Dianne Reeves či Candy Dulfer. Minulý rok vyhrali súťaž mladých talentov Bratislavských Jazzových Dní a súťaž Jazz Start Up 2019. Koncertovali v Paríži, Bruseli a na známom jazzovom festivale v Lyone. Boli nominovaní v ankete Rádia_FM – Radio_Head Awards v kategórii Objav roka 2019, kde získali ocenenie Nadácie Advance Investments. V júli vydali debutový album Sleepin` With The Lights On pod pseudonymami Kristin Lash & Jakob Grey. V novembri tohto roku získali ocenenie Nadácie Tatra banky v kategórii mladý tvorca za skladbu I wish.  

Kristina Mihalova & Jakub Sedivy | I WISH (OFFICIAL VIDEO)

Koncerty v rámci iniciatívy Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru. vyvrcholia, v piatok 18.12., v bratislavskom Majestic Music Clube.V rámci večera vystúpi viacero kapiel a program bude prekvapením. 

             Dobrovoľné vstupné si môžete zakúpiť až do konca decembra na Ticketportal a Predpredaj.sk . Svoju obľúbenú kapelu, klub, alebo samotný projekt Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru. môžete podporiť aj priamo počas koncertov prostredníctvom QR kódu s transparentným účtom. Uvidíte ho na svojich obrazovkách počas každého z online koncertov. 

 

Celý program na: www.jasomkultura.sk

Dobrovoľné vstupné: Ticketportal.skPredpredaj.sk

FB Ja som kultúra