MYTEK LIBERTY DAC * D/A prevodník (test)

 


 

Liberty DAC je zmenšená a zjednodušená, čisto digitálna verzia prevodníka Mytek Brooklyn. Narozdiel od väčšieho a vyše dvojnásobne drahšieho modelu The Brooklyn DAC+ (test Nový Populár 4/20). Liberty neobsahuje gramofónový predzosilňovač ani displej a ovládanie hlasitosti je iba digitálne, bez diaľkového ovládača. 

Na prednom paneli sa nachádza 6,35mm jacková zástrčka pre slúchadlá, jeden multifunkčný riadiaci gombík, ktorý slúži ako otočný ovládač aj tlačidlo a 5 + 1 rovnako viacúčelových svetelných indikátorov vstupu + režimu Standby, signalizujúcich tiež úroveň hlasitosti.

Zadný panel ponúka na výber napájanie priamo z elektrickej siete, alebo z externého 12V zdroja, niekoľko digitálnych vstupov: 2 x koaxiálne SPDIF a po jednom USB 2 (32bit/384kHz, DSD256), optický TOSlink a trojkolíkový AES (24bit/192kHz, DSD64). Sekcia analógových výstupov ponúka pár pozlátených konektorov typu cinch, alebo 6,35mm výstupov pre vyvážený linkový signál. Pre toto minimalistické riešenie s rozmermi 140mm x 216mm x 44mm postačí v šatndardnom racku 1/3 priestoru.
 


 

Liberty DAC nám otvára brány k hudobným dobrodružstvám, ktoré už nie sú viazané iba na rozlíšenie v CD kvalite (24bit/192kHz), či už máme v počítači alebo inom zariadení k dispozícii nahrávky vo vyššom rozlíšení, prípadne si ich vieme stiahnuť napríklad z gramofónovej platne, alebo magnetického pásu, teda nosičov na ktoré bola uložená hudba bez predošlej dekompozície na jedničky a nuly. Producentom, ktorí sami nahrávajú a mixujú hudbu a ukladajú ju pred mixážou do trackov vo vyššom rozlíšení môže toto zariadenie prezradiť mnoho o možnostiach záznamu zvuku, kombináciách rôznych farieb a frekvencií. 

Šedivá je teória, ale zelený strom praxe a táto téza platí aj pre tvorbu zvuku, kde sa dá najlepšie napredovať v kontinuálnom procese štúdia, skúšania a objavovania s cieľom vytvoriť konkrétny výsledok (a potom ďalší a ďalší). Podľa niektorých testerov je Mytek Liberty prevodníkom, u ktorého dominuje racionálna zložka nad pocitovou, čiže umožní hudbu vnímať a rozlíšiť do detailov lepšie, než preniesť na poslucháča emócie do nej vložené. Ale to je večná otázka paralelného hi-fi vesmíru, ktorý sa ľahko dokáže zacykliť sám v sebe. Mohli by sme v tejto recenzii popisovať, ako pri posluchu vnímame štruktúru, dynamiku, či priestorovosť nahrávok z toho či onoho zdroja, porovnávať ten či onen model prevodníka a hľadať, ktoré slúchadlá sa k nemu najlepšie hodia. My sme vám chceli Mytek predstaviť skôr ako kreatívny nástroj, ktorého možnosti vás môžu pri tvorbe alebo konzumácii zvuku posunúť ďalej, alebo aspoň inde. K využitiu prevodníka sa môžeme postaviť pasívne (zapojiť ho k známemu zdroju a povedať si: „teraz ukáž, čo dokážeš“, čo môže takisto viesť k zaujímavým poznatkom), alebo ho zapojiť ako jeden z nástrojov do vlastného kreatívneho procesu, v ktorom je najdôležitejšia naša ochota k experimentu, štúdiu pravidiel, ich cielenému porušovaniu a schopnosť posúdenia úrovne dosiahnutého výsledku. 
 

Všetko sa dynamicky mení a vyvíja, aj toto zariadenie navrhnuté v USA vyrobené v Poľsku má už na obzore svoju druhú verziu Liberty DAC II s informatívnejším predným panelom vybaveným 16-timi LEDkami. Testovaný Liberty DAC je cenovo dostupným riešením, ktoré okrem samotného prevodu signálu z digitálneho na analógový ponúka kvalitný slúchadlový predzosilňovač s jednoduchým ovládaním, ako aj možnosť hi-fi a štúdiového monitoringu, sofistikovanejšieho než sú výstupy z bežnej „home recording“ zvukovej karty, kde je obvykle väčší dôraz kladený na AD, než DA trajektóriu.  
 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 699 €

mytek

 

Článok patrí k časopisu: