Na Stingovom koncerte v Košiciach

sting
 

V posledných dvoch rokoch sa v rámci kultúry toho ohľadom živých podujatí príliš veľa neudialo kvôli pandémii covidu, a tak sa umelci snažia naplno dohnať zameškané dve sezóny a hrať, koľko a kde sa len dá. Ani u Stinga to nie je inak, a pohľad do jeho tour map 2022 na webe ukazuje obrovské množstvo zabookovaných koncertov. V tomto nabitom zozname svietia destinácie z celého sveta, a o to väčšia pocta pre nás je, že ako dejisko dvoch z týchto eventov si vybral práve Košice a Bratislavu. V tomto texte sa budem snažiť popísať svoje dojmy z koncertu 28.9.2022 v Košiciach.

 

Sting napriek svojim siedmim krížikom pôsobil ohromne mladistvo a energicky, určite nie dedkovito. Vyšportovaný, svieži, veselý, v typickom otrhanom tričku a s náhlavným mikrofónom, neustále pobehoval po celom pódiu so svojou prastarou basou Fender Precision Bass ´57, ktorá vyzerala, akoby prežila delostrelecký útok, ale znela dokonale. Rovnako ani jeho hlasu neubral vek ani z výrazu, ani z istoty, a ani zo sily. Ten charizmatický chlap akoby vôbec nestarol.

 

Na ľavej strane pódia stál Stingov dvorný gitarista Dominic Miller so svojím Telecasterom. Napravo zasa jeho syn Rufus Miller s Gibsonom Les Paul. Za bicie sa posadil tentokrát namiesto pôvodne avizovaného Josha Freeseho americký session hráč Zach Jones. Na klávesy hral Kevon Webster. Vedľa neho stál vokalista Gene Noble, jeho kolegyňa vokalistka Melissa Musique a hráč na fúkaciu harmoniku Shane Sager.

 

Koncert zahŕňal prierez celou Stingovou tvorbou. Začal sa skladbou Message In The Bottle. Zazneli aj hity ako Englishman In New York, Fields Of Gold, Every Little Thing She Does Is Magic, If It's Love, For Her Love, Rushing Water, If I Ever Lose My Faith a ďalšie.  Pre každú pieseň bola pripravená aj projekcia na plátne za kapelou, ktorá ešte viac dotvorila atmosféru. 
 

sting

 

Kapela hrala úžasne, dokonale zohratá, bez najmenšieho zaváhania a neistoty. Bolo vidno, že si svoje hranie dosýta užívajú, napriek hekticky nabitému diáru a neustálym denným presuvom z mesta do mesta. Sting bavil publikum komentármi medzi skladbami, ktoré ale boli krátke a trefné, typicky anglické. Opäť profesionalita, uvedomoval si, že ľudia prišli na koncert a nie na talk show. Ani po takmer dvoch hodinách hrania, spievania a behania nešla z neho únava, okrem pár kvapiek potu na tvári bol rovnako energický a neúnavný, ako na začiatku.

Myslím, že všetci návštevníci budú súhlasiť s tým, že tento špičkový koncert bol vrcholom tohtoročnej kultúrnej sezóny v Košiciach. Ďakujeme za nezabudnuteľný zážitok, Mr. Sting!

 

MICHAL KYSEĽ
Foto Ján Kučkovský

 

Kompletnú a komplexnú reportáž Michala Kyseľa zo Stingovho košického koncertu si budete môcť prečítať v časopise Nový Populár 4/2022, ktorý vyjde v druhej polovici októbra.
 

Článok patrí k časopisu: