NI KOMPLETE KONTROL A * Klávesový MIDI kontroler (test)

komplete_kontrol_a

 

Výrobcovia klávesových kontrolérov sa snažia naraz uspokojiť rôzne kategórie producentov - hardvéroví MIDI nadšenci, moduláristi s eurorackom, softvéroví VSTčkári. Native Instruments je spoločnosť, ktorá sa orientuje predovšetkým na riešenia pre počítačovo orientovaných tvorcov a ponúka riešenia, ako skĺbiť výhody hardvérového sveta (hmatateľné ovládacie prvky, pozornosť zameraná na nástroj) a softvéru (flexibilita, rôznorodosť).

 

Native Instruments Komplete Kontrol A-séria (A25/A49/A61) sú klávesové kontroléry ponúkajúce všetky dôležité funkcie za príjemnú cenu plus niečo naviac. Jedná sa o čisto softvérovo orientovaný nástroj a nechýba ani bohatá nádielka pluginov. Stačí rozbaliť, nainštalovať, zapojiť a hrať.

 

Rozdiel medzi jednotlivými verziami je v počte klávesov a cene, ostatná funkcionalita je absolútne rovnaká. Spomínaná klaviatúra je veľmi dobrá a môže konkurovať aj vyšším cenovým kategóriám. Polovyvážené klávesy  (bez aftertouchu) majú plnú veľkosť, príjemný zaoblený povrch a "hutnú" mechaniku. Hlboký stisk (1,2 mm) v spojení so silnejším odporom pôsobí kvalitne (ako aj kolieska pitchbend a modulácia), no u niektorých štýlov hry môže spôsobovať ťažkopádnosť. Výrazná je aj hlučnosť, ktorú treba mať na pamäti v prípade citlivého spolubývajúceho alebo partnera. Rovnaké sú aj ostatné ovládacie prvky - šťukajúce podsvietené tlačidlá a hlavný encoder, ktorý sa otáča, stláča a nakláňa do strán. Okrem neho Komplete Kontrol obsahuje osem nekonečných encoderov citlivých na dotyk a miniatúrny OLED displej. Na zadnej strane nájdeme jediné dva konektory na celom nástroji - USB slúžiace na dáta a napájanie a 6,3mm konektor pedála, ktorý je nastaviteľný cez softvér.

Dizajnovo pôsobí kontrolér minimalisticky čierne, štvorcovo s ostrými hranami a presnými líniami. Nie je prehnane ťažký, avšak jeho robustná plastová stavba mu dáva majestátny a moderný výraz.

Hlavnou (a jedinou) úlohou Komplete Kontrol je ovládanie softvérových nástrojov. Deje sa to cez rovnomenný program, ktorý zastrešuje nainštalované pluginy, triedi ich a umožňuje vyhľadávanie podľa kategórií, typov či štýlov. Vďaka encoderu na pravej strane a OLED displeju je možné prehľadávať zbierku inštrumentov aj bez pohľadu na monitor počítača. Displej je dobre viditeľný, avšak v prípade krátkozrakosti môže robiť problémy.

S vybraným zvukom sa pracuje pomocou ôsmich encoderov, ktoré menia jeho parametre. Dotykom niektorého z nich sa na displeji zobrazí názov parametra, ktorý edituje, čo je veľmi užitočné najmä pri komplexných pluginoch. Ovládanie nie je obmedzené len na 8 prvkov - kontrolér vie listovať medzi stranami parametrov, ktorých môžu byť desiatky.

Prekvapivo (na svoju cenovú kategóriu) obsahuje Komplete Kontrol aj použiteľný arpeggiator s množstvom nastavení a akordový mód (chord mode) s možnosťou hrania akordov jednou klávesou. Na uľahčenie komponovania je prítomný aj tzv. scale mode, ktorý redukuje hrané noty podľa určitej stupnice (podobne ako napr. Novation Circuit). Na rozdiel od vyššej S-rady chýbajú LEDky nad klávesami, takže hranie stupníc v scale móde je skôr o experimentovaní a hraní podľa ucha.

 

komplet_kontrol

 

Žiaden MIDI kontrolér sa nezaobíde bez balíka pluginov. Pribalené sú samplové nástroje The Gentleman (piano), Scarbee Mark 1 (Rhodes Mk1) a syntetizátory Monark (vintage monosynth), Reaktor Prism (polyfonický modálny synth). Okrem nich je v ponuke aj Maschine softvér na produkciu beatov s kolekciou Factory Selection. Bohužiaľ, Native Instruments nepribaľuje žiadnu demo/okresanú verziu DAW, avšak vynahrádza to 25€ zľavou do NI obchodu. V dnešnej dobe je ľahké nájsť demo verzie DAW a tak je na používateľovi, aby si vybral svoju cestu.

Komplete Kontrol A-séria je dobrý komplet pre softvérových producentov, ktorí hľadajú robustné a kvalitné klávesy, jednoduchú integráciu s pluginmi, podporujúcimi NKS štandard, základným ovládaním DAW a bonusmi naviac (arpeggiator, pluginy) za veľmi priaznivú cenu. Nevýhodami sú mechanická hlučnosť, mini-displej a neexistujúca integrácia s hardvérovými nástrojmi. Native Instruments posunuli hranicu budgetových klávesov o niečo vyššie a predbehli konkurenciu v tom najdôležitejšom pre hudobníka - kvalitnej klaviatúre.

 

MAREK OSRMAN

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 139 € (A25) 189 € (A49) 239 € (A61)

Článok patrí k časopisu: