NI Maschine Jam (produkčný a koncertný systém, test)

 

Kontrolér Maschine Mikro, Mk2 a Studio od nemeckého výrobcu Native Instruments je známy a u užívateľov veľmi obľúbený pokračovateľ legendárneho Akai MPC, čiže novodobý drum machine, ktorý ponúka súčasné technológie, špičkové továrenské prevedenie a prepracované softvérové užívateľské prostredie. V neposlednom rade aj revolučné myšlienky z hľadiska možnosti, resp. workflow tvorenia hudby.

 

Všetky tieto parametre sa rovnako budú týkať aj nového člena Maschine rodiny, a to Maschine Jam. Kedže s Maschine prostredím pracujem už veľa rokov, tešil som sa, kedy ho vyskúšam a nájdem mu uplatnenie v štúdiu, či pri živom hraní. Test ma veľmi prekvapil, tak sa poďme pozrieť, aké možnosti ponúka tento hybridný kontrolér.

 

 

Popis hardvéru

Maschine Jam je v skratke produkčný a performance systém, MIDI/USB kontrolér navrhnutý pre software Maschine, ale aj Ableton Live. Je koncipovaný na rýchle a intuitívne sekvencovanie, takže tu nájdeme všetky potrebné ovládacie prvky. Pozostáva z ôsmich jemne dotykových fadrov, multifunkčného kolieska a z nedynamických, multifarebne podsvietených padov. Napájanie je len cez USB.

 

Kvalita materiálov a spracovania je štandartne od NI na vysokej úrovni. Fadre su veľmi dobre citlivé aj na jemný mix, až som mal niekedy pocit, že sa dotýkam samotného Abletonu. Pady sú bez dynamiky, pretože Jam je chápaný ako doplnok k hw modelom z rady Maschine, ktorých dominantou sú práve pady. Avšak, na prácu s efektmi a mixom sú pady na Jam-e veľmi príjemné a dobre sa na nich robia fade posuny, sekvencovanie atď. Vzadu má Jam ešte footswitch a uzamkýnanie Kensington Lock.

 

All in One

 

Slovo hybridný som použil, pretože tento kontrolér v sebe spája viacero princípov, ako ovládať a používať hudobný softvér. Všetky tieto spôsoby už poznáme od rôznych výrobcov, ale zatiaľ nikdy neboli na jednom kontrolére, ktorý dokonca môže ovládať nielen Maschine software, ale plnohodnotne a dômyselne aj Ableton. Predstavte si ovládať Ableton ako Maschine a Maschine rozšíriť o možnosti Abletonu.

 

Jam v sebe ukrýva:

 • Maschine/Ableton DAW kontrolér
 • 8x8 Step/MIDI sequencer
 • Mix/FX/Device kontrolér
 • 4x4 Drum pad

 

            Ak by to nestačilo, 8 fadrov sa dá používať ako jedinečný MIDI keyboard kontrolér k VST, pričom stupnica (mód) sa dá nastaviť pre každý fader jednotlivo, takže pohybom prstu po viacerých fadroch vytvárame zaujímavé melódie a rytmy.

 

 

Maschine kontrolér

Prioritne je Jam samozrejme určený na efektívnejšie ovládanie, sekvencovanie, ale hlavne simultálne spúštanie viacerých sekvencií a nástrojov naraz, čo na samotnom Maschine kontrolére nie je možné. Znamená to, že Maschine software sa dá teraz ovládať a používať podobne ako Ableton Live cez Push.

Maschine Jam teda nemá nahradiť Maschine Mk2, či Studio, ale dopĺňa hore uvedené možnosti, ktoré značne uľahčia tvorbu v štúdiu, či živé hranie.

 

Maschine Jam ako Ableton kontrolér

Okrem ovládania Maschine software, sa dá Jam pomocou jednoduchej inštalácie premeniť na sofistikovaný Ableton Live kontrolér, ktorý sa logikou podobá na Abletn Push, takže takto máme vlastne 2 MIDI kontroléry v jednom. Script je veľmi dobre prepracovaný a ponúka všetko, čo by sme od ovládania Ableton DAW očakávali. Problémom je len to, že akonáhle máme v novom projekte Maschine Plug-in, tak sa Jam automaticky prepne do módu pre Maschine software a treba ho manuálne prestaviť opäť na Ableton script. Je to trocha obmedzujúce, ale dá sa to zvládnuť.

Využitie

Využitie je široké, a to ako v štúdiu, tak aj na pódiu pri tvorení hudby v reálnom čase. Je to výborný spoločník pre hociktorý Maschine kontrolér, kedy rozšíri možnosti a slobodu pri tvorení, ale aj ako samostatná jednotka pre ovládanie Maschine software, pričom ako pady si môžete zvoliť ľubovoľný kontrolér (napr. Akai MPD). Pre Abletonistov je to možnosť mať sofistikovaný ovládač lacnejší ako Ableton Push a získať hudobný softvér od Native Instruments, ktorý má hodnotu už len sám o sebe.

 

MARCEL VÉN

 

 

 

Klady

 • továrenské spracovanie a materiály
 • výborné a citlivé dotykové fadre
 • príjemné pady na dotyk a ťahanie po nich prstami
 • využiteľnosť
 • k Maschine Jam dostanete aj NI Komplete 11 Select

Zápory

 • Cena (ak už máte kúpený Maschine software a NI knižnice)
 • Nutnosť manuálne prepínať medzi ovládaním Maschine software, alebo Ableton Live

 

 

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 389 €

 

 

Článok patrí k časopisu: