Nový počin bansko-bystrických jazzových hudobníkov - CD Spolu

spolu

 

Album s názvom Spolu je autorským počinom klaviristu Jakuba Tökölyho a trubkára Petra Kollárika, ktorý sa rozhodli týmto spôsobom zaznamenať obraz posledných rokov svojho hudobného života. Tento album je v prvom rade o komunite - tej jazzovej, teda o skupine mladých ľudí, ktorí boli za posledné viac ako desaťročie spolusupútnikmi na banskobystrickej jazzovej scéne. Či už išlo o spoločné jam sessions, cesty na domáce aj zahraničné workshopy alebo koncerty hviezd… skrátka jazzový život.

CD je významné aj z hľadiska autorskej výpovede, keďže pre tento projekt zložili 7 kompozícií a každá skladba je venovaná špecifickej časti ich života. Jednu skladbu venovali svojmu učiteľovi jazzu, vynikajúcemu klaviristovi Klaudiovi Kováčovi (Klaudio)  a jednu venovali svojim spoluhráčom, ktorí na albume účinkovali (My).

Jedná sa pritom bez výnimky o mladých hudobníkov vo veku 25 - 35 rokov, s ktorými Tökölyho a Kollárika spája viac než dekáda spoločne prežitého hudobného života. Bubeník Kristián Kuruc, kontrabasista Róbert Ragan Jr., gitarista Peter Palaj a saxofonista Martin Uherek - všetci títo mladí jazzmani niekedy v nie tak dávnej minulosti s klaviristom Jakubom Tökölym a Petrom Kollárikom hráčom na trúbku koncertovali, či už v rámci hodín jazzového ansámblu Klaudia Kováča, na spoločných koncertoch a jam sessions v banskobystrickom Jazz klube 12 alebo na pódiu medzinárodných jazzových workshopov v poľskom Leszne.

CD Spolu sa nesnaží tváriť ako prezentácia jazzovej virtuozity, jeho podstatou je úprimná radosť zo stretnutia ľudí, ktorých spája ich hudobná minulosť a spoločné začiatky, hoci v súčasnosti už každý kráča svojou vlastnou cestou. Album s názvom Spolu, budú jeho protagonisti krstiť 4.4.2023 o 18:00 v Robotníckom dome v Banskej Bystrici.
 

 

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zdroj: Tlačová správa, PJ SOUND STUDIO s.r.o.

Foto: Róbert Ragan