Ohliadnutie za Uprisingom 2019

uprising

 

Záver festivalového leta na Slovensku patril najväčšiemu stredoeurópskemu reggae festivalu Uprising. Zlaté piesky počas 23.-24. augusta ovládla jamajská atmosféra. Dvanásty ročník bol venovaný ženám a svojím line-upom sľuboval obrovskú šou. Organizátorom sa opäť podarilo priviesť na Slovensko viaceré svetové mená.  

 

Vnuk Boba Marleyho neprišiel, záskok bol viac než dobrý 

Piatkový program na hlavnom pódiu odštartovala slovenská kapela N3O. Na svoje vystúpenie si pozvali aj hostku, speváčku Katarínu Števlíkovú a spoločne svojimi piesňami spojili reggae s prvkami folklórnej muziky. Postupne ich vystriedala česká skupina United Flavour a podvečer patril jamajským legendám z Third World. Skupina, ktorá vznikla už v roku 1973 prišla ako náhrada za vnuka Boba Marleyho, Jo-a Mersa Marleyho. 

 

uprising
 

 

A vôbec nesklamali, práveže návštevníci si ich koncert užívali a pri klasickom reggae si zaspomínali aj na nebohého kráľa reggae. Pokojné tóny vystriedalo energické miešanie ska, rapu a dancehallu, ktorý so sebou priniesla francúzska skupina Dub Inc. Tí mali za úlohu rozhýbať ľudí pred vrcholom piatkového večera, čo sa im naplno podarilo. 

 

uprising

 

Program však nebol len na hlavnom pódiu. Geniálny koncert na Budiš Arena stagei predviedla a cappella Naturally 7. Jej členovia neohurovali len spevom, ale predovšetkým napodobňovaním zvukov hudobných nástrojov. Bolo neuveriteľné počuť dokonalé napodobnenie elektrickej gitary ľudským hlasom. Okrem toho bol na všetkých siedmich členov aj dobrý pohľad. Každý z nich svoj hudobný nástroj bravúrne ovládal aj imaginárne. Pred nimi svoj talent ukázala Angličanka Hollie Cook, ktorá svojím hlasom spojila reggae, soul a pop a očarila aj ladnými pohybmi. 

 

uprising

 

Koncert hlavnej hviezdy poznačili technické problémy

Pol hodinu pred polnocou mal začať koncert hlavnej hviezdy 12. ročníka festivalu Uprising, Ms. Lauryn Hill. Na pódiu sa však objavila jej DJ-ka, ktorá vystupuje pod menom Reborn a až do polnoci mala zabávať ľudí. Tento zámer však americkej speváčke nevyšiel a tisícky ľudí nervózne postávali pred pódiom. Nikto azda okrem organizátorov nečakal, že jeden z najväčších koncertov začne práve takto. 

 

lauryn_hill
 

Ikona svetovej pop music prišla na pódium o polnoci a už úvod jej vystúpenia bol poznačený problémami so zvukom. Speváčka sa snažila naznačiť zvukárom, že niečo nie je v poriadku, veď mali na prípravu dosť času. Pri speve sa vôbec necítila dobre, niekedy pôsobila nervózne, čo sčasti prenášala aj do publika. Celkový dojem sa jej podarilo napraviť až v závere, keď zaspievala známe piesne ako „Killing Me Softly With His Song“ či „Ready or Not“, hit skupiny Fugees z roku 1996. 

 

uprising
 

Záver prvého večera na hlavnom pódiu odpálilo elektronické drum and bass duo Chase & Status (DJ Set) + MC Rage. Publiku zahrali ich notoricky známe pesničky, ale predstavili aj nový album z  konca minulého roka „RTRN II JUNGLE“. Po ich koncerte by ste len ťažko išli spať, a preto zábava pokračovala na zvyšných piatich pódiách až do piatej rána. 

 

uprising
 

Mier, láska a jednota 

Festival Uprising nie je len o hudbe. Atmosféra, ktorá sa nesie počas celého víkendu areálom Zlatých pieskov je nezabudnuteľná a ostáva vo vás ešte aj po skončení festivalu. Počas horúcich dní bolo vidieť ľudí cvičiť jogu, učiť sa nové tanečné kroky, tráviť čas pri jazere, alebo len tak sedieť v tieni s pivom v ruke.

Dôkaz o tom, že Uprising nie je len hudobný festival, sú vône, ktoré sa nesú areálom. Dobré jedlo patrí k tomuto festivalu a na výber bolo toho dosť. Od hamburgerov, bryndzových halušiek, indického jedla až po vegetariánske a vegánske dobroty. Sami neviete čo si vybrať. 

Okrem toho si každoročne organizátori prichystajú pre svojich návštevníkov aj niekoľko prekvapení. Pre zaľúbené páry tento rok postavili provizórnu kaplnku, kde si mohli povedať „festivalové áno“. Pre deti s rodičmi vytvorili detskú zónu, kde sa o najmenších účastníkov festivalu starali animátori. 
 

uprising
 

Jamajčan v detvianskom kroji, ale aj spoloční oslávenci

Začiatok druhého dňa na hlavnom pódiu patril českej hip-hopovej skupine Prago Union. Neskôr svoj prvý koncert na Slovensku odohral aj jamajský veterán reggae Eek-A-Mouse, ktorý ho poňal po svojom. Všetkých fanúšikov pod pódiom prekvapil svojím oblečením. Celý koncert totiž odspieval v detvianskom kroji. Tento energický Jamajčan je na hudobnej scéne už viac ako 40 rokov. 

Jedným z najsilnejších a najemotívnejších koncertov bolo vystúpenie nigérijskej speváčky Nneky, ktorá na Slovensku nebola po prvýkrát. Je známa tým, že vo svojich textoch sa vyjadruje na aktuálne spoločenské problémy ako sú terorizmus alebo korupcia. A nevyhla sa ani komentáru k aktuálnej environmentálnej situácii a globálnemu otepľovaniu. V niektorých momentoch koncertu sa neubránila ani slzám. 
 

uprising

 

Po koncerte sympatickej Nigérijčanky sa na spoločnom pódiu objavili slovenské skupiny Polemic a Medial Banana. Stálice tohto festivalu spoločne oslávili okrúhle narodeniny, Polemic 30 rokov, Medial Banana okrúhlych 10. Speváci sa striedali pri mikrofóne, bubeníci spoločne bubnovali a zvyšok sa rôzne dopĺňal. Zazneli známe piesne, ale v nových verziách a svoju premiéru na festivale mala aj skladba „Staré časy“. 

Všetko bolo skvelé pokým neprišla búrka, ktorá si počkala na záver narodeninovej oslavy. Dážď, silný vietor a blesky na chvíľu prerušili festival, a tak začiatky zostávajúcich koncertov boli poposúvané. Ďalší Jamajčan na Zlatých pieskoch Horace Andy si na svoj koncert musel počkať trištvrte hodinu, ale podarilo sa mu, aby ľudia aspoň na chvíľu zabudli na počasie.

To však bolo neúprosné a organizátori boli nútení presúvať a rušiť zvyšné koncerty. Uprising aj napriek komplikáciám ukázal svoju silu, svoje posolstvo a opäť spojil ľudí z rôznych krajín. 

 

MATÚŠ BARANEC
Foto Anna Raitl

Článok patrí k časopisu: