Pesničkár Marek Raček debutuje singlom s vysokým obsahom slovných hračiek a netradičným zvukom

Po piatich rokoch na koncertných pódiách prichádza básnik s gitarou Marek Raček s prvým štúdiovým singlom Dušepremietači. Pieseň je predzvesťou rovnomenného albumu, ktorého vydanie je naplánované na jeseň 2023. Odohráva sa na pozadí predtuchy explodujúceho sveta a pokojne hovorí o dôležitosti napĺňania nášho ľudského potenciálu.

 

Nahrávka vznikla v spolupráci s Martinom Piskom, bubeníkom a producentom projektov ybliss a Rapsodéve. Gitarové party, basa a spev boli nahraté v štúdiu Tiny house sound, ktoré je napájané výlučne slnečnou energiou. Bicie doplnil Martin, ktorý sa postaral aj o mix. Na master bola nasadená umelá inteligencia. Vizuálna stránka je dielom fotografky Barbory Halmešovej.
V technike použitej pri nahrávaní sa spájajú historické a legendárne elektrónkové aparáty s aktuálnymi technickými trendami, ako sú využívanie obnoviteľných zdrojov a nástup umelej inteligencie”, hovorí pesničkár.

 

Poézia slov balansuje na hranici absolútnych rýmov a prirodzene sa do nej premieta technické vzdelanie autora, ktorý dodáva: "Text sedí aj po fyzikálnej a matematickej stránke, tým sa však netreba zaťažovať, len dovoľte slovám plynúť. Chystám videoklip, kde bude celá kvázi veda vysvetlená".

 

 

Čiastočne abstraktná skladba ukazuje, že nasledovanie našich daností a prirodzenosti je dostačujúca podmienka na záchranu sveta. Pieseň plynie od náčrtov hroziaceho zániku sveta, cez spojenie dvoch umeleckých bytostí z hudobného a vizuálneho spektra, obtáča sa okolo fyzikálnych a matematických formulácií a všetko sa spája v jednom bode, ktorý vyjadruje podstatu:

“Buď kráčame do svetla,
 alebo svet do tla!”

 

Odkazy:

https://youtu.be/sLJXkPTWiBk
https://www.instagram.com/racek_marek/