Pestrý World Music Festival Bratislava začína už 18. augusta

        Siedmy ročník festivalu world music sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych lokalitách v historickom centre Bratislavy a vystúpia na ňom hudobníci nielen zo Slovenska, ale aj z Argentíny, Egypta, Kapverdských ostrovov, Poľska, Portugalska a Ukrajiny. Jeho najväčšou medzinárodnou hviezdou bude Vieux Farka Touré, skladateľ, gitarista a spevák z Mali.

 

 

            Svojim priaznivcom zo Slovenska i zo zahraničia ponúka World Music Festival Bratislava opäť pestrú zmes hudby a špičkových interpretov z rôznych častí sveta. Na svoje si určite prídu fanúšikovia rozmanitých strunových nástrojov. Zaznie portugalská gitara, vyše 60 strunová ukrajinská bandura, arabský oud aj elektrická gitara v rukách virtuóznych hráčov a po prvýkrát sa na Slovensku predstavia aj hudobné štýly ako kapverdská tanečná funaná, sofistikovaný egyptský štýl wasla či inštrumentálne portugalské fado.

           Festival sa začne vo štvrtok 18. augusta úvodným podujatím v Koncertnej sieni Klarisky, na ktorom vystúpi poľské trio Wernyhora, slovenský multiinštrumentalista Michal Smetanka a ukrajinský hráč na banduru Volodymyr Voyt. Títo interpreti divákom ukážu, ako sú kultúrne a historicky spojené tri susediace krajiny, zdieľajúce množstvo spoločných tradícií a osudov.
tabanka
 

            V ďalších dňoch sa po prvýkrát na Slovensku predstavia interpreti z Kapverdských ostrovov, konkrétne skupina Tabanka, či egyptské duo Tarek Abdallah a Adel Shams el-Din s inštrumentálnou hudbou pre oud a perkusie.

          

 

           Po prvýkrát vystúpi na Slovensku aj Ricardo Silva, vynikajúci hráč na portugalskú gitaru, ktorý okrem iných sprevádzal slávnu speváčku fado Marizu. Južnú Ameriku bude zastupovať Guanaco Trio, ktorého členovia vyrastali v rôznom kultúrnom prostredí, ale spája ich láska k argentínskej hudbe.

           Mimoriadny zážitok sľubuje aj vystúpenie interpreta z Mali. Vieux Farka Touré je synom slávneho Ali Farka Tourého, trojnásobného držiteľa Grammy v kategórii world music, no podarilo sa mu vystúpiť z tieňa svojho otca. Po úspešnej hudobnej kariére v Severnej Amerike vydal tohto roku nový album Les Racines (Korene), ktorý nadväzuje na najlepšie tradície „púštneho blues“. Tento album je momentálne na vrchole hudobných rebríčkov world music.

 

varkocs

 

            World Music Festival v Bratislave tradične dáva priestor aj známym či začínajúcim hudobníkom zo Slovenska. Tentoraz to budú Sisa Michalidesová so živou verziou albumu Commedia, Ildikó Kali a jej Zlatá panna, Júlia Kozáková s projektom Manuša, chuligán-folkové trio Varkocs a najnovší projekt skupiny Alapastel.

 

 

           Okrem koncertov festival ponúkne 20. augusta, zdarma aj medzinárodnú konferenciu so zahraničnými odborníkmi a workshop pre hudobníkov s expertom na PR a mnohými užitočnými radami pre hudobníkov a manažérov od 10.00 hodiny v Teatro Colorato. Pre záujemcov o spev z radov širokej verejnosti je pripravený workshop – Naučte sa ukrajinskú pieseň pod vedením zbormajsterky Bohdany Ljashko, pôvodom z Ukrajiny. Tento workshop je takisto zdarma a konať sa bude v krásnej záhrade hotela Beigli Hotel & Garden, na Baštovej ulici.
 

koyt
 

             Organizátor odporúča vopred sa registrovať na konferenciu aj workshop na stránke festivalu.

Viac podrobností o programe festivalu nájdete na internetovej stránke www.worldmusicfestival.sk a na FB https://www.facebook.com/worldmusicfestivalbratislava.

 

V predpredaji je obmedzený počet výhodných permanentiek na celý festival – cena 45 EUR, ako aj vstupeniek na jednotlivé koncerty:   Predpredaj. Sk -TU!

 

Vstupenky budú k dispozícii v obmedzenom množstve aj na mieste konania.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako hlavný partner. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavská organizácia cestovného ruchu a mesto Bratislava. Podujatie je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta. Ďalšími partnermi sú Stredoeurópska Nadácia a Bratislava- Staré mesto. Podujatie je realizované s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, SOZA a v rámci projektu Creative Europe – SOUNDS of EUROPE.

Ďakujeme partnerom a mediálnym partnerom za podporu.

 

 

 

World Music Festival Bratislava