Pet Shop Boys vydali Hotspot

pet_shop_boys
 

Hudobné skupiny v osemdesiatych rokoch rástli a kvitli ako divé maky na flámskych poliach. Medzi najvýraznejšie kvety synthpopu dodnes patrí britská dvojica, ktorá niekoľkokrát zbúrala nejednu hitparádu. Neil Tiennant a Chris Lowe sa spoznali v obchode s elektronikou v roku 1981. Príznačnejšie by bolo už iba to, keby sa stretli v obchode so zvieratami. Dvojica si najskôr dala názov West End. Pri ňom ale dlho neostali. Už o pár rokov sa na celom svete preslávili pod názvom Pet Shop Boys.

Dieru do sveta urobili skladbou „West End Girls“, ktorá sa stala hitparádovou jednotkou vo viacerých krajinách. Na prvom štúdiovom albume „Please“ z roku 1986 zarezonovali aj ďalšie „čerešničky“. Medzi tie najchutnejšie patrili „Suburbia“ či „Opportunities (Let’s Make a Lots of Money)“. Sláva Pet Shop Boys prichádza v období, keď je synthpop a new wave v najväčšom rozmachu. Ich tvorba tento hudobný smer výrazne obohatila. Chytľavé melodické linky vnášajú nejednu pozitívnu emóciu v rozhlasovom vysielaní či na tanečných parketoch. Našťastie, z Pet Shop Boys sa nestala iba sezónna záležitosť. 

 

pet_shop_boys

 

Najnovším dôkazom toho je  fakt, že v januári 2020 vydali svoj 14. štúdiový album. Volá sa „Hotspot“. Prvý singel s názvom „Dreamland“ vydali ešte v septembri. Nasledovali „Burning the Heather“ a „Monkey Busines“. Album obsahuje celkom desať vybrúsených skladieb. Tennant a Lowe znova dokazujú, že nechcú žiť iba zo slávy osemdesiatych či deväťdesiatych rokov. I keď, objektívne treba povedať, že hity ako „It´s A Sin“, „Go West“, „So Hard“, „Heart“, „Rent“, „Being Boring“, „Domino Dancing“ sú  ťažko prekonateľné. 

Na novom albume sa okrem spomínaných singlov výborne počúvajú aj úvodná „Will-o-the-wisp“, „Happy People“ či baladická „Hoping For Miracle“. Hotspot je vydarená kolekcia tanečnej hudby, pod ktorú sa producentsky podpísal viacnásobný držiteľ Grammy Stuart Price. V minulosti spolupracoval aj s Madonnou, Sealom, New Order či Kylie Minogue. 

 

pet_shop_boys
 

Fanúšikovia môžu mať radosť aj z ohláseného turné Dreamworld, ktoré začína v máji. Skupina sľubuje okrem noviniek hlavne „greatest hits“. Ich šou môžete najbližšie vidieť v Prahe alebo vo Viedni. Kapela sľubuje, že opäť pôjde o skvelý audiovizuálny zážitok. Na jeseň si ich užijú aj fanúšikovia v Kanade a USA. Tam však odohrajú spoločné turné so skupinou New Order.  Na Slovensku sa „chlapci“ predstavili v roku 2009, keď do Bratislavy zavítali v rámci Pandemonium Tour. 

Pet Shop Boys je na hudobnej scéne takmer štyri dekády. Na vysoké priečky svetových hitparád katapultovali desiatky hitov. Niektoré z nich až na úplný vrchol. V roku 1988 účinkovali vo filme „It Couldn't Happen Here“, ktorého hudobným podkladom sú práve piesne z ich prvých albumov „Please“ a „Actually“. Mimochodom, zrevitalizovaná“ verzia bude čoskoro dostupná na DVD a blu-ray. Pet Shop Boys spolupracovali s hviezdami ako David Bowie, Madonna či Lady Gaga. V roku 2005 Pet Shop Boys vyšlo cédéčko s hudbou, ktorú skomponovali ku klasike nemého filmu „Krížnik Potemkin“. O tri roky neskôr získali ocenenie Brit Awards za celoživotný hudobný prínos. 

 

 

Lowe a Tennant sú majstrami remixov. Jeden z ich najväčších hitov „Always On My Mind“ je vlastne prerábka hitu Elvisa Presleyho. Mimochodom, skladba považovaná za jeden z najvydarenejších remixov všetkých čias. Inšpiráciu hľadali aj v iných vodách. Nezabudnuteľná je tanečná verzia hitu „Where the Streets Have No Name“, ktorú si požičali od írskych rockerov z U2.

Pet Shop Boys sú ikonami elektronickej hudby. Spolu s ďalšími legendami formovali v osemdesiatych rokoch hudobný vkus nejedného tínedžera. Vrátane mňa.

 

MIROSLAV DEMÍN

foto: petshopboys.co.uk  

Článok patrí k časopisu: