PRESONUS STUDIO 192 * audio rozhranie a riadiace centrum štúdia (test)

 

Značka PreSonus so sídlom v štáte Louisiana (USA), ktorá je Mekkou jazzu, blues a afro-karibských rytmov, pôsobí na trhu viac ako 20 rokov a významne prispieva implementáciou digitálnych technológií vo zvukovej výrobe. Jednou z posledných noviniek je zvukový prevodník Presonus Studio 192 USB 3.0 vyhotovený v dvoch variantoch – klasická racková a cestovná verzia. Obidve verzie sú plne kompatibilné s operačným systémom MAC OS X a Windows prepojené portom USB 3.0.

 

Hardvér

Prevedenie Presonus Studio 192 je v rackovej veľkosti 1U a na prednej strane ponúka 2 vstupy Mic/Instrument s ďalšími šiestimi vstupmi na zadnej strane prevodníka, ktorá obsahuje 10 analógových linkových výstupov, S/PDIF, World-Clock a ADAT pre pripojenie až 16 ďalších kanálov. Prevodník neponúka MIDI rozhranie. Predná strana je vybavená displejom na zobrazenie citlivosti signálu na vstupoch, tlačidlom Talk – na komunikáciu pri odposluchoch, fantómové napätie, Dim/Mute a Mono. Vedľa displeja sú led ukazovatele citlivosti signálu na vstupoch a výstupe. Potenciometer hlasitosti pre hlavný výstup a 2x slúchadlá. Celkové prevedenie je pôsobivé, aj keď potenciometre a tlačidla na prednom paneli sú trochu príliš plastické.

 

Predzosilňovač

Presonus Studio 192 je vybavený 8 predzosilňovačmi, poháňanými technológiou XMAX, ktorá je postavená na troch kľúčových elementoch – 1.Trieda A zabraňuje prekresleniu a prenáša čistý a jasný zvuk  2.Vysoké napätie 30V pre jemnejšie výšky a hlboké basy 3.Žiadne operačné zosilňovače, ale oddelené tranzistory, odpory a kondenzátory pre lepšie dosiahnutie nízkeho šumu v obvodoch. Vzorkovacia frekvencia 192kHz a dynamický rozsah 118dB.

 

Ovládanie

Jednou zo zaujímavostí je digitálne kontrolované ovládanie citlivosti predzosilňovačov, ktoré je možné regulovať priamo na prevodníku alebo v softvéri, dodávanom od výrobcu. Všetky nastavenia citlivosti vstupov si môžete uložiť pre daný projekt a kedykoľvek ich znovu načítať. Rovnako poteší užívateľa aj kombinovaný XLR/Jack vstup, ktorý po zasunutí jackového káblu zamutuje mikrofónový vstup a prepne na linkový. Hlavnou zbraňou prevodníka je softvérové ovládanie cez UC surface, ktorý si môžete stiahnuť z oficiálnej stránky Presonus pre MAC OS X a Windows. Softvér Vám umožňuje úplnú kontrolu nad zvukovou kartou. So zabudovaným DSP čipom na zvukovej karte vkladáte ekvalizér, kompresor a reverb na každý kanál, a tak môžete vytvoriť ideálny zvuk do odposluchu pre hudobníkov. Jednou z noviniek je ovládanie odposluchu cez ďalšie zariadenia (Ipad, Windows Tablet), ktoré sa spáruje s Vašou konzolou a hudobník má možnosť regulovať svoj vlastný mix priamo u seba. Celkové ovládanie je veľmi intuitívne a vyrobené aj pre dotykové displeje.
 


 

Studio One Artist

Presonus stojí za vlastným DAW softvérom Studio One, ktorý bol navrhnutý v spolupráci
s KristalLabs Software Ltd. Jeden zo zakladateľov značky Wolfgang Kundrus bol tvorca Cubase a Nuendo od Steinbergu. Studio one je dizajnovaný s prepojením zvukových kariet od Presonus a jednotlivé funkcie by boli na ďalšiu recenziu, zameranú pre tento softvér. Po zakúpení si môžete odskúšať plnú funkcionalitu Studio One Artist.

 

Zhrnutie

Presonus Studio 192 ponúka viacero unikátnych výhod a nimi sú DSP pluginy, poháňané priamo zvukovou kartou, nízka latencia pri monitoringu, ovládanie odposluchov cez tablet pomocou softvéru, prepojeného s konzolou, rýchly USB 3.0 port s väčším prenosom dát, digitálne kontrolovaná citlivosť na vstupoch, rozšírenie o ďalšie dva zvukové prevodníky cez ADAT a v neposlednom rade pomer cena a výkon. Funkcionalitu prevodníka a dômyselnosť ovládacieho softvéru určite ocení zvukový inžinier počas náročného nahrávania.

 

MARTIN SILLAY

Real Music House, www.realmusichouse.sk
 

 

Distribúcia: DISK Multimedia * shop.disk.cz * Cena: 19 190 Kč / 769 €
Článok patrí k časopisu: