Príbeh menom Milan André

milan_andre

 

Príbeh Milana André, indie-folkového gitaristu, klaviristu, speváka, producenta i skladateľa (alebo ak chcete singer-songwritera) a kanadsko-slovenského rodáka s afro-kubánskymi koreňmi, nie je v našich končinách celkom neznámy. Jeho hudobné pôsobenie na Slovensku siaha minimálne do roku 2019, kedy vydal svoj debutový album. S koncertovaním u nás však začal podstatne skôr.

 

„Narodil som sa síce v Montreale, ale mama pochádza z Nitry, takže sme každé dva roky striedavo chodili za otcovou rodinou do Ameriky a k maminej rodine na Slovensko,“ spomína Milan (mal osem mesiacov, keď tu bol po prvýkrát). „Chodievali sme sem aj na prázdniny a tak som bol konfrontovaný i so slovenskou kultúrou, ktorá ma tiež veľmi inšpirovala.“ Vyrastal v Montreale a keď mal desať rokov, začal hrať na gitare. „Vo svojich dvadsiatich rokoch som sa presťahoval do Toronta, kde som žil osem rokov,“ vracia sa v spomienkach. Jeho métou sa stalo štúdium na Humber College, jednej z najprestížnejších vysokých škôl pre jazzovú a modernú tvorbu v Kanade. „Po piatich rokoch štúdia jazzovej kompozície som sa začal pohrávať s myšlienkou vyskúšať hudobnú scénu v Londýne a tak som sa tam v roku 2017 presťahoval,“ hovorí.

V priebehu nasledujúcich rokov pendloval medzi Kanadou, Veľkou Britániou a Slovenskom (ale aj Českom) čoraz častejšie. Rodinu postupne nahradili kontakty so slovenskou hudobnou scénou a prvé vystúpenia nenechali na seba dlho čakať. „Počiatky mojej hudobnej spolupráce sú spojené predovšetkým s kontrabasistom Jurajom Kalászom, s ktorým sa mi spolupracovalo veľmi dobre. Vedel sa veľmi rýchlo adaptovať na môj repertoár a hudobne ma veľmi obohatil,“ pokračuje. „Milan je kombináciou prirodzeného talentu a tvrdej práce. Výborne spieva, hrá a komponuje. V skladbách reflektuje vlastné životné skúsenosti. Je takmer neuveriteľné, že zatiaľ neurobil svetovú kariéru,“ hovorí jazzman Juraj Kalász. Práve on Milana následne skontaktoval s Janou „Šinou“ Lokšenincovou, majiteľkou vydavateľstva Slnko Records. Spomínané vydavateľstvo (ktoré vytrvalo podporuje domácu nezávislú hudobnú scénu) následne vydalo Milanov debutový album „Who Am I“, pričom celý proces – od tvorby cez nahrávanie či mixovanie – zvládol sám. „Tento album vznikal na cestách medzi spomínanými krajinami a jeho prostredníctvom sa snažím vysporiadať sa so svojím detstvom, nenaplnenými vzťahmi i hľadaním samého seba,“ vykresľuje Milan.

Debutový album sa stal aj hlavným dôvodom, prečo sa Milan André načas presťahoval do Bratislavy (momentálne pôsobí v Prahe). Navyše sa jeho spolupráca s ďalšími umelcami rozrástla, spomeňme napríklad Paulie Garanda (ich spoločná skladba „Reason“ sa stala v marci tohto roka piatou najhranejšou v Čechách) či speváčky Tamaru Kramárovú a Zeu (čiže Alžbetu Ferencovú). So Zeou za rok a pol spolupráce dokonca napísali a nahrali celý jej album. „Vážim si však aj spojenie s Kristínou Mihaľovou a Jakubom Šedivým, ktorí mi vlani v auguste ponúkli spoluprácu na festivale Viva Musica! Podieľali sme sa aj na tvorbe skladby, ktorú máme v pláne niekedy v budúcnosti vydať,“ približuje svoje aktivity. „Musím však spomenúť aj producenta Jonatána Pastirčáka, alias Pjoniho. Navrhol mi v spoločnom projekte spojiť jeho elektronické veci s mojimi akustickými, máme dokonca nahraté už dve pesničky.“

Milanovo cestovanie medzi kontinentmi zintenzívnila aj práca s domorodými kanadskými komunitami, pôvodnými obyvateľmi jeho rodnej krajiny. „Vďaka tomu často chodievam do Kanady. Patronát nad touto akciou si zobrala na starosť organizácia inPath. Keďže tieto komunity sú poznačené kolonizačnou históriou, cieľom nás umelcov, ktorí v nej pôsobíme, je odovzdať deťom konkrétne zručnosti,“ ozrejmuje. Ako skladateľ (spoločne s deťmi) v priebehu troch týždňov zloží a nahrá niekoľko skladieb, ktoré následne pretavia aj do videoklipu. „Napĺňa ma to pocitom radosti, pretože vidím, že deti to inšpiruje. A pre mňa je to veľmi dôležitá práca, lebo som Kanaďan. A každý, kto vyrástol v Kanade alebo v Amerike a nie je pôvodným obyvateľom, by mal niečo urobiť pre to, aby vyliečil rany z minulosti,“ dodáva. Práve v kanadských domorodých rezerváciách (respektíve komunitách) Milan v priebehu roku 2019 napísal nové skladby, ktoré boli neskôr nahraté v Londýne a na konci júla 2020 vyšli na EP pod názvom „love&light“.

Milan však po nástupe pandémie COVID-19 nezostal nečinný ani na Slovensku. V priebehu prvého lockdownu na jar 2020 sa doma venoval nahrávaniu demo snímok na chystaný nový album a jeho zrod sa medzi augustom a novembrom opäť uskutočnil v metropole Veľkej Británie. „Momentálne je už hotový a mal by vyjsť v priebehu tohto roka. Ponesie rovnaký názov ako singel vydaný už 30. apríla. Pomenoval som ho 500 days,“ dodáva na záver Milan André. 

 

Andi Ray Haverda
Foto (zdroj): fb.com/milanandremusic
 

 

Článok patrí k časopisu: