PRÍBEHY JAZZU VOL. 2 * Ako vznikal jazz

martin_uherek
Martin Uherek
foto Róbert Ragan
 

Už onedlho sa na verejnosti objaví druhé CD pokračovanie úspešného projektu Príbehy jazzu, tentokrát s podtitulkom Ako vznikal jazz. Jedná sa o autorský projekt Martina Uhereka, ktorý už roku 2013 prostredníctvom hudby kombinovanej s hovoreným slovom približuje jazz a jeho krásy širokej verejnosti.

Projekt prvé tri roky fungoval len na koncertnej úrovni, no v roku 2016 vyšiel CD nosič, ktorý Príbehy jazzu preniesol z klubov do domovov, priamo ku fanúšikom. Zatiaľ čo debutové CD projektu predstavovalo stručný prierez celou históriou štýlu, teda dobou od začiatku 20. storočia až po súčasnosť, nové vydanie sa zameriava primárne na obdobie vzniku jazzu a vzostup jeho popularity v 30. rokoch 20. storočia, ako aj prvé moderné experimenty v podaní bebopových hudobníkov 40. rokov. Práve tieto momenty boli podľa Uhereka tie najzásadnejšie pre hudobný vývoj nasledovných desaťročí a ich vplyv je zjavný aj v súčasnom jazze.

uherek_pribehy
Objednávky CD: 
info@nahravaciestudio.sk

Na novom CD sa oproti pôvodnej zostave (Martin Uherek - saxofón a hovorené slovo, Klaudius Kováč, klavír, Róbert Ragan Jr. - kontrabas, Peter Solárik - bicie) objavuje aj nová tvár, kontrabasista Peter Korman, ktorý je čerstvým absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne a už niekoľko rokov stabilnou osobnosťou na CS jazzovej scéne. V úlohe basistu sa strieda spolu s Raganom Jr., pričom každý účinkuje v troch skladbách. Korman prispel aj autorsky - svojou kompozíciou Nobody Else Looks The Way You Do Tonight.

Podobne ako v roku 2017, aj v nasledujúcom kalendárnom roku sa projekt Príbehy jazzu pripravuje vydať na cesty, aby jazz a zaujímavé informácie o ňom ponúkol fanúšikom v koncertnej podobe. Či už to budú začiatky swingu, bebop, alebo ukážka moderných vplyvov jazzovej hudby, poslucháči sa už teraz majú na čo tešiť.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu  umenia.

 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: