Program 15. ročníka festivalu Viva Musica! uzatvárajú dva unikátne projekty s prvotriednym domácim obsadením – Štvorkoncert a Symfónia o Zemi

Viva Musica! festival oslavuje 15. narodeniny a pri tejto príležitosti pre svojich návštevníkov pripravil opäť veľmi bohatý a pestrý hudobný program, ktorý počas celého leta prinesie viacero slovenských premiér, predstaví projekty a umelcov, ktorí radi experimentujú a hudobné umenie prepájajú s novými technológiami, no vráti sa aj k umelcom, ktorí na festivale už účinkovali a ktorých koncerty v rámci pätnásťročnej festivalovej histórie rezonovali najviac. K takým nepochybne patria obľúbené symphony sessions, v rámci ktorých sa na festivale už niekoľkokrát a vždy s veľkým úspechom spojili umelci z neklasickej hudobnej scény s orchestrom. 

 

viva_musica

Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas na jednom pódiu so symfonickým orchestrom

 

Sériu týchto koncertov otvorila v roku 2009 Jana Kirschnernezabudnuteľným koncertom s orchestrom na Hlavnom námestí. „Bola to vtedy pre mňa veľká výzva. Mala som obrovskú trému a bol to vlastne môj prvý koncert s orchestrom. Pár hodín pred tým som si ani nevedela predstaviť, že vystúpim pred úplne plným námestím, no keď som tam stála a celé námestie stálo so mnou, mala som pocit, že som o niečo dospelejšia. Bol to jeden z mojich najkrajších zážitkov na pódiu a môj vstup do naozajstného sveta hudby,“ prezrádza Jana Kirschner.

 

V roku 2011 sa v bratislavskej Starej tržnici predstavil Dan Bártas Illustratosphere a s českým Epoque Quartet, neskôr v roku 2014 si s orchestrom zahrali Korben Dallasa minulý rok svoje piesne v experimentálnych aranžmánoch predstavila aj Katarzias Viva Musica! ensemble. „Keď nás Viva Musica! festival oslovil na spoluprácu, boli sme veľmi príjemne prekvapení a bolo to pre nás veľkou cťou. Nikdy predtým sme nerobili s orchestrom, vôbec sme si nevedeli predstaviť, ako niečo také funguje a bolo to pre nás mimoriadne poučné. Samotný koncert bol stresujúci, ale krásny. A výborné bolo, že ten jeden koncert viedol k množstvu ďalších vecí. Bol to impulz, ktorého pozitívne dozvuky cítime dodnes,“hovorí Lukáš Fila, basgitarista skupiny Korben Dallas. 

 

31. júla 2019sa všetci títo umelci predstavia v bratislavskej Starej tržnicina spoločnomŠtvorkoncerte, na ktorom s Orchestrom Viva Musica! pod taktovkou Braňa Kostku uvedú svoje najväčšie hity, ale aj niekoľko noviniek 

 

 

Hudobno-obrazová pocta prírode a Pavlovi Barabášovi

 

Tento rok v septembri oslávi svoje okrúhle narodeniny slovenský režisér, kameraman a medzinárodne najúspešnejší slovenský dokumentarista Pavol Barabáš. Pri tejto príležitosti sa organizátori festivalu Viva Musica! rozhodli pripraviť špeciálny koncert, ktorý návštevníkov prostredníctvom hudby a záberov z jeho filmov prenesie na cestu okolo sveta: z útrob našej Zeme na najvyššie zasnežené vrcholy, zo zelených džunglí na zamrznuté, nehostinné póly, z neznámych krajín do Vysokých Tatier, od extrémneho dobrodružstva až po meditáciu a filozofiu iných kultúr. Barabáš žije príbehmi odohrávajúcimi sa za hranicou poznaného a svoj pohľad na našu planétu už niekoľko desaťročí zachytáva vo svojich dokumentoch, za ktoré získal množstvo ocenení po celom svete.

 

Keďže filmy Pavla Barabáša sú najmä o tom, ako by sa mal človek správať k tejto planéte, záverečný koncert 15. ročníka festivalu Viva Musica! bude zároveň veľkou hudobno-obrazovou poctou prírode.

 

„V tomto projekte v prvom rade ide o hudbu. Pri jej počúvaní som ja osobne vťahovaný do abstraktného prírodného sveta plného zvláštnej jemnej energie. Vnímam to tak, že som súčasťou prírody. Čím skôr to každý z nás pochopí, tým to bude pre obe strany jednoduchšie. Tá symbióza je pre ľudstvo nevyhnutná“,hovorí Pavol Barabáš.

 

Na koncerte zaznie hudba Michala Novinského, Martina „Maoka“ Tesáka, Oskara Rózsu a Martina Maroša Barabášav podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica! pod taktovkouMichaely Rózsa Ružičkovej. Koncert sa uskutoční 22. augusta 2019v Starej tržnici.

 

 

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave

 

Viva Musica! festival je už 15. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. V rámci doterajších 14 ročníkov sa uskutočnilo celkom 395 koncertov a na festivale vystúpilo viac ako 385 špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta.Koncerty 15. ročníka festivalu Viva Musica! sa budú konať od 27. júna do 22. augusta 2019 na rôznych miestach v Bratislave.

 

 

Prehľad koncertov:

 

27.6., Stará tržnica – Janoska Ensemble: Revolution

4.7., Stará tržnica – Ólafur Arnalds: re:member

18.7., Ateliér Babylon – The Opera Locos

25.7., Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson

31.7., Stará tržnica – Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta & Korben Dallas 

7.8., Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens

16.8., Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy 

22.8., Stará tržnica – Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi 

 

 

Viac informácií na www.vivamusica.sk a na www.facebook.com/vivamusicafestival.

Vstupenky na www.vivamusica.sk alebo v sieti Ticketportal. 

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Hudobné ukážky:

 

Katarzia: Milovať s hudbou https://www.youtube.com/watch?v=8HHuMKVdEkk

Jana Kirschner: Sama https://www.youtube.com/watch?v=3gssPYThwbk

Dan Bárta: Živý https://www.youtube.com/watch?v=b_uvJkiPUts

Korben Dallas: Beh https://www.youtube.com/watch?v=bokdBS1JmzQ

 

Pavol Barabáš: Ticho nad oblakmi https://vimeo.com/7549714 

Pavol Barabáš: Tatry Mystérium https://vimeo.com/40450468

Pavol Barabáš: Vábenie výšok https://vimeo.com/214083525

Pavol Barabáš: Pururambo https://vimeo.com/66243126