ROBERT KŘESŤAN & DRUHÁ TRÁVA * in concert (CD, DVD a spevník / recenzia)


vypočuť / kúpiť: TU

Robert Křesťan je spevák, textár, skladateľ a prekladateľ s veľkým pozorovacím talentom a hlbokou introspekciou. Bol členom významných bluegrassových kapiel Trapeři a Poutníci. Spojenie jeho textov, typického jasného a úsporného spevu a hry na mandolínu s kapelou Druhá tráva trvá už 25 rokov. Pri tej príležitosti zostava pripravila výročný koncertný album obsahujúci DVD, CD a spevník. Oslava štvrťstoročia existencie je dôvodom na vytvorenie komplexnejšieho, výpravného produktu. V tomto prípade je výpravnosť totálne obsiahnutá nie vo vizuálnej podobe koncertu alebo grafike, ale v hudbe, v jej nahrávke a dramaturgii koncertu.

Druhá tráva sa od prvej piesne predstaví vo svojej absolútnej muzikalite a suverénnosti. Zriedka je už vidieť takých skvelých, a zároveň pokorných muzikantov. Kapela na pódium nastúpila aj s hosťom, ktorým bol huslista Pepa Malina. Druhý hosť, producent albumu „Marcipán z Toleda“ a nashvillský muzikant Steve Walsh nastupuje už po pár piesňach a obohacuje zvuk kapely krásnym cleanom svojho Telecastra. Je sympatické, že Druhá tráva po 25 rokoch neoslavuje len seba, ale priznáva a vyznáva svojich spolupracovníkov a svoje vzory. Hrá piesne Dylana, Knopflera aj írske balady. Jednou z nich je pieseň „May Morning Dew“ a s ňou prichádza aj speváčka Kateřina García. Je to prvý vrchol koncertu, aj s baladou „Tribute to Peadar O Donnell“, ktorú si Katka García strihla v duete s Lubošom Svobodom. Potom Robert Křesťan pozýva na pódium štvrtého hosťa Petra Rowana, ktorý doslova prinesie Ameriku. Zaspieva pár piesní sám aj s kapelou, jeho prejav je plný skúseností, muzikality a pokory. Je to presne ten country boy, ktorý vie ako sa dívať na fešandu spod klobúka osvetlený len jednou bodovkou. Krásny koncert, poctu sebe aj vzorom uzatvára znovu Křesťanova pieseň „Na Španělských schodech“.

Je sympatické, že zoznam piesní na CD nekopíruje záznam koncertu na DVD a takisto priložený spevník je tvorený nezávisle. Záznam koncertu charakterizuje komorná atmosféra, pomerne malé auditórium aj technická jednoduchosť a sofistikovanosť. Všetky akustické nástroje sú snímané bezkáblovými nástrojovými mikrofónmi a náber je veľmi kvalitný. Réžia, kamera aj strih sú jedným slovom perfektné. Z Luboša Svobodu som ako začínajúci dobrista nespúšťal oči a ďakoval štedrému kameramanovi aj režisérovi. „Robert Křesťan & Druhá Tráva in concert“ je naozajstnou oslavou naozajstnej kapely.

 

JÁN GLEMBA

 

ilustračné video z edície Club Streamer:

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: