RØDE NT1 * test štúdiového mikrofónu

Veľkomembránový štúdiový mikrofón NT1 je najpredávanejší model austrálskej firmy, ktorá si vyslúžila svoje renomé cenovo dostupnými produktmi s vysokým zvukovým štandardom. Jeho najnovšia verzia obsahuje novú 1" kapsľu HF6 s interným odpružením Lyra Rycote. Mikrofón má kardioidnú charakteristiku snímania a extrémne nízku hladinu vlastného šumu (iba 4,5 dBA).

NT1 sa dá kúpiť v dvoch variantoch. Balenie NT1 Single (196€) obsahuje pevnú objímku pre uchytenie na stojan, ktorá vďaka odpruženiu citlivej membrány vo vnútri mikrofónu nahrádza pri štandardnom použití (v lokalitách kde nehrozí zemetrasenie) obvyklého pavúka. Pre seizmicky náchylnejšie oblasti je v ponuke je aj verzia NT1 Kit, ktorá obsahuje okrem pavúka (držiaku s duálnym odpružením) aj pop filter. Telo mikrofónu je vyrobené z veľmi kvalitného hliníku, ktorý bol pred nastriekaním poniklovaný. Výrobca poskytuje registrovaným užívateľom na tento výrobok až desaťročnú záruku.

 


Peter Dobrík: "NT1 sme pri teste v štúdiu PJ Sound
porovnávali s mikrofón Neumann..."

Zvukový test

Pri nahrávaní vokálov je mikrofón detailný s jemným zdvihom na výškach, ktorý sa pri posluchu zo záznamu javí ako mierne vyšší, než je znázornený v diagrame. Táto frekvenčná úprava spôsobuje tzv. „air“ efekt, čo je pri niektorých hlasoch skvelé. Zvuk je teplý na nízkych frekvenciách, ale trochu mu chýbali nižšie stredy. NT1 sme pri teste v štúdiu PJ Sound porovnávali s mikrofón Neumann - modelom ktorý patrí do rádovo vyššej kvalitatívnej, ale hlavne cenovej kategórie -, takže rozdiely (bohatšie stredy, zvuk „vystupujúci“ pred reproduktory) sa museli prejaviť. NT1 však v svojej triede obstál statočne a nebyť nerovného A-B testu, ťažko by sa mu dalo niečo vytknúť. Røde svojim extrémne nízkym šumom a detailným zvukom ďaleko prevyšuje mikrofóny v rovnakej cenovej hladine. Taktiež univerzálnosť jeho využitia je nadštandardná. Mikrofón NT1 je primárne určený na snímanie vokálov, ale skvele sa dá využiť aj pri nahrávaní overheads na bicích, perkusií a akustických gitár. Priložený manuál obsahuje inštrukcie pre správne umiestnenie mikrofónu pri nahrávaní gitarového komba, resp. kabinetu, klavírneho krídla, ako aj vyššie uvedených zdrojov. V podmienkach domáceho štúdia je NT1 určite použiteľný aj na snímanie hlavných vokálov. Myslím, že jeho história, povesť a precízne technické spracovanie určite nesklamú žiadneho užívateľa.

 

Peter Dobrík

PJ Sound Studio

 

 

Distribúcia: Disk Multimedia * Kúpiť: TU * Cena: 5 390 Kč / 196 € * Zvukové ukážky na stránke výrobcu: TU

Článok patrí k časopisu: