ROLAND CLOUD * Knižnica nástrojov a zvukov

cloud

 

Na úvod považujem za korektné uviesť, že (v dobe písania tohto textu) som zamestnancom Rolandu. Informácie a fakty v tomto článku budú mať istú dávku nadšenia. Na druhej strane, ako priaznivec vintage mašín aj softwarovej produkcie prehlasujem, že prezentované nadšenie je úprimné.

Keď koncom roka 2017 Roland ohlásil svoj vstup do sveta cloudových služieb, tento krok vyvolal mnoho zvedavých reakcií, zdvihnutých obočí a najmä otázok. Po troch rokoch je však už vízia projektu čitateľná. Oblak virtuálnych mašiniek a zvukov pravidelne naberá na objeme a prerástol svet počítačovej hudobnej produkcie. Navyše, je tu jasná ambícia stierať hranice medzi hardwarom/softwarom a vytvoriť ekosystém, ktorý umožní preklenúť hranice a využívať výhody oboch svetov. V aktuálnom katalógu Roland Cloud je už viac ako 50 virtuálnych nástrojov - modelované aj samplované repliky nástrojov naprieč celou históriou značky, a najnovšie aj softwarový syntetizátor ZENOLOGY so zvukovým enginom ZEN-Core. Ten ponúka vo verzii PRO rovnaké možnosti zvukového dizajnu ako vlajkové modely FANTOM či JUPITER-X a teda obojstrannú kompatibilitu medzi hardwarom a softwarom, ktorá uzatvára pomyselný Zenový kruh. Poďme sa ale povedať, ako to celé funguje.

Ako to funguje?

Riadiacim centrom Cloudu je aplikácia Roland Cloud Manager (pre Mac aj Win), v ktorej je možné vykonávať inštaláciu aj aktualizáciu jednotlivých súčastí. Tie si môžete zobraziť či filtrovať podľa rôznych kritérií:

  • pluginy, zvukové rozšírenia a kolekcie patchov 
  • nainštalované, nenainštalované a aktualizovateľné
  • hardwarové, softwarové alebo „aj aj“
  • podľa hardwarového nástroja, pre ktorý sú určené
  • série pluginov, ktoré sú podrobnejšie popísané nižšie

Aplikácia po prihlásení upozorní na aktualizácie, informuje novinkách a poskytuje aj prístup k správe predplatného a ku kontu Roland Account. To je zase prepojené so službou Roland Backstage, v ktorej je zase možné registrovať hardwarové produkty a spojiť sa s technickou podporou. Výhodou je, že všade sa dostanete s rovnakými prihlasovacími údajmi, stačí si vytvoriť konto Roland Account. 

roland

Čo je teda v katalógu?

LEGENDARY, SRX a AIRA

Toto sú softwarové repliky pôvodných nástrojov naprieč históriou značky. Na svoje si prídu obdivovatelia analógových klasík ako Jupiter-8, Juno-106 či Pro Mars, rhythm mašín TR-808/909, ale aj digitálnych synťákov typu D-50 alebo modulov JV/XV a rozširovacích kariet SRX. Pluginy majú všetky parametre pôvodných produktov a často sú obohatené o ďalšie funkcie, ktoré v pôvodných mašinách neboli. Samotné modelovanie je na báze ACB/DCB a je prepracované do skutočne najmenších detailov. Roland pri vývoji čerpal z vlastných produktov a mnohokrát zapojil do procesu aj ľudí, ktorí pôvodné mašiny navrhli. Pri takejto úrovni komplexity je samozrejme potrebné počítať aj s vyššími nárokmi na výpočtový výkon. Niektoré pluginy podporujú aj PLUG-OUT, je teda možné nahrať ich do AIRA syntetizátorov SYSTEM-1/1m a SYSTEM-8. Keď už je reč o AIRA synťákoch, v Roland Cloude nájdete aj repliky aktuálnych nástrojov SYSTEM-1 a SYSTEM-8, ktoré sú takisto modelované „1 ku 1“ podľa svojich hardwarových vzorov.

ZENOLOGY a MODEL BANK

ZENOLOGY je softwarový syntetizátor, konceptom podobný ako PLUG-OUT, no zásadne ho posúva dopredu. Kľúčovým slovom je tu nový engine ZEN-Core. Ten je prítomný vo všetkých nových mašinách Roland, od vlajkového FANTOMu cez JUPITER-X/Xm, Grooveboxy MC-707/101, Keytar AX-Edge a ďalšie, ktoré ešte len prídu. Vďaka tomu zvuky na báze ZEN-Core znejú všade rovnako – v synťákoch a grooveboxoch, v plugine ZENOLOGY vo vašom DAW programe a v obmedzenej forme aj v multi-platformovej apke ZENBEATS, ktorú si môžete nainštalovať takmer do čohokoľvek: Windows, macOS, iOS, Android aj Chrome OS. Platená verzia ZENOLOGY PRO otvára prístup ku všetkým parametrom enginu ZEN-Core a umožňuje robiť zvukový dizajn v pohodlnom prostredí počítača. Výsledok práce si môžete poslať do svojho ZEN-Core nástroja. Alebo naopak. Pre tvorcov, ktorí nepotrebujú maximálnu zvukovú vernosť ACB/DCB modelovania v PLUG-OUTe, prináša ZEN-Core ďalší benefit – skromnejšie nároky na výpočtovú kapacitu, ktorá sa odzrkadlí na rádovo vyššej polyfónii pri rovnakej záťaži na procesor. Rovnaký rozdiel je pozorovateľný aj pri porovnaní hardwarových nástrojov. SYSTEM-8 (ACB & PLUG-OUT) má maximálnu polyfóniu 8 hlasov. Naproti tomu FANTOM alebo JUPITER-X/Xm (ZEN-Core & MODEL BANK) umožňuje vrstviť niekoľko modelov na seba a hrať aj masívne harmónie bez straty hlasov.

FLAVR, ANTHOLOGY a TERA

Na rozdiel od predchádzajúcich „modelov“ sú tieto na samplovej báze a neobjavujú sa v DAWku ako samostatné pluginy - sú hostované v plugine CONCERTO, ktorý je akousi základňou so spoločným rozhraním pre všetky samplované produkty. Ponúkajú kolekcie žánrových zvukov (FLAVR), samplované repliky pôvodných nástrojov Roland (Anthology) a akustické nástroje (gitara, piano a bicie). Plugin CONCERTO má pre všetko jednotnú sadu ovládačov a umožňuje upraviť základné parametre ako sú obálky, filtre, efekty, atď.

Patche, Patterny a Expanzie

Poslednou, no významnou súčasťou Cloudu sú zvukové rozšírenia a žánrové kolekcie. Roland pravidelne pridáva do Cloudu nové Patche a Patterny, ktorými chce ukázať zvukový potenciál pluginov v rôznych hudobných žánroch a zároveň pomôcť tvorcom k ľahšiemu „rozchodeniu“ svojej tvorby. 

Na záver

Ak vo vás tieto informácie vyvolali záujem vyskúšať si Roland Cloud, dobrá správa je, že Roland ponúka plnú verziu Cloudu na 30 dní zadarmo. Ak sa vám zapáčil len niektorý z pluginov, je tu tiež riešenie - môžete si ho kúpiť samostatne „na furt“ za jednorazový poplatok. A ak náhodou už máte doma niektorý z vyššie uvedených nástrojov s podporou ZEN-CORE a čítate tento článok skôr ako 1. marca, utekajte na internet – Roland vám k nemu v rámci kampane „ZEN-CORE FULLY LOADED“ dá zadarmo ročné predplatné Roland Cloud „PRO“ a k tomu 46 ZEN-Core zvukových balíkov. Ako hovorieval Richard Genzer v Tele Tele „...a to se vyplatí!“

 

MATEJ ŠRÁMEK

 

Článok patrí k časopisu: