Roman Kraic 1.III.1963 - 12.X.2022

roman_kraic
 

Charizmatický hráč na kontrabas a basgitaru, zvukár a hudobník spätý nielen s Trnavou. Roman, nenápadný, tichý a citlivý hráč, stál pri zrode mnohých zoskupení, ktoré mali cveng na klubovej alebo aj celonárodnej scéne (Bluesweiser, Electric Blues Band). Začínal v bratislavských bluesových kapelách. Spolupracoval s Adrienou Bartošovou v skupine Scat (1987), v 90. rokoch to bola kapela Silvia & Mr. Band, kde sprevádzal SIlviu Josifkovú spolu s Danielom Salontayom,  Martinom Zajkom a Igorom “Ajdži” Sabom, hosťoval tiež na albume skupiny Diadem (2002), hral vo vlastnej kapele Good Times. 
 

electric_blues_band
 

Azda najviac za ostatné dve desaťročia znel cez zoskupenie Romanika, ktorého základ tvoril spolu s manželkou Ildikó Kali. Jeho hra na basgitare či kontrabase sprevádzali všetky štyri albumy od komorného Milenka všetkých (2010) až po energicky a nástrojovo farebný album La loba (2018). Jeho prítomnosť na pódiu zmierňovala  drajv hlasu Romaniky civilnosťou a pokorou. Na album Zlatá panna (2021),  ktorý získal nomináciu na cenu RHA v kategórii World Music / Folk, prispel loopami a záznamami spevov. 

 

 

Roman bol známy svojou ochotou pomôcť hudobnej scéne v Trnave a okolí nielen ako zvukár, ale aj ľudsky ako dobrý kamarát či priateľ. Odišiel po dlhej a náročnej chorobe. 

 

JURAJ GONŠOR
Foto zdroj: fb profil RK (kontrabas)
Foto: Peter Haruštiak (Electric Blues Band)
 

Článok patrí k časopisu: