SATIN LEAD * Satin Lead (recenzia CD)

satin-lead

 

Po minimálne desiatich rokoch života rôznej intenzity prichádza najosobnejšia (a najmä koncertná) kapela Ľuba Petrušku Satin Lead so svojím eponymným EP albumom. Jeho minimalistický obal v duchu šesťdesiatych/sedemdesiatych rokov poslucháčovi niečo naznačí, no dostatočne ho nepripraví na okamžitý zásah hutným gitarovým prejavom. Neuveriteľný timing všetkých štyroch muzikantov sa opiera o totálne priamočiaru rytmiku Rada Hanzela na bicích a Petra Horvátha na basovej gitare, pričom na gitare hrá okrem Ľuba charizmatický Tomáš Urban, ktorý sekunduje lídrovi kapely aj vokálmi.

Album, ktorý tvorí päť skladieb, spievaných v uveriteľnej angličtine, otvára nadupaná skladba „To Make You Happy“. Už od prvých tónov priam symbioticky znejúcich gitár je jasne počuť zámer „vedúceho“ Ľuboslava Petrušku zvukovo sa priblížiť koncertnému prejavu kapely a presvedčiť poslucháčov (alebo len dievčatá? J), že ich urobia šťastnými. O dosť uvoľnenejšie znejúca „Something“ na mňa pôsobí ešte presvedčivejšie ako úvodná skladba. Na texte sa autorsky spolupodieľal Marián Ferenc, ktorý s Ľubom túto kapelu veľmi, veľmi dávno spoluzakladal. Tretia skladba „Crazy Sunday Masquerade” zaujme hravým pochodovým rytmom a pri jej počúvaní je zrejmé, že muzikantom okrem talentu a rockovej dravosti, nechýba ani disciplína. Znie, akoby vypadla z dobrého rockového albumu zo sedemdesiatych rokov a textom i hudbou sa nesie v duchu hudobného karnevalového pochodu ulicami. Nasledujúca skladba, baladická „Mary Mary“, je postavená na akustickom riffe a predstavuje ďalšie výrazové polohy kapely. Za ňou nasleduje smutná, „rozlúčková“ „Down at the Bottom“, hovoriaca o ťažkom rozchode, za ktorou autorsky stoja Ľubo Petruška a Marián Ferenc. Rovnako, ako celý album, znie aj táto pieseň spontánne a prirodzene, bez jediného zbytočného, prázdneho či rušivého momentu. Jednoducho energia, chuť a drive od začiatku do konca.

Musím priznať, že pri mojom hodnotení hrá rolu aj to, že v ostatnom roku som Satin Lead videl odohrať tri koncerty a môžem konštatovať, že toto EP je stručnou, no dostatočnou ukážkou toho, kým Satin Lead sú. Pre mňa sú momentálne najlepšou slovenskou koncertnou kapelou, hrajúcou autentický rock. Presvedčili ma aj týmto EPčkom, (ktorý má ku koncertnému zvuku veľmi blízko), a bez výhrad ho beriem všetkými desiatimi!

*****

DUŠAN PAPP

Článok patrí k časopisu: