Saxofonista Nikola Bankov získal prestížnu cenu na Danish Music Awards

 

bankov
 

Len 22-ročný saxofonista Nikola Bankov, hudobnými publicistami označovaný ako jeden z najväčších talentov slovenskej ale aj svetovej jazzovej scény, pochádza z Humenného a momentálne študuje na prestížnej Royal Academy of Music v Dánsku. Minulý týždeň si tam na konto pripísal ďalší obrovský úspech - ocenenie Objav roka na Danish Music Awards Jazz 2020.

V kategórii New Name of the Year najskôr medzinárodná odborná porota vybrala zo 144 albumov päť najlepších. Už samotná nominácia slovenského hudobníka, ktorý svoj minuloročný debut nahral s dánskymi spoluhráčmi a jedným výnimočným hosťom, bola veľkým úspechom. Danish Music Awards sú totiž najvýznamnejšie hudobné ceny v Dánsku, možno ich označiť za obdobu amerických Grammy či českých Andělov. O to väčšia bola hudobníkova radosť, keď sa na odovzdávaní cien, ktoré sa uskutočnilo 12. novembra v Bremen Theater v Kodani, dozvedel, že svoju kategóriu vyhral.

 

 

Ešte predtým Nikola Bankov bodoval aj na domácej scéne. V septembri získal cenu verejnosti Esprit za najlepší jazzový album roka 2019 a začiatkom roka bol nominovaný na ocenenie Radio_Head Award v kategórii Jazzová hudba. Album s optimistickým názvom Bright Future (Svetlá budúcnosť - pre Nikolu to rozhodne platí) vyšiel na jeseň minulého roka v nórskom vydavateľstve AMP Music & Records. Hosťom v polovici skladieb
je svetová hviezda jazzovej scény, americký saxofonista Seamus Blake. Nahrávka hneď po vydaní zarezonovala v zahraničných médiách, kde získala veľmi pozitívne hodnotenia hudobných kritikov.

Nikola Bankov je zástupcom mladej generácie jazzmanov, ktorých štýl je ovplyvnený širokým spektrom hudobných žánrov. V jeho prípade sú citeľné najmä prvky elektronickej hudby, rocku či folklóru, no ako sám hovorí, počúva množstvo rôznej hudby vrátane hip- hopu. Jeho debutový album zachytáva autentickú výpoveď, ktorá spája inšpirujúce a chytľavé melódie s osviežujúcim originálnym zvukom. Na albume sa nachádza sedem autorských kompozícií, ktoré mladý saxofonista postupne tvoril a rozpracovával od svojich šestnástich rokov. Jeho vízia bola spojiť elektroniku so saxofónom, pričom experimentuje s rôznymi efektmi a svoj nástroj posúva do nevídaných polôh.

Zvyšok jeho hudobnej skupiny tvoria jedni z najlepších a najžiadanejších
mladých hudobníkov v Dánsku, s ktorými sa Nikola prezentuje na medzinárodných pódiách. Momentálne Nikola pracuje na nových skladbách a budúci rok plánuje nahrávať nový album, ktorý chce, ak to situácia dovolí, odprezentovať na európskom turné. Na Slovensku naposledy vystúpil v septembri v rámci odovzdávania cien Esprit (viď záznam vystúpenia nižšie), predtým odohral fanúšikmi skvele prijaté koncerty aj v auguste na Mikulášskom jazzovom festivale v Liptovskom Mikuláši a na letnom vydaní bratislavského festivalu City Sounds.

 

 

PHOTO Credit – Rudolf Baranovič
 

 

POZRITE SI TIEŽ...
Novým vydaním časopisu Populár listuje Martin Valihora