SENNHEISER BT100 T * Bluetooth audio transmitter (test)

sennheiser_bt

Bluetooth slúchadlá a prenosné reproduktory sa stávajú bežnou súčasťou nášho životného štýlu. Zatiaľčo počítače/laptopy, tablety a mobilné telefóny komunikujú s nimi, či inými zariadeniami na báze tohto typu bezdrôtového prenosu dát bežne, pre väčšinu tradičných hi-fi a audio-video zariadení zabudovaný Bluetooth vysielač nie je bežnou súčasťou výbavy. (Výnimkou z pravidla sú napríklad Bluetooth gramofóny.)  

 

Pre tých, ktorí by si radi užili výhody bezdrôtového prenosu zvuku aj z tradičných CD prehrávačov, alebo hoci aj z kotúčového magnetofónu, je tu Bluetooth vysielač Sennheiser BT100 T. Malá krabička s nenápadným dizajnom a navonok minimalistickou výbavou, no o to sebavedomejším podaním zvuku.

K vysielaču BT100 T možno naraz pripojiť dva nezávislé zdroje, napríklad TV a CD prehrávač. Zariadenie má digitálny aj analógový vstup. Ak sa pripoja oba naraz, dá sa medzi nimi prepínať a tak zvoliť, ktorý vstupný signál sa ďalej prenáša.

Transmitter treba pripojiť aj k zdroju energie, ktorým môže byť zariadenie s napájaným USB výstupom (napr. TV, alebo počítač), obyčajná dobíjačka telefónu, alebo externá power banka. Poslednú z týchto možností sme použili aj počas testu. Zariadenie sa po pripojení zdroja energie automaticky uvedie do prevádzky

O kvalite, teda dosahu a trvanlivosti pripojenia čiastočne rozhoduje aj správne umiestnenie vysielača. V návode je popísané, čoho sa treba vystríhať.

Pri testovaní v tehlovom dome sa pripojenie začalo čiastočne prerušovať pri pohybe až za niekoľkými múrmi a jedným stropom. Aj na poschodí sa však príjem ustálil ak ustal pohyb. Prerušenie spojenia nastalo až vo vzdialenosti 1,5 poschodia od zdroja, čo bolo viac, než výrobcom garantovaný dosah 30 m v otvorenom priestore. Pri pohybe v miestnostiach susediacich s tou, kde bol umiestnený zdroj bol príjem kvalitný a bez výpadkov.

Po vypnutí BT slúchadiel sa ukázalo, že sa vypla aj vysielačka a z power banky prestala odoberať energiu. Nedá sa však na to celkom spoliehať.

Kvalita zvuku naozaj potešila. Pri zdroji hudby z CD prehrávača bol okamžite zreteľný rozdiel medzi Wav z CD a MP3 z telefónu. Nie je isté, do akej miery to má „na svedomí“ kvalita bezdrôtového prenosu, alebo kvalita zdroja, no už samotný fakt, že evidujeme rozdiel medzi MP3 a CD je chvályhodný.

Zvuk má dobrú definíciu i rozmiestnenie v panoráme. Pri posluchu objavujeme nové detaily. To všetko platí samozrejme za podmienky kadekvátnych slúchadiel. Použitá kombinácia sa ukázala ako optimálna. Sennheiser Urbanite XL Wireless v cene okolo 200€ sú primeranou strednou triedou, ktorá nepodcení, ale ani príliš neprecení. Slúchadlá sú okrem toho aj pohodlné, majú dobré basy, slušne tlmia okolité ruchy a obsahujú ďalšie technické vychytávky, ako je napríklad NFC.

sennheiser_transmitter

Keďže transmitter BT100 má dva vstupy, vyskúšali sme ich aj pri vzájomnom porovnaní. Z CD prehrávača putoval signál v podobe dát do jedného vstupu optickým káblom a do druhého v analógovej forme z linkového výstupu prepojovacím káblom stereo cynch / minijack. Prvá „vec“, ktorá sa ukázala pri prepnutí z digitálneho vstupu na analógový, bola podstatne vyššia hlasitosť v slúchadlách. Kvalita zvuku sa tak nedala posúdiť okamžitým porovnaním A/B, ale až po stlmení hlasitosti na slúchadlách. Vyššia hlasitosť pôsobila fajn, ale ukázala sa ako dvojsečná zbraň. Okrem toho, že vytiahla viac detailov a zvuk ako keby mal viac „mäsa“, spôsobila v špičkách aj mierne skreslenie. Bolo to zrejme tým, že signál CD playera bol na linkovej úrovni a teda maximálnej hlasitosti. Do analógového vstupu sa preto asi skôr oplatí pripájať také zariadenia, ktoré môžu ovplyvniť úroveň signálu na výstupe (napríklad slúchadlový výstup na TV). Samotný transmitter má minimalistické vybavenie - žiadne ovládanie vstupnej či výstupnej úrovne. Nevadí. Potenciál pre dobrý zvuk je podstatnejší než „hejblátka“. 

            Pri teste sme okrem prenosu do slúchadiel chceli vyskúšať aj prenos do Bluetooth komba Bose S1. Tu sa však spárovanie z neznámeho dôvodu, ani pri opakovaných pokusoch a s podporou manuálu, nepodarilo. Škoda. Párovanie so slúchadlami bolo bezproblémové. 

Ako plus treba uviesť, že BT100 T s podporou audio kodeku Qualcomm aptX Low Latency okrem hi-fi zážitku sľubuje aj dobrú synchronizáciu medzi obrazom a bezdrôtovo preneseným zvukom. Manuál uvádza, že k zariadeniu dokonca možno pripojiť až dva páry slúchadiel naraz, no za cenu, že synchronizácia s obrazom už nemusí byť dokonalá.

Transmitter BT100 T s dobrými bezdrôtovými slúchadlami vám ponúkne kvalitný zvuk v kombinácii so slobodou pohybu a to v cene pod 80€ vôbec nie je málo.

 

MARTIN CHROBÁK 

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 79€ 

Článok patrí k časopisu: