SENNHEISER IE 100 PRO + IE PRO BT * In-Ear slúchadlá a Bluetooth adaptér (test)

ie_100_PRO

 

Kombinácia káblových slúchadiel a bluetooth konektora IE PRO BT umožňuje univerzálnejšie využitie pódiových in-ear monitorov. Adaptér s modelovým označením SEBT1obstará bezdrôtové pripojenie IE slúchadiel k mobilu či tabletu. Kompatibilný je s modelmi Sennheiser IE 100 PRO, ale aj IE 400 a 500 PRO. BT konektor je dostupný samostatne, alebo v sade spolu so slúchadlami. My sme ho dostali na test spolu so základným a zároveň cenovo najdostupnejším modelom profesionálneho radu IE PRO monitorov.

 

IE 100 PRO

Sennheiser IE 100 PRO sú profesionálne intraaurálne slúchadlá určené primárne hudobníkom pre odposluch na pódiách bez podlahových monitorov. IE 100 PRO sú nástupcami modelu IE 40 PRO a dizajnovo sú takmer identické. Tvarovo decentné a zároveň ergonomické riešenie slúchadiel je okrem čierneho prevedenia k dispozícii aj z číreho priehľadného materiálu, alebo v červenej farbe. Zdrojom zvuku je jeden dynamický menič s priemerom 10 mm. Pre bezpečné uchytenie sú korpusy monitoru pripojené na krátku tvarovateľnú časť kábla, ktorá vedie zhora poza uši a poisťuje tým stabilitu monitorov v uchu. Oba vývody sa spájajú pojazdnou svorkou vzadu za hlavou hráča či speváka a vedú relatívne kratším káblom s 3,5 mm jackom do receivera na opasku (nie je súčasťou). 

Charakter zvuku je príjemný, znesiteľný aj pri vyšších hlasitostiach. Na výslednom pozitívnom dojme sa vo vzájomnej harmónii podieľa viacero vlastností. Hoci majú meniče širokopásmový rozsah od 20 do 18 000 Hz, ktorý zaručí dobré rozlíšenie a detailný posluch, nerežú nás v ušiach zvýraznené výšky. Frekvenčný rozsah je vyrovnaný a zvuk je skôr „zamatový“ než „sklenený“. Kvalita zvuku je, azda viac než v iných prípadoch, závislá od správneho nasadenia (pri nesprávnom sa strácajú basy i hlasitosť). Inak sa basy skôr spolupodieľajú na celkovo príjemnom teplom zvuku, než že by mali na svedomí mohutný pumpujúci efekt. Kto používa IE 100 PRO na rekreačné počúvanie hudby, iste ocení ich schopnosť lokalizovať jednotlivé zdroje zvuku v stereo panoráme. Hudobníkov na pódiu poteší dobré rozlíšenie jednotlivých nástrojov. Z používateľských recenzií sa dozvedáme o určitých limitoch v oblasti dynamiky perkusií, či akustických gitár, čo je však posudzované skôr z absolútneho hľadiska, než v rámci danej cenovej kategórie. 


 

 

IE PRO BT Connector (SEBT1)

Slúchadlá IE 100 PRO možno v mieste napojenia na tvarovateľný káblik odpojiť od kábla s 3,5 mm jackom a jednoduchým nasunutím pripojiť k BT konektoru SEBT1. Ten spája miniatúrne mušle krátkym káblom s dvomi telieskami – jedno s ovládačmi transportu, USB-C portom a mikrofónom, druhé s batériou. BT konektor okrem bezdrôtového pripojenia k telefónu poskytuje aj bežné možnosti ovládania zdrojového zariadenia. Mikrofón pre telefonovanie a hlasové pokyny + štyri multifunkčné tlačidlá zvládnu kompletné funkcie ovládania, čo ani zďaleka nie je bežné u všetkých TW slúchadiel.

Slúchadlá sedia v ušiach dobre, čo je dôležité hlavne pri pohybe na pódiu, sú relatívne nenápadné a vďaka prepojeniu káblikom konektora môžu po vybratí zostať visieť na krku. Manipulácia pri ich odložení je o čosi komplikovanejšia než u TW slúchadiel, ktoré zasunieme do kompaktnej krabičky, kde sa aj dobijú. Na druhej strane výdrž slúchadiel napájaných z batérii v konektore IE PRO dosahuje až 10 hodín prehrávania hudby a 10 dní (240 hodín) v stand-by režime, takže aj pri intenzívnom používaní ich stačí dobiť raz za deň. Doba na dobitie je približne 2,5 hodiny. Konektivita prostredníctvom Bluetooth 5.0 je bez badateľnej latencie pri sledovaní videa. Hlasitosť slúchadiel pri požití s konektorom IE PRO BT / SEBT1 sa občas dostáva na maximum – síce bez skreslenia, ale určitá rezerva výkonu navyše by nezaškodila.

Kvalita zvuku si v tejto cenovej kategórii bude ťažko hľadať konkurenciu, či už slúchadlá používate ako hudobník/zvukár, alebo na rekreačné počúvanie. V kombinácii s BT konektorom poskytujú IE 100 PRO univerzálne využitie hlavne pre ľudí, ktorí sa pohybujú na oboch frontoch, ale vzhľadom ku komfortu, ovládacím funkciám a dobrej izolácii od vonkajšieho hluku by ich vlastníctvo neobanovali ani bežní poslucháči. 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 154 € (sada); 102 € (slúchadlá); 95 € (BT adaptér)

 

 

Článok patrí k časopisu: