SENNHEISER MKE 2 elements (test)

mke2_elements

 

MKE 2 elements je externý vodotesný mikrofón pre akčné kamery GoPro, konkrétne pre model HERO 4. Pokiaľ vlastníte tento model kamery a radi by ste obohatili svoje športové, či inak dobrodružné videozáznamy aj o úžasný zvuk, pridajte k svojej GoPro tento externý prvok.

 

Akčný mikrofón MKE 2 elements je pripravený na všetko, bez ohľadu na to, čím si spestrujete život. Či už je to horská cyklistika, zimné športy alebo surfovanie, MKE 2 elements vám umožňuje podeliť sa o svoje zážitky komplexne, nielen s krásnym videom, ale umocniť dojmy pri jeho sledovaní aj prostredníctvom verne zaznamenaného zvuku. „Filmovanie“ pomocou akčných kamier už majú za sebou určitú históriu, počas ktorej sa vyvinul nový žáner dynamických obrazových záznamov, ale zvuk v kvalite a jednoduchosti, akú umožňuje prídavné zariadenie MKE 2, posúva túto kategóriu na novú úroveň.

 

Kamery GoPro som používal od prvých modelov, kde som si dokupoval rôzne typy príslušenstiev, niektoré naozaj účelné až po vtipné, ako napríklad držiak kamery na vrchnáku pet fľaše (ktorý nakoniec má svoje pevné miesto medzi outdooristami).

 

 

Zo začiatku komplikovaný návod na obsluhu na plachte skoro A2 sa momentálne zjednodušil používaním aplikácie cez smartphon a wi-fi, stále ostáva otázka ako zlepšiť niektoré možnosti GoPro a zachovať duch akčnosti, nerozbitnosti. Kamery GoPro som púšťal na šarkanovi, do morských hĺbok, ťahal som ich za loďou pred rybárskou nástrahou túžiac nafilmovať útok a záber ryby.

 

Málokedy som ich používal bez puzdra vzhľadom na poveternostné situácie. Staršie typy sa dali uchytiť komplikovane na externé statívy bez vodotesného obalu. Neskôr síce prišla planžeta, obruč, ktorou sa dali upnúť, no objektív chránený nebol. Zvuk z GoPro bol vždy len akoby autentický ruch, nie prvoradý, prekrýval sa z iného externého zariadenia, synchronizoval sa. Vstavaný mikrofón, som bral viac ako ruchový, vhodný na dotvorenie zvukovej kulisy pri akčnom zábere. Mám síce aj káblový vstup do kamery, ktorý som využíval najmä pri žánri skrytej kamery, no nedal sa používať v extrémnejšom počasí. Preto si myslím, že mikrofón Sennheiser MKE 2, je istý míľnik v externých, zvukových zariadeniach pre GoPro. Aj napriek tomu, že kameru čiastočne „zťarbavatieva“, a likviduje jej podstatu s častejším používaním vety: „pozor, mám tam kameru!“

 

Ale to hovorí ja, čo GoPro používam hlavne ako druhú, efektovú kameru. V prípade užívateľa, ktorý používa GoPro ako hlavnú kameru je to posun práve v zachytení autentických, blízkych zvukov bez straty pevnosti kamery a vodotesnosti dokonca aj v mori. „Mŕtva mačka“ zachytí a eliminuje tlak a nápor vetra. Intenzita a čistota audio zložky záznamu v porovnaní so vstavaným mikrofónom je u MK2 na diametrálne odlišnej úrovni. Je to skoro ako porovnávať zrozumiteľnosť rozhovoru v miestnosti alebo spoza panelákovej steny. Výslednú kvalitu zvuku v rôznych situáciách môžete sami posúdiť pri multimediálnych ukážkach na www.popular.sk

 

Napriek nesporným kvalitám, ktoré posúvajú dojem z videa rádovo vyššie, mikrofón stále považujem za míľnik na ceste, ktorá vedie ešte k praktickejšiemu spôsobu záznamu. Viem si predstaviť, a pravdepodobne je to len otázka času, kedy pre GoPro kamery aj Sennheiser ponúkne mikrofón fungujúci na báze wi-fi, ktorý by bol vlastne bezkáblovým mirofónom a nenarúšal image akčnej, neohrozenej kamery.

 

Ján Šebík

 

 

+ kvalita audio záznamu

+ vodeodolnosť

+ eliminácia nežiadúcich ruchov

+ kvalitný mikrofón s kamerou tvorí jeden celok

- prídavné zariadenie zväčšuje rozmery kamery

- nekompatibilita s GoPro HERO 5

 

 

Distribúcia: Elvia Pro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 199 €

Článok patrí k časopisu: