SENNHEISER PXC 550 * Ideálny spoločník na dlhé cesty (test slúchadiel)

sennheiser_pxc_550

Bezdrôtové odhlučnené slúchadlá

Na kvalitný zvuk slúchadiel Sennheiser sme už zvyknutí ako na bežnú vlastnosť produktov tejto značky. Takisto elegantný vzhľad, špičkové materiály a dokonalé spracovanie sú prívlastky, ktoré v súvislosti so Sennheisermi pomaly zovšedneli. Tradičná nemecká značka ale nezaspala vývoj a ponúka model s ďalšími vymoženosťami, ktoré majú pre niekoho potenciál meniť kvalitu života.
 

Prvou z vymožeností je bezdrôtový prenos s vysokou kvalitou signálu cez Bluetooth 4.2 s možnosťou rýchleho párovania prostredníctvom NFC. Druhou prelomovou funkciou je „hybridné adaptívne potlačenie hluku“ NoiseGard, pomocou ktorého sa aktívnou formou eliminuje hladina vonkajšieho hluku. Spolu s ďalšími možnosťami a vlastnosťami (ako pohodlné ovládanie dotykmi a posunmi, pohodlné a zrozumiteľné telefonovanie v hlučnom prostredí, dlhá životnosť batérie, príjemné nosenie a skladnosť pri preprave, ako aj možnosť

personalizácie posluchu s aplikáciou CapTune), tvoria tieto slúchadlá luxusný, vysoko funkčný a vyladený produkt, vhodný na dlhé cesty v hlučných dopravných prostriedkoch (lietadlá, autobusy a pokiaľ nešoférujete, tak vysoko efektívne výsledky ponúkajú slúchadlá aj za jazdy v aute). Veľmi dobre použiteľné sú aj pre iné účely. Môžu vám napríklad poskytnúť väčšie súkromie a možnosť sústredenia v práci, alebo aj doma pri počítači, vysávaní atď.

Slúchadlá sú konštruované tak, aby sa dobre prenášali. Súčasťou výbavy je polotvrdý cestovný obal, do ktorého sa zložia so sklopenými náušníkmi. Samotné slúchadlá sú stredne veľké, dynamické, majú uzatvorenú konštrukciu a veľkosť tlmiacich vankúšikov je dimenzovaná tak, aby po obvode obkrúžila ušné boltce. Hmotnosť slúchadiel je príjemných 227 gramov, čo vzhľadom k solídnej konštrukcii a výkonnej batérii nie je veľa. Slúchadlá majú aj možnosť pripojenia káblom. Bezdrôtovo si ich môžete spojiť s mobilom, notebookom, alebo iným zariadením, disponujúcim Bluetooth. Kontinuálny dosah signálu od počítača bol v paneláku cez dve miestnosti horizontálne, a cez dve poschodia vertikálne, čiže veľmi dobrý. Po nabití zabudovanej batérie cez USB kábel majú slúchadlá výdrž až 30 hodín, čo je úžasný čas, jednak pri porovnaní s inými takýmito modelmi, jednak pri reálnom použití na cestách.

Nastaviteľná je veľkosť hlavového mosta a sklon mušlí sa na kĺboch vo vidlici samovoľne prispôsobí tvaru hlavy. Slúchadlá sa aktivujú pootočením mušlí z prepravnej polohy „na placato“, do štandardnej. Aktiváciu slúchadiel do pohotovostného režimu (ich vypnutie, pripojenie, potrebu dobiť batériu a ktovie, čo ešte) potvrdí ženský hlas priamo v slúchadlách (nie nezdá sa vám to, slúchadlá naozaj „rozprávajú“ a vydávajú aj ďalšie potvrdzujúce zvukové signály). Štandardné pripojenie prostredníctvom Bluetooth je bezproblémové, zvlášť po prvom spárovaní a kto by ten proces chcel ešte urýchliť, môže využiť konektivitu pomocou NFC (stačí poklepať mobilom po ľavej mušli, čo však občas vyžaduje aj trochu skúseností). Základné povely pri prevádzke ako vypnutie/zapnutie, preskočenie skladby vpred/vzad, ovládanie hlasitosti možno riadiť sériou dotykov a posunkov po vonkajšej ploche pravej mušle. Dotykové gestá treba mať zažité, lebo intuitívne môžeme ľahko dosiahnuť niečo iné než sme chceli.

Hybridné adaptívne potlačenie hluku NoiseGard sa aktivuje, resp. vypína malým vypínačom na hrane pravej mušle. Po prvýkrát je to dosť silný zážitok, v určitom zmysle porovnateľný s pobytom vo vytlmenej „hluchej komore“. Ak nehrá hudba, poslucháč si nie je istý, či cíti tlak alebo podtlak. Slúchadlá pomocou zabudovaných mikrofónov vyhodnotia frekvenčné zloženie vonkajšieho hluku a do vnútra mušlí vysielajú signál s obrátenou fázou, čím sa ruch do veľkej miery eliminuje. Hukot motora sa zmení na šumenie atp. Tento stav necháva vyznieť detaily v hudbe tak, že kvalita posluchu stúpne o niekoľko tried. Vydržať sa to dá (s občasným zaľahnutím a odľahnutím) aj niekoľko hodín v jednom kuse. Keď si potom slúchadlá v aute, alebo inom dopravnom prostriedku zložíte, budete prekvapení intenzitou hluku, v ktorom sa veziete a ktorý ste predtým akceptovali ako normálny a prijateľný. Je to ako vystúpiť z klimatizovanej kabíny do betónového pekla slnkom prehriateho sídliska.

Slúchadlá sa dajú použiť na utlmenie vonkajšieho hluku aj bez toho, že by ste si do nich museli púšťať hudbu. Okrem toho, že náušníky a uzatvorená konštrukcia samé o sebe majú slušnú schopnosť útlmu, aktivovaním funkcie NoiseGard strácate kontakt s vonkajším svetom a môžete si nerušene pospať, alebo sa len tak neprítomne usmievať.

Slobodu, akú dávajú kvalitné bezdrôtové slúchadlá, naplno ocení asi až ten, kto ich má príležitosť otestovať, to isté platí aj o schopnosti odhlučnenia. Kvalita zvuku, ktorú PXC 550 aj pri bezdrôtovom prenose umožní (tomu, kto nie je celkom hluchý) evidovať rozdiel medzi MP3 a FLAC alebo Wav. Ich cena nie je najnižšia, ale to, čo ponúkajú, stojí za to!

 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 399 €

Článok patrí k časopisu: