Sennheiser XS Wireless Digital * bezdrôtový systém/vocal set (test)

xs_wireless

 

Firmu Sennheiser nie je potrebné spevákom a zvukárom nijako predstavovať. Patrí ku zásadným značkám, ktoré sú synonymom pre kvalitný zvuk a vysokú spoľahlivosť. Preto som nezaváhal, keď som dostal príležitosť otestovať si ich bezdrôtový vokálny set . Toto riešenie je stále viac obľúbené medzi interpretmi, ktorí vyžadujú dokonalú slobodu pohybu na pódiu bez neustále obmedzujúceho kábla. Sennheiser nie je v tomto segmente trhu žiadnym nováčikom. Tento výrobok je ale viacmenej novinkou, keďže sa výrobca rozhodol zaplniť medzeru medzi špičkovými, ale drahými wireless setmi s rackovými prijímačmi, a lacnými výrobkami ázijských noname firiem, ktoré je možné v najrôznejších variáciách objednať z niektorého globálneho e-shopu. Takže mieri presne do segmentu pokročilejších ambicióznych amatérov alebo poloprofesionálov, ktorí síce nemajú rozpočet na špičkové vlajkové lode modelových radov, ale zasa nechcú tú najlacnejšiu sadu z Aliexpressu, u ktorej nikdy nebudú vopred vedieť, ako kvalitne bude fungovať, ak vôbec …

 

Vzhľad a prevedenie

V krabici nájdeme jeden dynamický vokálny mikrofón Sennheiser XS-1, jeden miniatúrny vysielač, ktorý sa zastrčí do mikrofónu pomocou štandardného XLR konektoru, jeden prijímač, rozmermi a vzhľadom identický s vysielačom, držiak na mikrofón, nabíjací kábel do USB (USB A – USB C), stručný návod s obrázkami, firemnú brožúrku, a to je všetko. Vysielač aj prijímač sú len asi o polovicu dlhšie a o polovicu hrubšie ako XLR konektor. Okrem vstupného konektoru u vysielača (či výstupného u prijímača), malej trojfarebnej LEDky, multifunkčného tlačidla a nabíjacieho portu nenájdeme na jednotkách nič viac. Nakoniec, nič viac nie je potrebné, ako si neskôr ukážeme. Nabíjačku možno použiť v podstate ľubovoľnú od smartphonu či tabletu, dá sa nabíjať z USB portu počítača. Je to pre výrobcu lacnejšie než dodávať špeciálny adaptér, a pre používateľa to znamená, že stále bude mať istotu, že sa nájde poruke nejaké zariadenie, z ktorého sa bude dať set nabiť. Teda pre obe strany win-win situácia.
 

wireless_XS

 

K téme nabíjania kompletu ale smerujú aj moje dve výhrady. Prvou je, že výrobca by už mohol do krabice pribaliť namiesto jedného nabíjacieho káblika hneď dva. Nabíjať najskôr vysielač a potom prijímač zbytočne zdvojnásobuje čas potrebný na opätovné nabitie systému. Jeden káblik za pár centov by snáď príliš nezvýšil náklady. Druhou vecou je zasa to, že aspoň u prijímača by mohla byť, a žiaľ nie je, možnosť napájať ho z fantómového napätia. Potom by sa stačilo postarať iba o priebežné dobíjanie vysielača, a profi použiteľnosť tohto systému by to zvýšilo.

 

Sada využíva pre prenos zvukového signálu pásmo 2,4 GHz, v ktorom sa signál prenáša digitálne. Výhodou je, že sa jedná o voľné pásmo, teda nebude nikde na svete problém s aktuálnymi telekomunikačnými normami. Nevýhodou je, že toto pásmo sa používa na prenos wifi štandardov b/g/n , čiže môžu teoreticky nastať problémy s preplneným pásmom v priestoroch s množstvom wifi sietí (niektoré kluby v mestách), prípadne ak je na pódiu viac zariadení pracujúcich v tomto pásme. Digitálny prenos zabezpečí síce krásne čistý signál bez šumov, ale zasa v prostredí plnom množstva wifi signálov môže vypadnúť. Preto by som bol opatrný a pre istotu radšej stále zobral ako zálohu aj mikrofónny kábel. Čert nikdy nespí, a skúsenosti užívateľov z recenzií na webe mi v tomto dávajú plne za pravdu. Nie je to ale vina výrobcu, ale všeobecný problém použitej technológie. Fyziku skrátka neobíde nik.

 

Ak chceme namiesto dodávaného mikrofónu použiť nejaký iný náš obľúbený, nič nám v tom nebráni. Jednoducho si modul vysielača zasunieme do jeho XLR výstupu. Výrobca s týmto spôsobom použitia dokonca ráta a vyrába aj lacnejší variant tohto setu bez mikrofónu, iba s vysielačom a prijímačom, kde si užívateľ dodá svoj vlastný mikrofón. Jediným obmedzením je, že to musí byť dynamický mikrofón, nie kondenzátorový. Vysielač totiž nevie dodať mikrofónu 48V fantómové napájanie potrebné pre prácu „kondenzátora“.
 

xs_wireless

Ako to funguje

Veľmi jednoducho. Pred použitím si nabijeme oba komponenty. Trojfarebná LEDka, ako jediný indikačný prvok, informuje o úrovni nabitia. Ak je úroveň batérie pod 5 percent, bliká na červeno. Keď je batéria nabitá na viac než 5 percent a menej ako 75 percent, bliká žltou farbou. Ak je nabitá na viac než 75 percent, bliká na zeleno. Pri plnom nabití svieti na zeleno kontinuálne. Prvé nabitie je záležitosť niekoľkých hodín, a to celé dvakrát, čiže na prvý test si musíme riadne počkať. Je to podobné ako u prvého nabíjania nového mobilu, tiež to prvýkrát trvá celú večnosť, ale ďalšie nabitia už trvajú o dosť kratšie.

 

Po nabití je potrebné oba komponenty systému zapnúť a spárovať. Zapne sa pridržaním tlačidla na oboch častiach kompletu, až sa rozsvieti diódka na žlto. Potom treba vysielač s prijímačom spárovať. Je to opäť jednoduché, pridržíme tlačidlo na tri sekundy na oboch zariadeniach, behom okamihu si nájdu voľnú frekvenciu (ak samozrejme nejaká voľná je, a nie je zabraná inými zariadeniami pracujúcimi v tomto pásme) a nadviažu spojenie. Diódy na oboch kusoch setu po spárovaní svietia zeleno. Po nadviazaní spojenia systém prenáša zvuk čisto, jasne, bez šumov, praskania či zanášania skreslenia. Nevšimol som si ani počuteľné oneskorenie.

 

sennheiser_XS

Skúšal som aj dosah mimo priamej viditeľnosti, a ten sa z dôvodu použitého pásma presne zhoduje s dosahom wifi signálu. Vzdialenosť a prekážky, kde začne vypadávať wifi od routera na pulte, sa zhodujú so vzdialenosťou, kde začína vypadávať signál (asi 20 m cez stenu). Systém sa ale aj počas výpadku správa slušne, nepočuť žiadne pazvuky, iba sa bez akéhokoľvek rušivého artefaktu odmlčí, ako keby niekto stisol Mute na mixe. Po opätovnej prítomnosti nosného signálu sa rovnako bez akéhokoľvek pazvuku znovu objaví zvuk.  Chválim. Každopádne je pre zamedzenie nepríjemných prekvapení vhodné umiestniť prijímač tam, kde bude medzi ním a vysielačom čo najmenej prekážok a čo najkratšia vzdialenosť. Ideálne je ho zasunúť priamo na pódiu namiesto konektora do stageboxu, neriskoval by som zapojenie do vzdialenej konzoly FOH v hľadisku plnom divákov s mobilmi.

 

Ak potrebujem mikrofón na chvíľu vypnúť, stačí krátko stisnúť tlačidlo, diódy na oboch častiach systému zmenia farbu zo zelenej na žltú, a je ticho. Obdobne i zapnutie sa robí krátkym stisnutím tlačidla. Úplné vypnutie vysielača aj prijímača sa dosiahne pridržaním tlačidla na viac ako desať sekúnd, kým dióda zhasne.

 

Ako mám len slová chvály pre digitálny prenosový systém, taký kritický budem ku priloženému mikrofónu XS-1. Aj podľa popisu výrobcu na stránke sa jedná o entry level firemného sortimentu, čomu musím dať za pravdu. Podľa môjho názoru nie je na spev príliš vhodný, je konštruovaný skôr na hovorené slovo. Zle znáša hlasnejší prejav, keď už počuť, že pri hlasnom speve jemne nakresľuje vo vyšších stredoch (pričom na pulte zďaleka nejde signál do clipu), a po druhé jeho frekvenčná charakteristika je zrejme naladená  skôr na hovorenú reč než na spev. Testoval som na rovnom ekvalizéri, iba s orezanými subbasmi, a výsledok ma nenadchol. Zvuk je príliš tenký, postráda objem, kontúry a prirodzenosť, viem si na tento mikrofón predstaviť prejav konferenciera, DJ-a či starostu na oslavách dňa mesta, tomu bude zrejme rozumieť na námestí každé slovo, ale určite by som do neho nedal spievať temperamentnú jazzovú speváčku, a už vôbec nie ukričaného rockera! 

 

Našťastie sa ale problém dá ľahko napraviť. Stačí si vysielač pripojiť na svoj obľúbený mikrofón. Tu sa situácia veľmi rýchlo zmení, a systém ukáže rýchlo všetky svoje prednosti. Vyskúšal som to na svojich mikrofónoch a všetky zneli v poriadku, brilantne a s plnými detailami. Čo ma prekvapilo najviac, že aj čínska kópia SM -58, Soundking EH-002, znela so spevom dobre, lepšie než mikrofón zo sady.

 

 

Záver

Výborný výrobok, ak od neho nečakáme zázraky. Má všetky klady aj zápory 2,4 G digitálnych wireless systémov, a ak ho vhodne použijeme, isto nesklame. Pre DJ-ov a moderátorov túžiacich po show bez obťažujúcich káblov je to slušná voľba. Pre spevákov je to na zváženie. Najslabším miestom kompletu je dodávaný mikrofón vhodný skôr na hovorené slovo, ktorý možno ale bez problémov vymeniť za iný. S vhodnejším mikrofónom sa ale systém prejaví v plnej kráse a určite uspokojí aj náročnejšieho speváka. Určite stojí za zváženie si ho kúpiť a mať priložený mikrofón do rezervy, prípadne, keď už máme svoj osvedčený mikrofón, možno niečo ušetriť zakúpením základnej sady bez mikrofónu. 

MICHAL KYSEĽ

 

 

+ kompaktné rozmery

+ kvalitný zvuk prenosového reťazca

+ jednoduché použitie aj pre nezvukárov

+ solídne mechanické prevedenie

+ slušná výdrž batérií

+ možnosť nabíjať z akejkoľvek USB zásuvky

+ možnosť použiť rôzne mikrofóny

 

- dodaný mikrofón nie je veľmi vhodný na spev, skôr na hovorené slovo

- nedoriešené nabíjanie, kde chýba možnosť nabíjať prijímač z fantómu na pulte

- použité 2,4 G pásmo môže byť preplnené a nastanú problémy so spojením
 

 

Distribúcia: Elvia Pro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 329 € (overiť)

Článok patrí k časopisu: