Skladateľ Mirko Krajči predstavuje novinku Post Scriptum

mirko_krajci

 

Vzácne spojenie skladateľského a dirigentského remesla, tri autorské kompozície a mimoriadne výrazní sólisti. To je novinka Post Scriptum slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho. Nahrávka vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

 

„Rozpätie vzniku skladieb je relatívne veľké, je to dvanásť rokov. Najstarší je Koncert pre violončelo a orchester z roku 2001 a najčerstvejšou skladbou je Posolstvo slova z roku 2013. Vybral som tri skladby s orchestrom, no každá je niečím iná,“ dodáva k dramaturgii albumu Post Scriptum Mirko Krajči. Vo všetkých troch kompozíciách môžu poslucháči počuť Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou samotného skladateľa. V Koncerte pre violončelo a orchester hosťuje uznávaný violončelista Eugen Prochác, v skladbe Posolstvo slova zase zaznie tenor Róberta Remeselníka a bas Petra Mikuláša. Titulnú skladbu Post Scriptum nechal Mirko Krajči čisto na výkone orchestra. „Naša budúcnosť̌ je prítomnosťou vytvorenou v minulosti nami samými. Každá sekunda nášho života je súčasne minulosťou, prítomnosťou aj budúcnosťou. Ak svoj vnútorný svet, svoj doterajší život a svoje pocity z neho pretavíme do hudobného diela, platí to aj v rámci neho. Ak to aplikujeme na celú svoju tvorbu, dokážeme aj v nej nájsť̌ tieto univerzálne zákonitosti.“ Krajčiho citát z bookletu novinky vydavateľstva Hudobný fond napovedá, že k poslucháčskemu publiku mieri ďalší pozoruhodný domáci titul. Slovenský skladateľ a dirigent považuje svoju hudbu za otvorenú širokému publiku. 

 

„Krajči nešokuje poslucháča experimentom, neobracia sa naň rétorikou rebela, prahnúceho po „novosti“. Krajčiho krehká, ale naliehavá poetika tkvie v tom, že vo svojich dielach poskytuje pokoj a sýtu harmóniu, teda hodnoty, aké súčasnému človeku nie sú dopriate,“ píše v booklete novinky Post Scriptum muzikológ Igor Javorský. Vnútorný zážitok z hudby nie je na domácej hudobnej scéne samozrejmosťou. Nová nahrávka slovenského skladateľa a dirigenta Mirka Krajčiho má aj preto osloviť každého hudobne otvoreného poslucháča. CD Post Scriptum vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

 

 

Mirko Krajči - Post Scriptum (Hudobný fond 2017):

 

Post Scriptum (2004) 17:02


I. Grave 6:23 · II. Allegro 4:41 · III. Molto adagio 5:57 Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Mirko Krajči · dirigent

 

Koncert pre violončelo a orchester (2001) 28:26

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Živá nahrávka, Eugen Prochác · violončelo, Mirko Krajči · dirigent

 

Posolstvo Slova (2013) 34:17


Symfónia pre tenor, bas a veľký orchester · I. Andante calmo 7:17 · II. Lento 7:17 · III. Allegro – Calmo – Tempo I. 11:20
· IV. Andante, poco rubato – Andante maestoso 8:23
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, 
Róbert Remeselník · tenor, Peter Mikuláš · bas,
 Mirko Krajči · dirigent 

 

Videovizitka CD Mirko Krajči – Post Scriptum:

 

 

 

Ďalšie informácie o CD Mirko Krajči – Post Scriptum:

http://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&product_id=2806&search=post

 

FB profil Hudobného fondu

https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

 

Zdroj

Hudobný fond

www.hf.sk

www.musicaslovaca.sk