Skladba Witnessless je burácajúcim singlom projektu Nylon Union

nylon_union

 

Tretí singel z aktuálneho albumu Words And Waves je podporený videoklipom, ktorého autorkou je Rebeka Evanna Brkalová. 

 

Witnessless, v preklade „bez svedkov“, je ostrou kritikou našej vlastnej ľahostajnosti, ktorá do značnej miery umožnila vzostup autoritárskemu populizmu. „Politika sa stala zábavným produktom, mediálny priestor sa stal politikou a my sa nechávame hypnotizovať poburujúcimi témami až do momentu, keď prestávame rozlišovať, čo je realita a čo je fikcia, čo je skutočný problém, a čo je iba zástupná téma“ hovoria autori textu Peter Šulej a Richard Imrich.  

 

Zvuk piesne je postavený na neurotických gitarách pripomínajúcich hluk úľa podporených subbasovými linkami a lámanými beatmi typickými pre žáner drum 'n' bass. O produkciu sa postarali Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes) a Erik Horák (Zlokot, Noisecut). „Do štúdia som doniesol demo s navrstvenými gitarami a vokálmi. Moja predstava bola postaviť ich na čo najbrutálnejší podklad, ktorý by korešpondoval s textom“ pokračuje Richard Imrich.  


 

 

 

Singel ako aj jeho demoverzia sú podporené videoklipom, ktorého režisérkou a kameramankou je absolventka strihovej skladby Rebeka Evanna Brkalová. Jej videoklipová prvotina používa estetiku zlatej éry hip-hopu s typickým scudzovacím prvkom, ktorý vytvára priamy kontakt s divákom. Autorka vychádza zo svojich skúseností s réžiou dokumentárnych filmov a kladie dôraz na autenticitu, ktorú podporuje využitím ručnej kamery. „V mojej verzii videoklipu som sa snažila priniesť trochu špiny a človečiny spojenej s prvkami retrofuturizmu, no zároveň som sa hyperbolou snažila vec aj humorne odľahčiť. Naopak Rišov strih k demoverzii piesne je omnoho hrubší a dáva viac do popredia kritické odkazy na súčasnú politiku a radikalizáciu spoločnosti“ hovorí Rebeka Evanna Brkalová.

 

CD a LP verzia albumu Words and Waves je v predaji na stránke vydavateľstva Vlna Records (www.vlna.sk), na bandcamp profile kapely a digitálna verzia je dostupná aj na väčšine streamovacích služieb. 

 

Singel cover art: © 2023 Richard Imrich

Video art: © 2023 Rebeka Evanna Brkalová

Witnessless https://youtu.be/n382TYl894Q

Witnessless (Demo) https://youtu.be/NDVaEdJuhd4

https://nylonunion.bandcamp.com/album/witnessless

 

 

Email: nylon.union@gmail.com

Web: facebook.com/nylonunion

Spotify: https://open.spotify.com/album/6BF50qZQYlEBUlSOsXf8g6

Apple: https://music.apple.com/us/album/words-and-waves/1665402023

Bandcamp: https://nylonunion.bandcamp.com/album/words-and-waves