Slováci cestujú na Crossroads, tri talentované kapely sa v Ostrave predstavia zahraničným expertom

            Český hudobný showcase festival Czech Music Crossroads dal aj tento rok priestor trom kapelám zo Slovenska. Publiku, zloženého prevažne z odborníkov zo zahraničia sa 17.-18.júla predstavia Ľudové Mladistvá, Katarína Máliková a Balkansambel.     

Počas dvoch festivalových dní  vystúpi celkovo až 14 vybraných kapiel z Čiech, Slovenska, Maďarska aj Poľska. Medzi pozvanými hosťami sú mnohí zahraniční publicisti, porotcovia uznávaných hudobných rebríčkov a promotéri, pre kapely tak ide o jedinečnú príležitosť dostať svoju tvorbu za hranice. Vyvrcholením prehliadky talentovaných kapiel je vyhlásenie víťazov súťaže Czech Music Crossroads Awards, o ktorých rozhoduje odborná porota a aj návštevníci festivalu.

V pondelok 17. júla sa na Stage-i pod věží predstaví kapela Ľudové Mladistvá. Netradičný projekt mladého hudobníka Martina “Majla” Štefánika rozvíril vody slovenského folklóru a ukázal cestu, ktorá môže zaujať nielen mladých Slovákov, ale aj špičkovú svetovú scénu world music. Originálne spracovaná folklórna hudba dokazuje, že aj ľudovky môžu byť trendy.

Ľudové Mladistvá - ‘Hojana’

 

Nasledujúci deň vystúpi Balkansambel, zoskupenie, ktoré vzniklo už v roku 2009, keď počas festivalu srbského filmu dostali Marek Pastírik a Martin Noga za úlohu postaviť k tejto príležitosti kapelu schopnú odohrať repertoár balkánskych dychoviek. Úlohu zvládli a dokonca tak dobre, že prítomní Srbi odmietali uveriť, že nie sú ich rodáci. Kapela odvtedy  s radosťou mieša  balkánsku hudbu s jazzovými štandardami aj slovenskými ľudovkami a baví publikum od Indie po Nemecko.

Balkansambel - ‘Svadbarsko’

 

Na záver festivalového programu vystúpi Katarína Máliková spolu so svojou kapelou. Mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel koncom roka 2016 a okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov.

Katarína Máliková - ‘Pustvopol’

 

Festival Crossroads sa koná v areáli festivalu Colours of Ostrava vo Vítkoviciach, kapely si tak zahrajú priamo v originálnom industriálnom parku na pódiách Staré koupelny a Stage pod věží, ktoré skvele dopĺňajú výnimočnú atmosféru. O výbere kapiel  každoročne rozhoduje predsedníctvo  platformy WOMUSK (World Music from Slovakia, Amity o.z.), ktorá je partnerom podujatia Crossroads a s finančnou pomocou Fondu na podporu umenia a ďalších partnerov pomáha slovenským interpretom zviditeľniť sa aj v zahraničí. WOMUSK spája predstaviteľov slovenskej hudobnej scény world music a ľudovej hudby so zámerom efektívnejšej komunikácie medzi hudobníkmi a inštitúciami ako aj pri ich zapojení do globálnej world music komunity.

 

LINKY:

Ľudové Mladistvá - https://www.facebook.com/LudoveMladistva/

Katarína Máliková - https://www.facebook.com/musicofkatarinamalikova/

Balkansambel - https://www.facebook.com/balkansambel/

WOMUSK - http://womusk.com/sk/novinky/

Crossroads Festival - http://crossroadsmusic.cz/