Slovenské Alternatívne Leto – dva dni uprostred Štiavnických vrchov

sal_2020

 

 Milí priaznivci alternatívnej scény, pozdravujeme vás a prinášame dobrú správu, ktorá vás určite všetkých poteší. Po mesiacoch neistoty, čakania a sociálneho dištancovania, sa nad našimi zámermi rozsvietilo Slnko a zahnalo všetky sivé mraky do zabudnutia. Multižánrový festival pod holým nebom Slovenské Alternatívne Leto, ktorého história siaha na porevolučnej festivalovej scéne snáď najďalej, sa uskutoční 17 – 18 júla 2020. Schválne som nenapísal kde, pretože súhrou udalostí a súčinom okolností sme boli nútení presťahovať  sa o pár stupňov  južnejšie. V objatí prastarých vulkanických vrchov, na čarovnej čistinke uprostred zelene a stromov v tesnej blízkosti štiavnického jazera Počúvadlo. Tam sa všetci stretneme a vychutnáme si dva nádherné dni plné čerstvého vzduchu, prírody, vynikajúcej hudby, divadla, umenia, workshopov, prednášok a diskusií. Umelci, až na jednu výnimku z Maďarska, budú vzhľadom k aktuálnej situácii, obyvatelia Slovenska a Českej republiky. Rovnako aj počet návštevníkov je obmedzený číslom 1 000. Preto netreba s kúpou vstupenky dlho otáľať pretože, za veľmi sympatickú cenu dostanete hudobné lahôdky, ktoré vám budú určite chutiť. Poďme si ich predstaviť pekne po poradí. 

V piatok festival odštartuje Kubo Ursiny s jeho projektom Teatro FATAL. Tento jeho  autorský projekt sa po desiatich rokoch vracia na koncertné pódiá s čerstvým albumom Kolmica.

 

 

Po nich sa predstaví bratislavské zoskupenie Trilobeat s trojročnou históriou, ktoré je dôkazom toho, ako môže nadžánrová hudobná formácia potešiť široké spektrum rôznorodých fanúšikov. 

 

 

Jedným z vrcholov festivalu bude nepochybne vystúpenie Geišbergovcov spoločne s dobre známou kapelou Balkansambel.  Balkansambel je kapela hrajúca po celom svete a zaznamenala obrovské úspechy na festivaloch a koncertoch v zahraničí i na Slovensku. Nástroje ako tuba, trombón, trúbka, saxofón, akordeón, balkánske tanečné rytmy ako aj pokojné hudobné plochy podporujú silné výpovedné texty Martina Geišberga.

 

 

Po nich sa predstaví skutočný skvost Eva Turnová – ETURNITY. Zahrá vám pekné, trochu divné skladby v štýle „smooth punk“ pochádzajúce z dielne Evy Turnovej, Michala Nejtka a Mejly Hlavsy. Texty sú od Vratislava Brabence, Vladimíry Čerepkové, Oldřicha Janoty, Zbyňka Hejdy a Minny Pyyhkally.

 

 

Skvelými hudobníkmi nabitý piatkový večer bude mať svoje pokračovanie personalizované v kapele, ktorú netreba nikomu predstavovať. Svoje majstrovstvo a pozitívne vibrácie nám predvedie prešovská kapela Chiki Liki Tu-a.

 

 

Ako predposledný sa nám predstaví veľmi zaujímavý pán, ktorý sa volá Petr Wajsar alias Develooper. Tento držiteľ Českého leva je aj jedným z najväčších majstrov beatboxu a loopingu a so svojim umením sa s vami veľmi rád podelí. Piatkový večer  ukončí unikátny sólový projekt Tomáša Reindla – OMNION. Tomáša Reindl je hudobný skladateľ a multi-inštrumentalista. Prakticky ako jediný v ČR sa do hĺbky zaoberá indickou rytmikou a sólovou aj doprovodnou hrou na indické tabla. 

V sobotu začneme veľmi sympatickou detskou kapelou Maya Gal Hanna. Ďalej vám zahrá kapela EA. Toto ambientné duo, ktoré dnes pôsobí v Banskej Štiavnici, tvoria speváčka Sisa Latková a gitarista Róbert Borodajkevyč. Zaujímavým projektom je česko – slovenské zoskupenie a:ma. Mladý, slovensko-brnenský psychedelic rockový projekt, ktorý sa plaví vo vodách riffovej hudby s hypnotickými melódiami, snovými textami a tučnými groovami. Ankramu je vidiecka avantgarda, bigbít obohatený o akordy v zajatí vízie. Budeme sa mať na čo tešiť.  

 

 

Medzi veľké zážitky môžeme nepochybne zaradiť hudobné duo Sisu Fehér a Vladka Mikláša s ich projektom BARDO. Hrajú autorskú hudbu s unikátnym moderným zvukom, ktorý vychádza z ich jazzového backgroundu. Podvečer odpáli oslavu svojho 40. výročia prvá dáma slovenskej alternatívy kapela CHVM. Hudobné zoskupenie nahralo viac ako 25 albumov a odohralo stovky koncertov. Je nám cťou, že jeden zahrajú aj pre vás na našom festivale.


 

 

 Gladia Moony je synthpopová skupina z Bratislavy. Tvorí ju štvorica talentovaných hudobníkov - Alex Lukáčová (spev), Adam Dekan (synths), Martin Madro (bicie) a Martin Kosorín (bass). Jej originálne tóny zaznejú pri svite prvých hviezd. 

 

 

V repertoári, ktorý za túto dobu vytvorila je možné nájsť vplyvy súčasného jazzu, groove, tanečného funku, ale aj d´n´b či dubu, reč je o košickej skupine Cha Bud! . Vyzreté vibrácie vám budú počas ich koncertu prechádzať celým telom. V sobotu v noci sa nám predstaví aj hosť z Maďarska, kapela TransNomad. Roztancujú vás aj keby ste sa stali obeťou Medúzinho pohľadu. Predstavitelia naturálneho, archaického trance -u uzatvoria sobotňajšie vystúpenia živých kapiel. 

 

 

Počas hlbokej noci vás na hudobnú cestu okolo sveta vezme Dj Potkan, ktorého určite poznáte z vĺn Rádia FM. 

Okrem hudobnej časti vás čakajú diskusie, prednášky a Pecha Kucha zameraná na prezentáciu činnosti kultúrnych centier v zoskupení Anténa. Umelecko – výtvarný workshop, ktorý bude prebiehať počas celého festivalu pod taktovkou výtvarnej skupiny Riavy. Svoje zastúpenie bude mať aj divadlo, v podaní monodrámy Matilda za ktorou stojí Renáta Jurčová. 

Veríme, že vás toto naše pozvanie naláka. Stretneme sa 17-18.7 2020 v malebnom kúte Slovenska, pri jazere Počúvadlo, na letnom festivale Slovenské Alternatívne Leto

 

WEB

PREDPREDAJ: ticketlive

FB udalosť

Článok patrí k časopisu: