SONO CENTRUM BRNO * reportáž z otvorenia

Nahrávacia spoločnosť Sono Records otvára v Brne nový multifunkčný priestor, ktorý ponesie názov Sono Centrum. Budova zahŕňa klub, hotel a reštauráciu. Koncertná sála s kapacitou 600 miest na sedenie má tri podlažia, na každé z nich vedú dva vchody umiestnené symetricky po stranách miestnosti. Rozsiahle pódium je dostačujúce aj pre početné orchestre; pod ním je o jeden schod znížená plocha, ktorá umožňuje vytvoriť „kotol“. Ďalšie dve podlažia tvoria veľké balkóny polkruhovitého tvaru a nad druhým balkónom, tesne pod strechou klubu je umiestnený VIP mostík. Celé ozvučenie, úroveň ktorého naznačuje napríklad mixážny pult Neve alebo PA systém L-Acoustics, zaisťuje štúdio Sono.

 

SonoPriestor klubu je klimatizovaný a nefajčiarsky a návštevníkom budú k dispozícii štyri bary. Pred vchodom do klubu sa nachádza malé foyer, ktoré môže slúžiť ako miesto pre DJ-a alebo ako scéna pre čítanie, prípadne pre menšiu výstavu. Hotel, ktorý ponúka 39 izieb vrátane dvoch apartmánov v najvyššom poschodí, a reštaurácia s kapacitou až 200 miest majú aj oddelený prístup a budú prevádzkované samostatne, nezávisle na klube.

 

23. apríla, dva dni pred oficiálnym otvorením pre verejnosť sa uskutočnila tlačová konferencia. Dramaturg Dan Giač, zakladateľ obľúbeného brnenského klubu Fléda, oboznámil novinárov so svojou víziou: „Nebudeme sa žánrovo zvlášť vymedzovať. Svojich priaznivcov by si mal klub získať rozmanitým programom, príjemným prostredím a kvalitnými službami.“ Okrem koncertov sa v Sono Centre budú uskutočňovať aj tanečné večery a párty, kongresy, divadelné a filmové predstavenia (nad pódiom sa nachádza projektor a premietacie plátno) a ďalšie kultúrne a spoločenské udalosti.

 

Dan Giač povedal: „Nechceme zo Sono Centra spraviť kulturák, kde ľudia prídu na koncert a zase odídu. Našou predstavou je vytvoriť klub, kde sa ľudia často vracajú, pretože sa tam cítia príjemne.“ Klub je skutočne zariadený moderne a kvalitne. „Ľudia sa správajú inak, keď prídu na koncert do pivnice, kde sú steny namaľované na čierno a na zemi sa váľajú špaky. Dúfam, že krajšie prostredie Sono Centra bude formovať aj chovanie návštevníkov,“ povedal architekt budovy František Šmédek. „Samozrejme, všetky použité materiály som konzultoval s odborníkom na akustiku.“ Podľa Dana Giača sa ale návštevníci nemusia obávať, že Sono Centrum bude príliš luxusné a drahé. „Pivo bude stáť do 40 Kč, obedové menu v reštaurácii zasa 90 Kč. Naše ceny budú porovnateľné s cenami v iných kluboch.“

 

Sono BrnoNajbližšie mesiace majú byť viac-menej zahrievacie, no už teraz ponúkajú pestrú skladbu programov. Medzi časom tu už prebehli koncerty kapiel N.O.H.A, Manfred Mann's Earth Band, Duke Ellington Orchestra, Bandu Petra Lipu alebo bratov Ebenovcov. Udalosťou bude krst novej autorskej platne Jiřího Pavlicu a Hradišťanu „Vteřiny křehké“, ktorý je naplánovaný na 18. júna. V záujme klubu je spolupráca s hudobnými festivalmi ako Moravia Music Festival alebo JazzFest a v budúcnosti aj organizácia rockového festivalu vo vlastnej réžii. Dan Giač dodáva: „Chceme, aby Sono Centrum bolo miestom, kde si zahrajú kapely, ktoré v Brne ešte nikdy nehrali. Zároveň však dáme priestor aj novým, moderným skupinám. Prenájom sály vrátane vybavenia, zvukára a iných služieb bude stáť 50 000 Kč, no budeme hľadať cesty, ako koprodukovať aj menej známe kapely, ktoré nás zaujmú.“ Vo svojich víziách si však hlavní protagonisti diania v klube obmedzenia nekladú. Snom Dana Giača je v Sono Centre zorganizovať vystúpenie Davida Bowieho alebo Stevieho Wondera. Majiteľ Sono Centra JUDr. Jiří Štopl by si tu zase najradšej vypočul Led Zeppelin. Dúfajme, že sa im sny vyplnia.

 

Valdemar Švábenský ml.

Viac info na: www.sonocentrum.cz

Článok patrí k časopisu: