Štiavnica sa oblečie do jazzových tónov už budúci víkend!

for_stiavnica

 

Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť Zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších zákutiach Banskej Štiavnice sa uskutoční v dňoch 14.-16.8.2020. Festival Zvuk for Štiavnica prináša aj tento rok prierez toho najzaujímavejšieho zo žánrov jazz, fusion a crossover.

 

Piaty ročník etablovaného hudobného podujatia reflektuje súčasnú kultúrno - spoločenskú situáciu. Jeho cieľom je predstaviť divákom, pestrý prierez naprieč mladou rozvíjajúcou sa domácou scénou s niekoľkými zahraničnými chuťovkami. Organizátorka festivalu Saša Pastorková dodáva: „Vážme si to, čo doma máme a snažme sa vytvárať čo najviac príležitostí pre vypúšťanie tvorby mladej generácie jazzových hudobníkov do sveta.“ 

 

Festival plný sviežej mladej energie ostáva naďalej medzinárodný. Hudobníci tento rok do Banskej Štiavnice pricestujú až z piatich krajín. Okrem slovenskej bude mať svojich zástupcov mladá česká, rakúska, poľská či maďarská scéna. Spolu s návštevníkmi budeme objavovať cez ZVUKY (nielen) jazzu nové štiavnické priestory. Už k tradičnému Kultúrnemu centru, Art Cafe a Čajovni Klopačka sa pridá Galéria Jula Bindera a RUINbar.

 

Piatkový program otvorí, v špeciálnych priestoroch záhrady Galérie Jula Bindera, talentované duo Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý alias Kristin Lash & Jakob Grey

 

 

Originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom predstavia v RUINbare Tibor Feledi Kairos Quintet

 

Spoza hraníc k nám pricestuje unikátna rakúska hudobníčka Sophie Abraham. Vo svojom sólovom vystúpení kombinuje prvky z klasických skladieb (sólové suity Johanna Sebastiana Bacha) s vlastnými skladbami. Violončelo je jej hlavným vyjadrovacím prostriedkom. Kombinuje ho s hlasom a loopovaním. Výsledkom je vysoko zaujímavý, sofistikovaný, mimoriadne komplexný a veľmi nezávislý zvukový priestor.


Prvý festivalový večer uzavrie projekt Chloe (Kultúrne centrum) v podobe mýtickej cesty do sveta mexických legiend talentovanej skladateľky Sisi Michalidesovej. V projekte sa stretáva medzinárodná zostava muzikantskej elity. Na klavír zahrá Piotr Wyleżoł, na trúbku a krídlovku Kornél Fekete Kovács, na kontrabas Tomáš Baroš, Marián Ševčík na bicie a Peter Preložník na klávesy. 

 

 

Piatková noc sa bude niesť v znamení jazzrockovej gramcovačky v Art Cafe pod taktovkou Maroša Pavúka.

 

Sobotný program, v Čajovni Klopačka, otvorí spojenie hudby a výtvarného umenia. Mystické hudobné rozhovory Zdenka Hladíka (indický sitar, surbas, hangdrum, perkusie, didgeridoo) a Andrei Tkáčovej ( husle, tibetské misky a spev) podtrhnú atmosféru vernisáže výstavy vizuálneho multiinštrumentalistru Vladimíra Zrníka s názvom Kozmický les. 

 

Večer sa opäť vrátime do jedinečných priestorov RUINbaru spolu s bratislavskou hudobnou formáciou Trilobeat. Ich univerzálny hudobný jazyk sa prihovára priaznivcom džezu, progresívneho popu, funku aj psychedélie. 

 

 

Poľské zoskupenie Jadźka Kłapa (Kultúrne centrum) vedie mladá speváčka, saxofonistka a klávesáčka Jadwiga Kłapa-Zarecka - doktorka z Ustroń na juhu Poľska. Jej tvorba sa dotýka aj tém ťažkých, miestami bolestivých, pretože verí, že hudba má liečivé vlastnosti. Kompozície sú inšpirované...operáciou lekára. Predstavujú opis jej osobnej cesty v hĺbke života a smrti, ktorej je ostrieľaným a vnímavým pozorovateľom. Vydajte sa na túto hudobnú cestu spolu s ňou.

 

 

Večer v Kultúrnom centre bude pokračovať elegantným a podmanivým druhom jazzu plynúcim spod nástrojov rakúskeho zoskupenia Purple is the Color. Kapela na svojich koncertoch vytvára špeciálne hudobné pobrežia, na ktorých dôstojný zvuk jazzu môže naplno zažiariť bez konvenčných obmedzení. Publika sa dotýkajú svojou hudbou a uvoľňujú v ňom hlboko zakorenené pocity a emócie. 

 

 

Afterparty v Archanjel caffe vás dostane. Sólový projekt OMNION multiinštrumentalistu, skladateľa a hráča na tabla Tomáša Reindla si vás podmaní kúzlom psychedelickej tanečnej hudby, mixnutej s vplyvmi mimoeurópskych hudobných kultúr, elektro-akustickým experimentovaním so zvukom bubnov tabla a hrdelnými spevmi. Nadžánrová párty do neskorej noci.

 

Saša Pastorková upozorňuje, že festival dáva priestor aj mladým talentom: „Každé ráno predstavíme jednu výnimočnú kapelu počas hudobných raňajok v Art Cafe. V sobotu vystúpi Bára Zmeková. Skladateľka a multiinštrumentalistka pohybujúca sa vo svojich piesňach s autorskými českými textami medzi jazzom, folkom, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Krehkosť a naliehavosť odľahčuje humorom a nadhľadom a klavírnu hru strieda so syntetizátormi či gitarou. Poslucháči jej koncerty označujú ako „soul trip“ alebo „poézia v hudbe“. V nedeľu to bude Bossa Nova João Gilberto Quartet. Najlepšie vyjadruje ich hudbu výrok gitaristu a speváka Juraja Havlíka: „Nech sú naše koncerty poctou a spomienkou na Joãa Gilberta, jedného z najväčších hudobných géniov 20. storočia. Nech sú naše koncerty pozvaním do sveta bossa novy, a nech tiché a nenápadné nie je menej ako hlučné a nápadné…" Jazzové raňajky sú pre všetkých návštevníkov zadarmo s príjemným bonusom vône rannej kávy, croissantov a slnečnej terasy Art Cafe s atmosférou Montmartru v Štiavnici,“ uzatvára Pastorková. 

 

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú Hudobné centrum, Hudobný fond, Rakúske kultúrne fórum a SOZA.

 

VSTUPENKY

FB event