Lazer Viking

Názov skupiny: 
LAZER VIKING
Rok vydania: 
2022
Vydavateľstvo: 
vlastný náklad

Po trojročnej pauze od posledného albumu Drag (2019) sa Lazer Viking vracia s elektrizujúcim albumom Tunnel Vision. Strunové nástroje mení za syntetizátory a plnými hrsťami čerpá z 80-tych rokov. Neo-synthwave zmiešaný s repetitívnymi disco prvkami a provokatívnymi textami zvádza ku mnohonásobnému vypočutiu. Album strieda viaceré odtiene emócii a farby elektronickej hudby. Pozitívne melancholické Harsher Than The Sun, Gibber Gabber a Bored In Jeans si získajú vaše uši svojou sviežosťou a hravosťou. V intímnych Yr Body a Mohn Cheree ide Lazer Viking naopak telo na telo v kombinácii s tučnými údernými kopákmi. Rua Vision, Oh Boi a Modern Warfare zavŕšujú osmicu piesní oblečení do zvoncových nohavíc diskoték osemdesiatych rokov.

Chválim rozmanitosť a autentickosť nástrojov. Zvuky berú inšpiráciu z histórie, avšak posúvajú paletu do moderných, miestami až elektronicko-punkových rovín. Nadrozmerné údery drum mašín a burácajúce basové plochy dávajú albumu plnosť, ktorá nemusí každému sadnúť. Spev Lazer Vikinga je dobre usadený v kompozícii, zreteľný, s výbornou pesničkárskou angličtinou. Texty sú nápadité, avšak miestami nejasne interpretovateľné. Témy ako vzťahy, zvádzanie, zlomené srdcia a mládežnícka rozmarnosť sa hodia do kontextu doby, z ktorej album čerpá.

Tunnel Vision je originálny počin, ktorý môžem vrelo odporúčiť každému fanúšikovi popovej elektronickej hudby. Na stavebných kameňoch hudby z posledných dekád minulého storočia stavia moderný neo-synthpopový album s prímesou Lazer Vikingovského rebelstva.

 

Marek Osrman, Nový Populár 5/2022

Album je k dispozícii iba v digitálnej forme (mp3) ako príloha časopisu NP5/22

 

 

 

Kúpiť album