The swan Bride - Labutia nevesta

Tak trochu ako Tiger Lillies, tak trochu ako starý The Cure (ktorých majú zhodou okolností radi všetci členovia kapely). Predsa však svojrázni, v rámci súčasnej slovenskej hudby originálni. Spievajú po anglicky, no ich texty sú aspoň z hľadiska angličtiny na bezchybnej úrovni (tie im totiž pre istotu kontroluje a celkove s nimi pomáha kamarát brit žijúci v Bratislave, známy pod menom Frank Winter, ktorý tu pôsobí ako folkový hudobník; na jednej pesničke – 9 Lives of Frankie the Cat – aj spieva) a okrem toho mimoriadne dobré: duchaplné, emocionálne silné, plné prekvapivých rýmov a vtipných metafor. Zhudobnená poézia, miestami možno ešte lepšia, než samotná hudba. Pôsobivé sú aj fantastické, mierne hororové obrázky, ktoré tiež tvoria významnú súčasť celku; sú nimi bohato ilustrované booklety ku všetkým doteraz vydaným albumom The Swan Bride (názov skupiny znamená „labutia nevesta“). Tie sú dokopy tri a každý má iný formát: Monsters in Your Drawers! (Wagon Records, 2007) je bežné CD, 2 (Wagon Records, 2010) je klasická platňa aj CD v spoločnom balení a čerstvo nachystaný Swan Bride (Wagon Records, júl 2012) vychádza na fyzickom nosiči iba ako vinyl, v digitálnom formáte bude dostupný len cez internet.

 

Osoby a obsadenie
Labutie nevesty sú v skutočnosti mladí junáci: Matej Rafa (28) – spev, Matej Kačaljak (28) – klávesy a gitara, Martin Gálik (30) – gitara, Michal Michalek (26) – bicie, Rasťo Tupý „Fuxo“ (28) – basgitara, texty a ilustrácie. Navonok nenápadní, slušní, vzdelaní, pracujúci a rodinne usporiadaní; po umeleckej stránke gotickí až groteskní, hraví aj temní, uvoľnení a odviazaní.
            Dá sa povedať, že ústrednou a nerozlučnou dvojicou skupiny sú spevák a basgitarista, ktorí sú navyše aj spríbuznení: Matej je brat Rasťovej priateľky. Základ The Swan Bride vznikol v r. 2006, hoci niektorí členovia sa poznali už od strednej školy; v tých časoch hrávali všeličo. Ku koncu vysokoškolských štúdií sa už skupina sformovala do svojej súčasnej podoby (okrem Maťka Gálika, ktorý sa pridal až v r. 2011). Zaujímavá je aj „civilná“ tvár členov: Kačaljak vyštudoval právo, Fuxo ekonómiu, Rafa je farmaceut. Okrem bratislavčana Maťka Gálika sú všetci zo Žiliny, kde aj bývajú (jediný Matej K. sa medzičasom usadil v Bratislave), avšak hrávajú/skúšajú zásadne iba v Žiline, kde majú aparatúru. Čo sa týka ich hudobného pozadia, „systematicky“ (podľa jeho vlastných slov), čiže u riadnych učiteľov hudby sa učil hrať iba Matej K. – na gitaru a klavír.

 

Tvorba, vývoj, inšpirácie
Tvorcom väčšiny hudobných nápadov je Fuxo: buď príde s niečím sám, alebo urobí pesničku z nálady, ktorá vznikne v skúšobni. Hudba, ktorá ich oslovuje alebo inšpiruje, sa mení. V poslednej dobe je to najmä hudba zo starších čias: Joy Division, The Cure, Nick Cave, Tom Waits, Velvet Underground, Serge Gainsbourg, Suicide. Predtým to bola rôznorodá nová hudba („Fuxo na nej frčal a bežne nosil domov to, čo sa neskôr stalo mainstreamom, takže preto nás aj občas obviňovali, že to či ono vykrádame“), Dirty Beaches, LCD Soundsystem, Yeah Yeah Yeahs, Muse, Dresden Dolls, Vermillion Lies, Battles a tiež Horrors, s ktorými mali dokonca spoločné vystúpenie ako ich predkapela. „Bola pre nás česť si s nimi zahrať. Navyše to prišlo v období, kedy sme mali pocit, že sa ako undergroundová kapela už nemáme ďalej kam dostať. Bola to zrazu ohromná vzpruha!“
            Pokiaľ ide o ich vývoj, Matej hovorí: „Prvý album je hravý – to bolo obdobie na VŠ, kedy bol svet gombička. Druhý album je temný až naštvaný, zlomený – vtedy sme sa naozaj tak cítili. Tretí, najnovší, je stabilizovaný, intímny, bez potreby niekomu dokazovať, že sme tu. Je o našej kapele, o ktorej už vieme, že je výnimočná a o radosti zo spoločného hrania.“ Pre zaujímavosť, na druhom albume hojne využili nástroje ako organ, harmónium, klavír a harmoniku.

 

Koncerty a sláva
Pokiaľ ide o hranie naživo, v poslednej dobe na domácej pôde skoro vôbec nekoncertovali. Predtým, čiže „skôr, ako sme sa stali slávnymi J,“ hovorí Matej, hrávali spoločne s inými undergroundovými skupinami (napr. Billy Barman). No konečne na september 2012 majú naplánované celoslovenské turné s novým albumom. A ich špecialitou je pomerne netradičná destinácia, Rumunsko. Matej K. na túto tému hovorí: „Spočiatku sme hrávali pre zhruba šesť ľudí v rôznych kluboch a to boli tie najlepšie koncerty na svete! Potom prišiel prvý festival, prvé hranie v rádiu FM... prvé, prvé, prvé – strašne super. Ďalej už to nebolo také nové. Ale potom prišlo Rumunsko a to bolo zasa niečo, čo bolo prvýkrát.“ Do Rumunska sa dostali tak, že jeden odhodlaný rumunský promotér, Paul Tomi Rus, vytrvalo písal všetkým možným undergroundovým kapelám z celého sveta, kým ich nenahovoril na príchod do Rumunska. „Je sranda, že aj slovenské kluby sa začali na to chytať. Kapely z USA alebo Kanady, ktoré idú do Rumunska, odchytávajú, aby sa cestou zastavili aj na Slovensku.“ V Rumunsku prešli 4 000 km, hrali tam v poloprázdnych kluboch a z ekonomického hľadiska po návrate skončili na nule, ale nálada bola super a celkovo sa im to tak páčilo, že si to tento jún zopakovali (a pridali aj bulharskú Sofiju). Ale to nie je všetko: v Rumunsku boli spolu s The Swan Bride aj filmári. Dokumentarista Miro Remo (za film Arsy-Versy získal množstvo ocenení) o nich totiž natáča film. Vraj to bude jeho prvý film o jeho vlastnej generácii, o ľuďoch, ktorí si spĺňajú svoje sny. Na YouTube sa dá vidieť trailer k tomuto filmu, pod názvom Trash. Lenže plány na dokončenie a oficiálne uvedenie tohto diela sú trochu sporné: vraj bude dokončený, až keď sa The Swan Bride rozpadnú, alebo sa stanú naozaj úspešnými. „Uvidíme, čo z toho bude o pár rokov, keď to Miro dotočí,“ uzatvára Matej.

The Swan Bride sú príjemný úkaz na slovenskej scéne. Sami majú zo svojej existencie ako kapely a zo svojej tvorby detskú radosť. Ich čerstvý album Matej K. hodnotí ako „najsamlepší na svete. Trvám na tom!“

„Povedali sme si, že sa už nemusíme starať o to, či sa chceme niekomu páčiť. Teraz stačí, či sa to, čo hráme, páči nám.“

„Chceme, aby ľudia, ktorí prídu na náš koncert, alebo si vypočujú naše CD, cítili to, čo sme cítili alebo ako sme sa cítili my, keď sme to nahrávali.“

 

Zuzana Šestáková
 

 

Styx Travel Inc.

 

ladies & gentlemen, welcome aboard, it’s been a hell of a life

tighten your seat belts & turn off your phones, prepare yourself for a ride

no need to pay me, no tickets for sale & check-in fees ignored

all that you need is a story to tell or you’re going overboard

 

spit out the coins

so I can hear your voice

speak out your mind & no fucking tricks

on a speedboat across the Styx

 

dámy a páni, tak už to máte za sebou, vitajte na palube

pripútajte sa, vypnite si telefóny, pripravte sa, už vyrážame

nemusíte nič platiť, nepotrebujete žiadny lístok

jediné, čo platí, je mať čo povedať

 

vypľujte z úst mince, nech vás dobre počuť

vyjadrujte sa jasne a nezahrávajte sa so mnou

na divokej jazde po rieke Styx

 

9 Lives of Frankie the Cats

 

out of seven orphaned cats only one was black

that’s why the man tried to drown him, tied in a sack

that rainy night he survived, scared but alive

in a streets of a dirty town a new life was found

Frankie the cat

 

yeah, yout bet it was hard, body full of scars

he lost an eye in a fight & got hit by a car

once a leader of a gang till betrayed & stabbed

left bleeding in the street but still he wasn’t dead

9 lives of Frankie the cat

 

Frankie was accused of carrying bad luck

kids set his tail on fire or tied him to a truck

thrown out of a window

rescued by a witch who was cooking a cat soup

he escabed that ugly bitch

9 lives of Frankie the cat

 

one night he saw her out on the street

walking like goddess in a mute symphony

eight times to die for one day to live

finally it was for real

he fell in love with a beautiful cat

she made him think his life’s not that bad

he fell in love with a beautiful cat

she broke his heart & for Frankie that was that

9 lives of Frankie the cat

 

bolo to jediné čierne mačiatko z vrhu siedmych sirôtok

zrejme preto ho chcel ten chlap utopiť

ale on to prežil, zničený, no predsa živý

vybudoval si nový život v uliciach špinavého mesta

kocúr Frankie

 

veru, nemal to ľahké

bol celý doráňaný

v bitke prišiel o jedno oko, raz ho zrazilo auto

chvíľu bol vodcom party, potom ho zradili a dobodali

takmer vykrvácal, ale aj to prežil

deväť životov kocúra Frankieho

 

vraveli, že nosí smolu

deti mu stále robili zle – raz mu podpálili chvost, inokedy ho priviazali o auto

vyhodili ho z okna

zachránila ho ježibaba, čo varila mačaciu polievku

ale on tej strašnej strige ušiel

deväť životov kocúra Frankieho

 

raz večer na ulici ju uvidel

niesla sa ako bohyňa za zvukov nebeskej hudby

vyplatilo sa osemkrát zomrieť kvôli jednému dňu ozajstného života

konečne to bolo niečo skutočné

Frankie sa zaľúbil do krásnej mačky

ale ona mu zlomila srdce – a to ho dorazilo

deväť životov kocúra Frankieho

 

oba texty voľný preklad Zuzana Šestáková so súhlasom The Swan Bride, ilustrácie Fuxo

 

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: