SYNTHFEST 2018 (reportáž)

synthfest

 

Počas 20. storočia syntetizátory prešli technologickým a kultúrnym vývojom. Na rozmedzí 80. a 90. rokov bol ich vplyv na populárnu hudbu najväčší a zasiahli aj územie Slovenska a Čiech. O 30 rokov neskôr, v 10-tych rokoch 21. storočia sa k nim mnoho ľudí opäť vracia. Niektorí z nostalgie, iní z túžby objavovať nové zvuky a hudobné štýly. Svedčí o tom aj úspešný prvý ročník Synthfestu - festivalu syntetizátorovej hudby a oslavy elektronických nástrojov, ktorý sa konal 20. X. 2018 v bratislavskom Ateliéri Babylon.
 

korg
 

Začiatok akcie sa niesol v duchu zoznamovania sa, stretávania starých kamarátov a rozdúchavania slovenskej scény. V balkónových priestoroch Ateliéru Babylon sa sústreďovali najnovšie aj najslávnejšie syntetizátory, ktoré si mohli účastníci skúsiť. Spoločnosť Korg (zastúpená Music Parkom) a Arturia (Melody Shop) predstavili svoju aktuálnu ponuku, zatiaľ čo zvyšok stolíkov obsadila súkromná zbierka vintage nástrojov pod kurátorským drobnohľadom Ivana Hirländera. Za zmienku stojí najnovší Korg Prologue, majestátna Arturia MatrixBrute a legendárna Alesis Andromeda A6. Elektronické zátišie umelecky dotvárala vernisáž autora Vladimíra Neitza. Ľudské pohľady, polohy a pocity dýchali patinou nostalgie mĺkvo pozerajúc na hlavný stage, kde sa striedali legendy.
 

synthfest
 

Prvý živý koncert odohrali Projekt203 vedený krásnym ženským hlasom Sissy Enns. Ich debutový album Vírus pokrstili len týždeň pred samotným Synthfestom a počas večera z neho odohrali nemálo dynamických skladieb. Po nich nasledoval ďalší, o nič menej pútavý ženský vokál z projektu Coriolis. Súrodenecké duo Nikol Tomáš Hodrovi, ktorí založili Coriolis na podnet zo strany organizátorov Synth Slovakia napriek skromnému počtu skladieb dokázali zaujať poslucháčov étericko-lyrickým synthpopom. Vystriedal ich Albín Nemec, ktorý vystupuje ako sólo projekt MFLS s inštrumentálnym nákladom syntetizátorovej hudby - od vesmírnych ambientov až po uháňajúce bicie mašiny. Štvrtou zo slovenských synthových kapiel boli trnavskí The Silence, s ktorými často spolupracuje a vystupuje vyššie spomínaný Albín. Silne inšpirovaní kapelou Depeche Mode, chalani v čiernom rozbalili údernú a autentickú šou, ktorá strhla celé publikum.
 

monte_rosa
 

Posledné dva slovenské projekty sú legendami, ktoré vznikli na prelome 80. a 90. rokov. Charizmatické trio The Feshees (vznik 1991), ktorí prerazili singlom Posledný?!, určite nezahrali svoju poslednú pieseň. Páni plní energie vedia ako ju rozdávať poslucháčom a v najbližších rokoch o nich budeme ešte počuť. Rovnako to platí aj o kultovej skupine Monte Rosa (1987), ktorej texty sú aktuálne a chytľavé aj po tridsiatich rokoch. Momenty, kedy publikum pokračovalo v spievaní aj po tom, čo kapela prestala hrať, zanechali dojem.

Rozmanitosť slovenskej syntetizátorovej scény je možné ochutnať na CD kompilácii, ktorá je dostupná online na stránke Synth Slovakia.

rado_remenar
Radomír Remenár - usporiadateľ

Po bloku slovenských synth interpretov nasledoval headliner večera - Wolfgang Flür, avšak pred ním vystúpil jeho predskokan Peter Duggal, s ktorým vedú dlhoročnú spoluprácu. Neo-synthpopové skladby striedal s príjemnými atmosférami a celý set pôsobil sebavedomo, prepracované a veľmi príjemne. Po jeho skončení sa na plátne (a neskôr aj stagei) objavil Wolfgang. 71-ročný entuziastický hudobník elektronického a nemeckého pôvodu nezaprel svoje korene a prekvapil publikum moderným burácajúcim zvukom. Zakladajúci člen skupiny Kraftwerk vystupuje ako projekt Musik Soldat so zvukom, ktorý sa od pôvodného repertoáru značne odlišuje. Kto očakával hity ako Autobahn alebo Pocket Calculator bol veľmi prekvapený z moderného, tvrdého, industriálneho housu. Premietanie scén z Kraftwerk-časov striedala chladná mašinéria a scény s Wolfgangom. Energický set po hodine vystriedalo žrebovanie tomboly. Zopár šťastlivcov si odnieslo nové syntetizátory, ktoré možno v budúcnosti uvidíme na pódiu.

Do rána sa vystriedali DJ Skodis, DJ Martens a DJ Diablo s párty v štýle Depeche Mode. O čierne košele a syntetické zvuky nebola núdza.
 

synthfest_2018
 

Synthfest Slovakia 2018 dopadol výborne vďaka entuziastickím návštevníkom, skvelému lineupu a atraktívnym sprievodným akciam. Okrem komunity okolo Synth Slovakia je tu ešte vyrastajúca generácia neo-synthpopu, ktorú zastupujú akcie ako NightcallNEXT (SVK), Oh My Gear (CZK), či novootvorená Prague Synth Library (CZK). 

MAREK OSRMAN

 

 

Článok patrí k časopisu: