Umenie a hudba na Horehroní v podobe piateho ročníka multižánrového festivalu

EA

 

            E&A festival píše tento rok už piaty zápis do svojej kroniky. Je to multižánrový festival venovaný francúzskej dvojici Elene Chénot a Adolphovi Simon, ktorí pôsobili v Brezne ako kultúrni atašé a obohatili Brezno a región Horehronie o množstvo kvalitných koncertov a vystúpení. Po ich tragickej smrti sa oz Nairam rozhodlo, že ich osvetová činnosť si zaslúži svoje memento v čase.  Pred piatimi rokmi zorganizovalo na ich počesť nultý ročník mestského festivalu, ktorého názov je tvorený začiatočnými písmenami ich mien. 

 

            Aktuálny ročník otvára svoje brány už 09.09 2020 a bude trvať do 14.09.2020 . Hneď na jeho začiatku sa predstaví najväčšia legenda československého undergroundu The Plastic People of the Universe

 

Plastic People of the Universe-Podivuhodný Mandarin

 

Koncert odohrajú 10. 9 o 20:00 avšak aj program dňa predtým bude úzko s spätý s hlavným predstaviteľom tejto legendárnej kapely Vratislavom Brabencom. V stredu 9.9 vás o 18:00 čaká autorské čítanie jeho poézie a o hodinu na to budete môcť zhliadnuť zaujímavý film Odborný dohled nad výkladem snu, kde hrá pán Brabenec hlavnú úlohu. Plastickú dvojdňovku doplní 10.9 vernisáž výstavy talentovaného grafika Igora Dudu s názvom The end a jeho tieň. Piatok 11. 9 sa bude niesť v znamení kvalitnej hudby, ktorá sa začne rozliehať v breznianskej synagóge od 19:00.  Zahrá vám Stroon vlastným menom Dalibor Kocián. Vo svojom sólovom projekte tvorí ako multiinštrumentalista, skladateľ a elektronický producent hudbu s typicky nadžánrovým a charakteristickým zvukom. Je to koncert ktorý treba aspoň raz v živote počuť a najmä zažiť. 

 

Stroon - Solar Preludes live @ Slovak radio, RHA festival 2017

 

Hneď ako doznejú tóny Stroona sa presunieme do NKP Bombura. Tu nás už nedočkavo budú čakať dvaja umelci zo zámoria. Ich hudobný projekt nesie názov Helado Infinito. Tvoria ho Loreta Neira Ocampo z Chile a Victor Borgert z Argentíny.Vo svojej produkcii mixujú pop, folk, hip-hop a elektroniku. Projekt vznikol v roku 2015 v argentínskom La Plata, ktorý sa rozrástol do putujúcej formácie okolo Mexika, kde vznikol prvý album 'Canciones Dispersas'. Po roku strávenom v Mexiku prišli do Európy, kde odohrali koncerty v Berlíne, Kodani, Paríži, Londýne, Viedni, Záhrebe, Budapešti a nakoniec zavítajú aj do Brezna. 

 

Helado Infinito - LIVE | Sofar Bratislava

 

Večer v Bombure uzavrie jej zakladateľ Marián Pavúk s generačne síce mladším, ale nemenej zanieteným hudobným fajnšmekrom Petrom Markovským. Toto duo sa stretlo náhodou, nevedomky sa priťahovali gravitáciou undergroundových vĺn a dôsledkom tejto príťažlivosti je spoločný platňo – jazdecký projekt v ktorom odznejú všetky zásadné piesne spojené s týmto štýlom. Sobotňajší večer bude ako prechádzka lesným chodníkom po letnej búrke, plná vôní a tajomna, alebo ako stretnutie s dobrým priateľom, pred ktorým nemáte žiadne tajomstvá a úplne sa chápete. Tieto pocity vám navodí  vystupujúce trio z okolia Prievidze. Volajú sa Hybrid Kryptonit a ako o sebe sami tvrdia sú zložení z mäsa a kostí a okrem lásky k hudbe ich spája aj činnosť pedagogická. Nádhernou, nadpozemskou, v mnohých momentoch až mystickou bodkou, bude vystúpenie kapely EA, o ktorej viacerí kritici povedali, že zosobňuje esenciu hudby ako takej a sami uvidíte a pocítite, že po privretí očí sa ocitnite vo sfére harmónie, mieru a pokoja. Bolo by hriechom nenechať sa pohladiť a neprijať ich pozvanie do prekrásnych zákutí ľudskej duše. 

 

EA-THIS IS MY CHURCH 

 

Festival bude pokračovať v nedeľu o 18:00 v NKP Bombura. Príďte si tu vyskúšať svoje vedomosti na obľúbenom vedomostnom kvíze Bomburácky Mozogáň. Posledné riadky a zároveň aj bodkou za celým festivalom bude v pondelok 14.9 divadelné predstavenie absolventa Janáčkovej univerzity v Brne, Filipa Tellera. Predstaví sa vám v monodráme nemeckej autorky Rike Reiniger s názvom Cikánsky boxer. Všetkých vás na E&A festival do Brezna srdečne pozývame. 

 

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

 

VSTUPENKY: The Plastic People of the Universehttps://bit.ly/3bD24sj

 

VSTUPENKY: Stroon, Helado Infinito, divadelné predstavenie Cikánský boxer: na mieste konania podujatia 30 min pred podujatím