VALETO * bubenícke paličky

Bulharskú firmu Valeto som veľmi letmo zaregistroval asi pred dvoma rokmi. Priznám sa, že som jej vtedy veľa pozornosti nevenoval. Až raz… Účinkoval som na jednom nemenovanom festivale a kolega z jednej z kapiel s Valetami hral. Veľmi mi sadli a za krátko som sa na dovozcu nakontaktoval. To je už ale iná história.

 

Na test som dostal od českého distribútora značky Valeto, Dana Jančulu niekoľko párov paličiek. Všetky boli vyrobené z výberovej americkej hickory. Hickory je najpoužívanejší materiál na výrobu paličiek. Má niekoľkonásobne dlhšiu výdrž ako napríklad hrab. Zároveň výborne absorbuje šoky z úderov. Jednotlivé modely sa odlišujú rozmermi, tvarom a ďalšími vlastnosťami vhodnými pre ten, či onen štýl hry, typ nástroja, alebo špecifický hudobný žáner. Prvé tri v poradí sa radia k najpredávanejším modelom z katalógu Valeto.

 

7A: rozmery 404x13 mm. Palička vhodná na tichšie štýly, prípadne do malého klubu. Oválna hlavička.

 

 5A:  406x14,3 mm. Štandardná 5A-čka s oválnou hlavičkou. Veľmi dobre vyvážená a ovládateľná palička.

valeto50

 5B: 410x15 mm. Typy paličiek sa u každej firmy trocha líšia a Valeto nie je výnimka. Dôkazom je tento model. Hlavička je predĺžený barel, tým pádom má temnejší zvuk na ride a je pádnejšia vpredu. Typ, s ktorým sa dá ale hrať patrične nahlas.

 

 2B: 406x15,5 mm. Palička vhodná do hlasnejšej hudby, ťažisko viac vpredu, oválna hlavička.

 

 55A: 408x14,3 mm. Vychádza z modelu 55A od Vic Firth. Proporčne medzi 5A a 5B. Výborne ovládateľná, technická palička.

 

 Jazz: 417x14,3 mm. Trochu neobvyklá palička. Na taperi (zužovanie vedúce k hlavičke) je veľmi jemné vybranie. Preto je palička ľahšia vpredu a lepšie ovládateľná. Menšia acorn hlavička, jasný zvuk na ride.

 

 Rock: 423x15 mm. Rocková palička, avšak veľmi dobre vyvážená. Slzovitá hlavička. Ideálna pre Hard´n´Heavy hráčov.

 

 Perussion: 430x12,5 mm. Palička pre percussistov a hráčov na timbales.

 

 

Všetky paličky boli dokonale rovné a z prvotriedneho materiálu. Je vidieť, že na jeho výbere si dá výrobca záležať. Niektorým mojim kolegom vadilo dosť hrubé lakovanie. Mne napríklad sadlo dokonale.

 

 Verim, že si tieto paličky nájdu cestu (nielen) k slovenským bubeníkom. Svetovým značkám sa Valeto vďaka špičkovému spracovaniu produktov minimálne vyrovná. Viac informácií nájdete na stránke distribútora pre Čechy a Slovensko, kde si môžete paličky aj objednať: www.valetopalicky.cz Oficiálna stránka výrobcu: www.valetodrumsticks.com

Milan Hlinka

 

 

Distribúcia a výroba: Valeto * www.valetodrumsticks.com 

 

 

Milan Hlinka: endorser značiek
Valeto drumsticks, Mapex a Anatolian.
V súčasnosti pôsobí v kapelách:
Guns N Roses Tribute Slovakia,
Juraj Kupec Band, Cieľová Skupina,
Wasabi Circus a The Buttons.

 

 

Článok patrí k časopisu: