Vladimír Merta spieval Janáčka na Konvergenciách

merta
Vladimír Merta a Boris Lenko
Jarné Konvergencie, Bratislava, 2.-12. III. 2023

 

Tohtoročné jarné Konvergencie boli venované Leošovi Janáčkovi a opäť boli majsterštikom. Oduševneným holdom jednému z najvýznamnejších skladateľov 20. storočia. Ani tentoraz ma neprestala udivovať láskavosť a úctivosť spolu s kreativitou, s ktorou sú Konvergencie organizované. V časovom úseku jedenástich dní skvelí interpreti s chuťou odohrali prakticky celé Janáčkovo komorné dielo. A nielen to. V Artfóre sa čítali jeho listy. V Českom centre odzneli prednášky o jeho komornej tvorbe. V Átriu FiF UK, do ktorého ste mohli vojsť počas prestávky komorných koncertov, bola vizuálne silná výstava fotografií dokumentujúcich jeho život. Bol vydaný informačne obsažný programový bulletin.
 

merta
 

A bol tu aj jeden úchvatný úlet, ktorý celú akciu zásadne kultúrno-emočne vypointoval. Bol ním koncert českého folkového barda a legendy Vladimíra Mertu. Podľa programu mal hrať a spievať Janáčkom zozbierané ľudové balady. Ale všetko bolo inak. Merta „prezozbieral“ Janáčkom zozbierané balady celkom podľa seba. Blysol sa krásnou veľkou lutnou. A keď na nej udrel tie svoje magické tóny silné ako život a položil do nich vekom famózne prehĺbený hlas, publikum zamrelo. Hrdlo sa stiahlo a chĺpky zježili. Načisto autentický český folkový Johny Cash & B. B. King v jednej osobe nás začal valcovať prekrásnou moravskou baladou. A tento stav zježenia sa vo vlnách navracal počas celého koncertu. Áno, mýlil sa, vypadol mu text a nevedel začať skladbu, improvizoval, vtipkoval, popíjal vínko. No publikum neprestal mať v absolútnej moci ani na chvíľu. On a my v jeho hrsti. Striedal nástroje, gitary, lutnu, flauty, husle, exotický strunový nástroj sarod, saxofón a neustále niečím udivoval. Jeho sólový koncert v závere vygradoval do kolektívnej improvizácie na ľudovú aj iné témy. Pridala sa k nemu muzikantská zostava snov: Július Fuják na klávesoch, Jozef Lupták na violončele, Boris Lenko na akordeóne. A dali aj Astrológa: „rozevláté ruce, tabákové plíce...“ Iskrivo tápali v tónoch a harmóniách a úplne ma dostali. Koncert sa odohral vo VPN-kovej galérii Umelka. Skvelé miesto. Bravo. Roztrhaná šála vlála ulicí. Merta má 77 rokov.

RADO TIHLÁRIK
Foto Jarma Uhlíková

 

Záznam z tohto koncertu si môžete pozrieť a vypočuť na YouTube kanále Nového Populáru. Budeme vďační, ak sa prihlásite k odberu.

 

 

Článok patrí k časopisu: