VOX AC15 60TH ANNIVERSARY EDITION * Zvuk, ktorý zmenil svet (test gitarového komba)

vox_ac15

 

Keby sme mali zostaviť zoznam gitarových aparátov, ktoré najviac otriasli dejinami rockovej hudby, určite by sme nemohli opomenúť kombo VOX AC15, resp. jeho výkonnejšiu verziu VOX AC30. Práve tieto aparáty zdobili pódiá a štúdiá tých najvplyvnejších hudobníkov tzv. „britskej invázie“, ktorá spôsobila v šesťdesiatych rokoch hudobnú revolúciu po celom svete. Nemalý podiel mal na tom práve „špinavý“ zvuk aparátov VOX, ktorý spečatil nahrávky nielen The Beatles, ale aj ich drsnejších kolegov The Kinks, The Rolling Stones a The Yardbirds. Koniec koncov, počuť ho môžete aj na azda najslávnejšej gitarovej inštrumentálke všetkých čias - Apache od The Shadows. Gitaristi zo spomínaných kapiel dokázali vyťažiť neuveriteľné výsledky najmä pri vybudení aparátu do vysokej hlasitosti, čím získali z celolampového komba nenapodobiteľné skreslenie. Silne špecifický a predsa všestranný zvuk však nezamrzol v šesťdesiatych rokoch - kombo je totiž natoľko očarujúce (a popri spomínanom skreslení ponúka aj nádherný čistý zvuk), že na neho nedajú dopustiť ani súčasní hudobníci či osobnosti tak rozdielne ako The Edge z U2, Brian May z Queen a John Scofield. Prvé kombo značky VOX bolo vyrobené v roku 1957 a tak sa minulý rok táto spoločnosť rozhodla osláviť šesťdesiate výročie vo veľkom štýle - výrobou verných kópií dvoch z najikonickejších aparátov zo svojej dielne. Konkrétne sa zamerali na 15-wattový AC15/4 z roku 1957 a 30-wattový AC30/6 z roku 1960. My sme sa podrobnejšie pozreli na repliku prvého menovaného. 

 

Lekcia skreslenia

Limitovaná edícia komba VOX AC15HW60 ponúka dva kanály - Normal a Vib Trem. Prvý kanál generuje pri nižších hlasitostiach kryštalicky čistý zvuk, po otočení tlačidla Volume doprava sa z neho však stáva rockové monštrum, ktorého skreslenie schová do vrecka väčšinu pedálov simulujúcich oldschoolový overdrive efekt. Úmyselne som pri testovaní používal lubovú gitaru Epiphone Casino, ktorú používali aj členovia The Beatles. Chcel som vyskúšať, do akej miery sa zvukovo dokážem priblížiť nahrávkam, ktoré sú výsledkom tejto konkrétnej kombinácie nástroja a aparátu. Výsledkami som bol unesený. Mojimi rukami už prešlo niekoľko modelov VOX AC15, ale skutočne sa v tomto ohľade na toto výročné vydanie žiaden z nich nechytal. Napriek tomu, že potenciometrov nie je veľa, dokážete z komba dostať naozaj široké spektrum farebných odtieňov. Po chvíli zábavy s tónovou clonou som pri vysokej hlasitosti skutočne dosiahol zvuk identický tomu, ktorý si pamätám z nahrávky Day Tripper od slávnej liverpoolskej štvorky. Mimoriadne konkrétna farba, v správnej miere ostrá, ale zároveň hrejivá, ako sa na lampový aparát patrí. Kombo je obzvlášť pôsobivé pri reprodukcii vyšších stredov, vďaka čomu zaujme svojim typicky zvonivým zvukom. Zvukový charakter tradične určuje kombinácia Top boost sekcie v obvodoch predzosilňovača a koncová sekcia s elektrónkami EL84 zapojenými v triede A (Class A), ktoré neustále idú na plný výkon.

V prípade tejto výročnej série do veľkej miery určite zavážil fakt, že je kombo ručne letované a vybavené 12“ vintage reproduktorom Celestion Alnico Silver, čím sa model líši od svojich lacnejších kolegov. Skutočne, na to aby ste si uvedomili rozdiel medzi zvukovou kvalitou bežného aparátu VOX AC15 a jeho výročnej verzie ani nemusíte čítať produktové špecifikácie - stačí sa započúvať. 
 

vox_ac15

 

Vibrato/Tremolo starej školy

Skreslený zvuk bol tým, čo ma na kombe pri sledovaní prezentačných videí na YouTube zaujalo najviac. Pri teste bol však nakoniec rovnako príjemným prekvapením Vib Trem kanál. Už názov napovedá, že kanál má dva módy - vibrato a tremolo. Pulzujúci zvuk týchto podobne znejúcich, no v skutočnosti odlišných efektov, dokážete pomocou troch rôznych rýchlostí prispôsobiť svojej predstave, bez toho, že by kombo stratilo čokoľvek zo svojho bohatého frekvenčného spektra. Vo vnútri komba cez otvor vzadu je prístup na pripojenie „vajíčkového“ footswitch pedála pre aktiváciu Vib/Trem a dva vstupy pre pripojenie externého boxu 1x alebo 2x 8 Ohm.Samozrejme, kto chce mať možnosti vibrata/tremola pod väčšou kontrolou, asi siahne po sofistikovanejšom pedále, ktorý sa ale farebne len ťažko vyrovná efektu vstavanému v tomto kombe.

 

Vyrovnaný čistý zvuk

Testu sa zúčastnil aj gitarista Peter Kroko Modranský. Ten sa venoval čistému zvuk aparátu:  „Keďže ide o plne elektrónkové kombo (1 x EF86, 3 x ECC83/12AX7, 1 x ECC82/12AU7, 2 x EL84, 1 x EZ81) iba s čistým zvukom, tak som sa zameral na bežné akordy a vlastné hmaty. Použil som gitaru Vintage GT100 so snímačmi P90 a vstup Normal – High. V rámci tohto testu sa moje očakávania do bodky naplnili! Absolútne vyrovnaná hlasitosť jednotlivých tónov celého akordu, krásne vyššie harmonické alikvóty od zamatových cez sýte až po zvonivé, príslušné každému tónu v akorde alebo hmate, frekvenčne vyvážené aj podľa farby tónu pri prepnutí snímačov v celej škále zosilnenia potenciometrom Volume na zosilňovači. Iste k tomu prispela aj dvojitá dióda EZ81 v napájaní.“
 

vox_ac15

 

Kombo, čo nestráca tvár

Spočítané a zrátané, toto kombo (aj cenovo) najvyššej triedy disponuje paletou rozmanitých farieb, svoj charakter si však zachováva až do momentu vypnutia. Sťažnosti mojich susedov však potvrdzujú, že jeho zvuk nemusí vyhovovať každému.

 

VLADO NOSÁĽ * Queer Jane

 

 

Distribúcia: Music Park * www.voxamps.cz * Cena: 88 370 Kč /  3 399 €

 

Článok patrí k časopisu: