VOX VH-Q1 * Smart bluetooth slúchadlá pre gitaristov (test)

 

 

V minulom čísle som testoval slúchadlá Boss Waza Air. Tentokrát mi na stole pristáli slúchadlá od značky Vox. Predstavovať tieto značky gitaristom by bolo nosením dreva do lesa, poďme sa preto v krátkosti pozrieť na aktivity Voxu na poli domáceho hrania.

Celé to začalo amPlugom, ktorý pred 14 rokmi priniesol malé zariadenie, ktoré sa strčilo do gitarového jackového výstupu, do neho sa zapojili slúchadlá a mohli ste hrať pri nepočuteľnej latencii. K dispozícii bolo viacero zvukových nastavení, najväčšej popularite sa pochopiteľne tešil amPlug so zvukom Vox AC30. Ten som mal aj ja. Po čase ma však omrzel, predsa len, IK Multimedia iRig so softvérom Amplitube ponúkal podstatne širšie zvukové možnosti, i keď si vyžadoval zapojenie tabletu/mobilu. V roku 2012 Vox predstavil slúchadlá amPhones (a neskôr aj ich verziu pre basgitary), ktorý spojil amPlug so slúchadlami do jedného zariadenia, ostalo však viacero modelov podľa zvuku aparátu podobne ako pri amPlugu. A takisto zostal kábel. Ten odstránila takmer dekáda čakania a Bluetooth technológia. Pre gitaristov a basákov tento rok Vox priniesol na trh bezdrôtové slúchadlá Vox VH-Q1.

Slúchadlá prichádzajú v dvoch farebných variáciách - čierno-zlatej a bielo-zlatej. Luxusný vzhľad podčiarkujú tučné náušníky (dokonca aj vnútro slúchadiel je prekryté poťahom s textúrou ikonického dizajnu aparátov Vox), množstvo ovládacích prvkov a bohaté príslušenstvo. To pozostáva z prenosnej kapsičky na slúchadlá z prémiových materiálov, pozláteného jack-jack kábla (napr. na spojenie s mixom či zvukovou kartou), USB kábla na nabíjanie a aktualizáciu firmware, a tiež dvojjackového adaptéra na použitie v lietadle. Ten síce využijú asi len držitelia frequent flyer vernostných kariet tradičných leteckých spoločností, ale budiž.
vox
Vox VH-Q1 sú dynamické uzavreté slúchadlá vybavené technológiou aktívneho potláčania okolitého hluku (ANC - active noise-cancelling) s frekvenčným rozsahom 10 Hz – 25 kHz. Na jedno nabitie vydržia až 36 h (pri prehrávaní bez ANC), resp. 12 so zapnutým aktívnym potláčaním okolitého hluku.

Na ľavom slúchadle je odspodu mikro USB vstup na nabíjanie a jackový vstup na kábel. Ten je aj na pravom slúchadle a je len na vás, ktorý si vyberiete. Po pripojení kábla slúchadlá fungujú aj v pasívnom móde, bez potreby zapnutia.

Celé ovládanie sa odohráva na pravom slúchadle, a to je možno trochu škoda, pretože ho nie je práve málo a pri manipulácii som sa často dotkol alebo posunul niečo iné, než čo som zamýšľal. Na zlatom páse sú od stredu smerom po obvode dolu umiestnené: dvojtlačidlo na zapnutie potlačenia hluku a iniciovanie slúchadiel (zapnú sa pár sekundovým podržaním), posuvná šabľa na ovládanie hlasitosti snímanej gitary/basy, jackový vstup, a tzv. funkčné tlačidlo na ovládanie prehrávania (jedným stisnutím Play, resp. Pause, dvojklikom ďalšia pesnička, trojklikom predchádzajúca pesnička, posnutím dopredu sa zvýši hlasitosť, posunutím dozadu sa hlasitosť zníži, podržaním stisnutého tlačidla viac ako 2 sekundy sa spustí Siri (iOS) alebo Google asistent (Android). Na čiernej časti sú 2 zlaté tlačidlá - Sound Enhancing a ANC. Tým druhým sa prepína medzi 3 úrovňami potláčania hluku, tým prvým sa prepína medzi 6 presetmi zvuku gitary, resp. basgitary.

Skôr, ako si o nich napíšeme viac, povedzme si, ako sa aktivuje samotné snímanie ambientu z okolia - a teda zvuku gitary/basy alebo hlasu - ťuknutím na dotykový senzor v strede pravého slúchadla (na triafanie presného miesta treba trochu cviku, mne sa pri teste väčšinou podarilo mikrofón aktivovať na tretie až štvrté poklopkanie). Áno, prenos zvuku gitary/basgitary, a tiež spevu prebieha cez integrovaný mikrofón. Aj preto výrobca uvádza, že slúchadlá sú určené na použitie s akustickými nástrojmi - gitarou alebo akustickou basgitarou. Skúšal som ohňom, čo v prípade akustickej gitary znamená gitara s nylonovými strunami. A tu sa dostávame k prepínaču Sound Enhancing. Po každom stlačení tohto tlačidla vám dámsky hlas ohlási, na aký preset ste práve prepli. Ak ste netrpezlivý, rýchle stláčanie vám nepomôže, na ďalší preset môžete prepnúť až po vypočutí si celého názvu konkrétneho presetu. Postupne sa stláčaním dostanete cez presety: Flat (neutrálny signál), Basic for a guitar, Big for a guitar, Bright for a guitar, Big for a bass a Bright for a bass. Nedá sa ísť do protismeru, medzi presetmi sa dá prepínať len v tomto smere a poradí. Jednotlivé presety sa líšia len nastavením ekvalizácie zvuku snímaného mikrofónom. Funkcia potláčania hluku nemala pri snímaní zvuku gitary a spevu žiadny efekt, ono to zrejme asi nie je fyzikálne realizovateľné. Všetky 3 presety pre gitaru zneli prirodzene, zvuk gitary si zachoval dynamiku a s testovacou gitarou mojim ušiam najlepšie lahodil preset Bright for a guitar, ktorý zvýraznil výšky a celkovo zvuk gitary „presvietil“. Zaujímavé, aj keď prirodzené, bolo počúvať zmeny zvuku vlastného hlasu/spevu pri rôznych nastaveniach ekvalizácie. Treba však uznať, že aj spev aj gitara mali v slúchadlách pekný konkrétny zvuk a pri hraní som nepozoroval žiadnu latenciu.

Párovanie cez Bluetooth s mobilným telefónom prebehlo rýchlo a bez problémov a pri hraní na gitaru, prípadne aj spievaní, ste si mohli do slúchadiel pustiť z mobilu ľubovoľný podklad. Ako už bolo napísané vyššie, hlasitosť sa nastavuje samostatne pre podklad aj pre snímanú gitaru/basgitaru.

Výrobca slúchadlá uvádza ako hi-fi slúchadlá so špičkovým zvukom. Ten som porovnával so štúdiovými slúchadlami AKG K701 a klasikami na bežné nosenie Koss Porta Pro. Zvuk ma skutočne prekvapil, slúchadlá v mojom miniteste vyšli ako celkom jasný víťaz. Je sýty v celom frekvenčnom spektre, priestorový, plný. Náušníky sedia na ušiach naozaj výborne a dostatočne izolujú okolie aj bez zapnutého ANC. Basy majú potrebnú hĺbku a dynamiku naprieč hudobnými žánrami. Zvukový záznam hromu je na nich vskutku real feel zážitok.

 

Záverom
Vox VH-Q1 sú krásne, luxusne vyzerajúce slúchadlá s prémiovým zvukom a výbavou. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že na trhu budú konkurovať skôr marshallovským bezdrôtovým slúchadlám na bežné či štúdiové počúvanie, než napríklad Boss Waza Air, ktoré sú určené na skutočne bohaté využitie na domáce hranie pre gitaristov a basákov.

 

Plusy

- špičkový zvuk

- možnosť simultánneho hrania do hudobného podkladu

- kapsička na prenášanie

- naozaj luxusný vzhľad

- dlhá výdrž batérie

 

Mínusy

- plnohodnotné použitie len pre akustickú gitaru/basu

- chýba integrovaná ladička

- príliš citlivé ovládanie, často sa dotknete niečoho iného

 

RICHARD ĎURANA

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk/vox * Cena: (od) 299 €

Článok patrí k časopisu: