Zomrel rockʾnʾrollový idol, „francúzsky Elvis“, Johnny Hallyday

johnny_hallyday

 

Vo veku 74 rokov, v noci na stredu 6. decembra 2017, zomrela na rakovinu pľúc najväčšia francúzska rocková hviezda Johnny Hallyday, ktorá o svojom boji so zákernou chorobou verejnosť prvýkrát informovala v marci toho roku. „Johnny Hallyday nás opustil. Píšem tieto slová a neverím im. No je to pravda. Môj muž s nami už nie je. Opustil nás dnes v noci tak, ako žil celý život, s odvahou a vznešenosťou,“uviedla vdova po spevákovi Laeticia pre britský denník The Guardian. 

Spevák, skladateľ i herec, vlastným menom Jean-Philippe Smet, so svojimi 57 rokmi umeleckej kariéry patril medzi najslávnejších francúzskych spevákov a najvýraznejšie osobnosti francúzskej mediálnej sféry (napríklad jeho tvár bola na obálkach časopisov viac než dvetisícstokrát). Absolvoval 181 koncertných turné– desiatky rokov plnil športové štadióny, na jeho koncerty chodili pravidelne desaťtisíce ľudí – a na svojom konte má vydaných 40 zlatých či 22 platinových platní, ktorých predal na svete viac ako 110 miliónov. 

V 50. rokoch 20. storočia sa pod vplyvom Elvisa Presleyho odpútal od francúzskej „šansónovej“ tradície a začal spievať rockʾnʾroll po francúzsky. „Uviedol rockʾnʾroll do Francúzska. Je jedným z mála spevákov, o ktorom ľudia hovoria, že je zviera na pódiu. Ľudia v každom veku ho majú radi,“opísal Hallydaya v minulosti novinár Philippe Le Corre. Vo Francúzsku bol taký slávny, že aj Jimi Hendrix mu raz robil predskokana. A hoci bol napriek úspechu doma, resp. vo frankofónnej oblasti, Johnny Hallyday takmer neznámy (na lukratívnom americkom či britskom trhu sa mu nepodarilo preraziť, čím si vyslúžil hlavne v anglicky hovoriacich krajinách prívlastok „najväčšej rockovej hviezdy, ktorú ste nikdy nepočuli“), na medzinárodnej úrovni sa mu dostalo uznania ako jednej z mála neanglofónnych rockʾnʾrollových hviezd s veľkou reputáciou. 

Na správy o jeho úmrtí reagoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého „je trochu z Johnnyho v každom z nás“. „Po celé generácie sa vrýval do životov Francúzov,“ uviedol Macron. Na sociálnej sieti venovali Hallydayovi spomienku napríklad gitarista Richie Sambora z americkej kapely Bon Jovi či kanadská speváčka Céline Dionová, ktorá ho nazvala „legendou šoubiznisu“. Johnny, rodák z Paríža, bol synom francúzskej matky a belgického otca, ktorí ho ešte ako dieťa opustili, a vyrastal s tetou medzi kabaretnými spevákmi a hercami. Na pódium vystúpil už ako teenager a požičal si meno Hallyday od amerického príbuzného. To, že ho opustili rodičia, v ňom zanechalo prázdnotu, ktorú sa veľmi snažil podľa vlastných slov naplniť. „Aj napriek svojmu imidžu rockera v čiernom koženom oblečení, ,francúzsky Elvisʽ tvrdil, že sa bojí tmy,“uviedol denník Guardian.

 

 

Muzikantský veterán sa presadil tiež na striebornom plátne, počas svojej kariéry nakrútil desiatky filmov. Prvýkrát sa pred kamerou objavil v epizódnej úlohe v roku 1955 vo francúzskom thrilleri Diabolské ženy (Les Diaboliques). Nasledovali filmy Dobrodružstvo je dobrodružstvo (1974), Detektív (1985), Rodinná rada (1986), Železný trojuholník (1989), Prečo práve ja? (1999), Muž z vlaku (2002), Strieľajte na Francúzov! (2003), Purpurové rieky 2 (2004), Komisár Moulin: Únos (2005), Jean-Philippe (2006) či Ružový panter 2 (2009). V roku 2009 slávil úspech ako pomstiteľ v thrilleri Vengeance (Pomsta). Zahral si tiež s Jeanom-Paulom Belmondom vo filme Clauda Zidiho Zviera (1977). 

V roku 1997 dostal jeden z piatich najvyšších stupňov francúzskych vyznamenaní, keď získal Francúzsky rytiersky rád čestnej légie, okrem iných ocenení bol i držiteľom belgického Rádu koruny (2001). V roku 2002 sa predstavil aj ako automobilový pretekár, keď súťažil v najťažšej rely na svete, vedúcej z Paríža (v tom roku z Arrasu) do Dakaru. 

ANDI RAY HAVERDA

 

 

 

Článok patrí k časopisu: