2. ročník World Music Festivalu Bratislava už v septembri! 21. – 24. septembra 2017

 

Hoci World Music Festival Bratislava tohto roku chystá ešte len svoj druhý ročník, stihol si už získať mnoho priaznivcov doma i v zahraničí. Popri predstavení najlepších a najzaujímavejších domácich interpretov prináša na Slovensko aj špičkové zahraničné kapely a okrem hudby ponúka množstvo sprievodných akcií. Na svoje si prídu tak záujemcovia o hudobné tradície, ako aj o ich pozmenené a modernizované formy v podobe tzv. world music.

 

Na veľkom pódiu na Hlavnom námestí v Bratislave sa 22. a 23. septembra v rámci showcaseového programu predstavia domáce skupiny Banda, Katarína Máliková s ansámblom, Ľudové Mladistvá, KarpaTon, Ľubomír Gašpar Cimbal Project a Karina Sarkisjan. Poslední traja interpreti sa na festival dostali na základe otvorenej výzvy a odborného i poslucháčskeho hlasovania. Okrem reprezentantov slovenskej world music scény vystúpi v piatok 22. septembra na tom istom námestí aj skupina Kaláscima z juhu Talianska, jedna z najpopulárnejších skupín hrajúcich v štýle pizzica taranta.

V sobotu 23. septembra sa v Ateliéri Babylon uskutoční galaprogram festivalu, počas ktorého čakajú divákov tri atraktívne koncerty. Ako prvé vystúpi poľské duo Karolina Cicha & Bart Pałyga so svojím programom 9 jazykov, v ktorom zaznejú piesne v jazykoch národností obývajúcich kedysi východopoľské mesto Białystok. Ďalším účinkujúcim je francúzsky virtuózny kontrabasista Renaud Garcia-Fons, ktorého bude v projekte Silk Moon sprevádzať Derya Türkan, turecký hráč na tradičné husle kemenče.  O tanečne ladený záver programu sa postará skupina Oratnitza, ktorá svoj „akustický D´n´B“ obohatí aj o speváčky s bulharskými viachlasmi. Žánrovo pestrý galakoncert ponúkne prierez hudbou Európy.

Okrem koncertov v centre Bratislavy môžete v rámci festivalu navštíviť aj obľúbený Tanečný dom v KC Dunaj, na ktorom sa môžete vo štvrtok 21. septembra naučiť tancovať slovenské ľudové tance, ale absolvovať aj workshop tanca pizzica taranta s členmi skupiny Kaláscima.  Okrem toho sú súčasťou festivalu pouličné bubenícke show, workshopy hry na perkusie, festivalová električka a ďalšie zaujímavé podujatia.

 

 

Dôležitou súčasťou festivalu je aj medzinárodná konferencia, ktorá sa uskutoční v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici. V piatok 22. septembra odznejú príspevky o domácich podujatiach – napríklad o 15 rokoch existencie Tanečných domov na Slovensku, či o Folklórnom festivale Východná a ďalších projektov Národného osvetového centra.  Zaujímavosťou bude audiovizuálna prezentácia venovaná tradičným herným štýlom sláčikových hudieb z Telgártu a Šumiaca v podaní Ľudovej hudby Michala Nogu. V sobotu 23. septembra bude konferencia patriť zahraničným príspevkom na témy ako Umenie komunikácie, Hudba a jej usporiadanie v Nemecku a siete globálno-lokálnej hudby, Aké sú možnosti pre hudobníkov world music v meniacej sa Amerike? Hlavným cieľom konferencie, ktorá sa koná v anglickom jazyku,  je zoznámiť zahraničnú odbornú verejnosť so slovenskou hudobnou scénou a zároveň umožniť domácim interpretom, manažérom skupín či publicistom získať informácie z prvej ruky od zahraničných profesionálov.

Pre mladších návštevníkov festivalu bude určený Detský program na Hviezdoslavovom námestí v sobotu 23. septembra od 14:00 hodiny. Deti sa môžu aktívne zapojiť do starodávnych „pastierskych hier z okolia Trenčína“, vyskúšať si ľudový kroj či pozrieť La Portella show či šikovné deti z Detského Folklórneho Súboru Gerulata.

V nedeľu 24. 9. o 14:00 sa na nádvorí Zichyho paláca bude konať bubenícky workshop určený pre všetky vekové kategórie pod názvom Bubnovačka Orchestra - Rytmika. O 18.00 sa zase v priestore súčasnej kultúry A4 uskutoční slávnostná premiéra dokumentárneho filmu Mareka Šulíka a Jany Belišovej o zrkadlení života Rómov v ich tradičných žalostných piesňach s názvom Ťažká duša. Okrem filmu sa odprezentujú aj krátke videá na túto tému, zbierka piesní a cestopis Jany Belišovej a zaznejú rómske piesne v živom prevedení.

 

 

Väčšina podujatí festivalu je zadarmo, na konferenciu je potrebné sa zaregistrovať. Predpredaj vstupeniek na galakoncert je možný TU.

Viac informácií o spomínaných akciách nájdete na stránke festivalu ako aj na FB stránke

 

Tešíme sa na Vás!

 

Projekt World Music Festival Bratislava je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý je Generálnym partnerom podujatia. Partnermi podujatia sú Bratislavský samosprávny kraj, mesto Bratislava, Stredoeurópska nadácia, Ars Bratislavensis, Hudobný fond, SOZA, BTB – Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Bratislava-Staré Mesto, Národné osvetové centrum, Ústav etnológie SAV a i.