ADRIAN BELEW * Bombura 16.II.

Do breznianskeho klubu Bombura zavíta jeden z najvplyvnejších gitaristov, ktorého osobitý hráčsky štýl sa podpísal na viacerých míľnikoch pri ceste, ktorou kráčali moderné dejiny rocku. Hoci do zoznamu osobností s ktorými spolupracoval patria tie najznámejšie, komerčne úspešné mená, Belew nie je typickým hudobným žoldnierom. Z nahrávok ktorým poslúžil je počuť, že pozvania k spolupráci akceptoval v prvom rade ako umeleckú výzvu.

 

belew
www.adrianbelew.net

Z tých najznámejších ide väčšinou o predstaviteľov avantgardnej rockovej, popovej a alternatívnej scény 70. až 90. rokov minulého storočia, akými boli alebo sú Frank Zappa, David Bowie, Robert Fripp, Talking Heads, Laurie Anderson, Nine Inch Nails a Paul Simon.
 

Nemenej zaujímavá je aj jeho sólová tvorba zachytená na bezmála dvadsiatich albumoch. Adrian je multiinštrumentalista, ktorého sólové nahrávky sú vychvaľované kritikmi a ktorého emotívny spev a invenčné komponovanie si našli vernú fanúšikovskú základňu medzi milovníkmi hudby po celom svete. Jeho hudbu objavuje denne čoraz viac poslucháčov lačných po skvelej muzike s kreatívnym štandardom, aký v rámci showbiznisu často nebýva pretláčaným do popredia. S kým a s čím teda príde Mr. „Twang Bar King“ do Brezna?


 

 

Adrian aktuálne koncertuje so svojim Power Triom v ktorom ho sprevádza basgitaristka Julie Slick a bubeník Tobias Ralph, obaja presvedčiví virtuózi, ktorí na pódiu predvádzajú omračujúce výkony. Málokto ovláda svoje nástroje tak, ako členovia tohto zoskupenia, čo divákov na každej koncertnej zastávke spoľahlivo privádza do varu.
 

Okrem skladieb z Adrianovho sólového repertoáru, očakávať môžete aj niektoré hity King Crimson. Predstavenia sú zároveň príležitosťou pre zoznámenie s Adrianovou novou koncepciou hudobného konceptu počúvania hudby, aplikáciu vyvinutú v spolupráci s Apple pod názvom FLUX: „never the same twice“ (nikdy dvakrát to isté).
 

Belew sa prvýkrát objavil na obrazovkách hudobného radaru ako koncertný gitarista Franka Zappu. Ten o ňom neskôr povedal: „Adrian znovuobjavil elektrickú gitaru“. Jeho osobité tóny, neobyčajné používanie efektov a tremolo páky stále zostávajú absolútne nenapodobiteľné a jeho technika má stále obrovský vplyv na súčasných gitaristov. Adrian Belew bol vyše tridsať rokov spevákom, gitaristom, skladateľom a frontomanom progresívneho rockového zoskupenia King Crimson. Album „Discipline“, Adrianova prvá nahrávka s King Crimson, sa stal jedným z najvýznamnejších rockových počinov všetkých čias.


 

 

Adrianova sólová kariéra - od prvej nahrávky „The Lone Rhino“ až k hitovému albumu „Mr. Music Head“, alebo akejkoľvek inej z jeho platní, ktoré posúvajú zvukové hranice a zároveň si udržujú umeleckú celistvosť - si vyslúžila ako obdiv, tak aj rešpekt u kolegov hudobníkov a vernosť poslucháčov. Jeho energická a dravá hra na gitare kontrastuje so schopnosťou skladať nádherné piesne, ktoré dokážu rozplakať.
 

Prijmite pozvánku a využite jednu z nemnohých príležitostí vidieť a zažiť „live“ produkciu tohto výnimočného umelca a hudobníka, pre ktorú sa oplatí do Brezna pricestovať aj zo širšieho okolia.

red.

 

Adrian Belew Power Trio (USA) + LizZard (FR) On Tour * 16.2.2016 Bombura, Brezno

Predkapelou Adrianovho Power Tria bude francúzska rockovo-experimentálna skupina, ktorej temná, umelecky ambiciózna hudba býva prirovnávaná aj k legendárnym King Crimson.

 


 

 

Článok patrí k časopisu: