Akai MPC (test)

K značke Akai prechovávam špeciálne sympatie. Kedysi dávno sme od nich mali televízor, neskôr som sa stal hrdým majiteľom ich skvelého profesionálneho samplera. Dnes stojím pred sľubne vyzerajúcou krabicou s nápisom Akai MPC. MPC napríklad ako „moje producentské centrum“. Po vybalení si slúchadlá v červenom, striebornom a čiernom finiši nasadzujem na hlavu, keďže sa mimo akúkoľvek pochybnosť považujem za hodného ich dedikácie. Nie som síce dídžej, ale ako producent a vlastník malého štúdia prichádzam so slúchadlami do kontaktu pomerne zhusta.


Akai MPC

Stavba

MPC majú robustnú a dá sa predpokladať, že aj odolnú hliníkovú konštrukciu. Otočné mušle skrývajú drivery s neodymiovým magnetickým systémom a membránami priemeru 50 mm. Odpružené náušníky dosadli na moje lopúchy prekvapivo komfortne, hoci o vzdušnej ľahkosti hovoriť rozhodne nemožno. Papierovo deklarovaný akustický tlak 114 dB však miestoprísažne potvrdzujem – MPC hrajú hlasno a s dôrazom zúrivého producenta razenia Phila Spectora. 160 ohmovú impedanciu a frekvenčný rozsah od 12 Hz do 24 kHz som takisto vyčítal z podkladov s technickými parametrami, tých subsonických 12 Hz však beriem s rezervou a zároveň rešpektom – nechcem skončiť ako námorníci, čo za spevom Sirén vyskákali zo svojich lodí do mora. Bajonetovo pripojiteľný kábel s červeným dekórom okolo malých jackov má dĺžku 2,1 metra a pôsobí seriózne. K dispozícii je aj komunikačný kábel so vstavaným mikrofónom a pozlátená redukcia na veľký jack.

Prax

Akai MPC je pre profi užívateľov už nejaký ten rôčik synonymom práce so soundom – samplingom, sekvencingom a tvorbou beatov. Slúchadlá MPC teda logicky doplňujú rodinu mašiniek pre beat freakerov. Nadobudnuté skúsenosti a nové technológie premietli inžinieri spoločnosti Akai do slúchadiel, ktoré sľubujú neskreslený zvuk maximálnej presnosti. Podrobil som ich testovaniu v rôznych režimoch, pričom som kládol maximálny dôraz na štúdiovú prácu - od nahrávania až po mixáž a mastering. Mal som ich na prechádzke so psom a hudba z môjho smartfónu v bezstratovom formáte flac hrala naozaj dobre. Úderne, ba miestami až agresívne. „Overstuffed“ náušníky koncipované ako zvukové pasce účinne eliminujú zvuky okolia a ja som sa pre istotu podchvíľou obzeral, či ma uprostred lesa neprejde nejaký poľovník na zelenej nive. Potom som si púšťal DVD-Audio snímky v rozlíšení 96/24, ba zopár klasík v diskrétnom stereu so samplovačkou až 192 kHz/24 bit. Lov na detaily bol vskutku mikroskopický, samotná štruktúra snímok sa necudne odhaľovala až na kožu a nuansy boli poľahky čitateľné. V štúdiu preukázali MPC pri nahrávaní pozoruhodné minimum presluchov aj pri týpkoch, ktorí si to vedia do hlavy vyhuliť čo to dá. Pri mixáži som za ich pomoci celkom dobre odhadoval pomery, priestory a celkovú proporcionalitu snímky. Na agresívnejší charakter s miernym zdvihom na vyšších stredoch som si zvykol rýchlo. Pri masteringu popu a rocku za použitia nutnej porcie kompresorov a iných psychoakustických buzerátorov som kvitoval schopnosť slúchadiel MPC ostať nad vecou, nespraviť z nahrávky guláš a celkovo nestratiť prehľad. Kvitujem aj fakt, že v rôznych akustických hladinách zachovávajú základné pomery dané mixom a lineárne zobrazujú všetky pásma. Už potichu dávajú dostatok basov a ich porcia vzrastá v súlade s nárastom podania ostatných frekvencií.

Takže:

Slúchadlá Akai MPC možno považovať za silný a verzatilný nástroj štúdiovej práce a azda aj dídžejingu (osobne neviem posúdiť). Za cenu tesne pod 150 eurami sa mi vidia byť primerane dobré – za svoje peniaze dostanete dostatok muziky. Sú presné a ak s nimi nešportujete, na kotrbe sedia dobre. Azda len málinko unavujúca ukričanosť robila po viachodinovom maratóne v štúdia z mojej hlavy úľ, ale dcérin frajer, ktorý má o 30 rokov menej ako ja a živí sa ako DJ si ich pochvaľoval a žiadne reptanie som od neho nepočul. Takže chyba je zrejme na strane prijímača. Predsa som už len za tie roky zhýčkaný zamatom highendových zhýralostí za pár tisíc eur, s ktorými možno presedieť v hojdacom kresle pri krbe celé hodiny a nerušia vás ani pri občasnom pochrapkávaní. Pri MPC však rozhodne nezaspíte!

Andrej Turok

 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.shop.disk.cz * Cena: 3 490 Kč

Článok patrí k časopisu: