Akustická skladba A Happy Drunk od Queer Jane upútala editorov zo Spotify

queer_jane

 

V máji 2019 vydalo vydavateľstvo Bruuder Records pesničku A Happy Drunk od kapely Queer Jane, pár týždňov po jej uverejnení ju editori Spotify vybrali do oficiálneho playlistu Acoustic Rock. Slovenská skupina sa tak ocitla medzi svetovými menami, ako sú: The Cranberries, Pink Floyd, Nirvana, Foo Fighters, Green Day, Avril Lavigne a ďalšími super hviezdami hudobného priemyslu. Stala sa tak jednou z mála, ak nie jedinou slovenskou skladbou, ktorá to dokázala. Za osem mesiacov samotná A Happy Drunk nazbierala celkovo viac ako 615 tisíc vypočutí, vo viac ako 75 krajinách sveta. Za úspechom stojí veľa faktorov, ale asi najviac zavážilo, že pesnička je chytľavá, jednoduchá, spev sprevádza len gitara a ústna harmonika. Má dobrý názov, pekne vyskladaný text a dobre urobený cover. Cesta do oficiálneho playlistu je náročná, každá skladba musí prekonať najprv nemilosrdné sito algoritmov umelej inteligencie Spotify, ktoré v prípade úspechu pošle skladbu ďalej na posúdenie editorom Spotify. Tých pesnička zaujala natoľko, že ju ako jedinú zo Slovenska nasadili do oficiálneho playlistu Spotify - Accoustic Rock, ktorý je nabitý hviezdami a ktorý odoberá bezmála pól milióna ľudí z celého sveta.

 

 

A Happy Drunk predstavuje folkovejšiu podobu tvorby kapely. Nápad na text plný trpkého humoru vznikol uprostred párty. Vlado sa po žúre samozrejme necítil veľmi dobre, s týmito pocitmi však nápad dotiahol do vydareného textu, ktorý neskôr zhudobnil a nahral na štvor-stopový kazetový magnetofón. Všetky okolnosti vzniku tejto skladby do seba krásne zapadli a možno aj jej samotný príbeh zaujal editorov, vďaka čomu mohla úspešne reprezentovať slovenskú hudbu na Spotify.

 

queer_jane
 

 

Queer Jane túto pesničku zaradili aj na pripravovaný album AMEN DOLORES, ktorý vydajú vo vydavateľstve Bruuder Records už 27. marca 2020. Album bude obsahovať 10 skladieb a vyjde na 12“ vinyle, CD a bude dostupný aj vo všetkých dostupných streamingových službách. Krst albumu sa uskutoční 28.3. v .klube pod lampou v Bratislave.
 

queer_jane
Queer Jane je bratislavská indie kapela, ktorá začala ako sólový projekt speváka, gitaristu a skladateľa Vlada Nosáľa. V roku 2012 sa k nemupridali basgitarista Lukáš Valter a bubeník Adam Jánoš. Hudbu Queer Jane inšpiruje rovnako folkové pesničkárstvo Boba Dylana, ako punková energia The Clash a skladateľské majstrovstvo The Beatles. Ich tvorba však má blízko aj k psychedélii, o čom svedčí aj hosťovanie Vlada Nosáľa na albume Mini Album Thingy Wingy (2015) legendárnej americkej kapely The Brian Jonestown Massacre. Kapela má na konte EP Loveshy (2014) a albumy Flowerville (2015) a Home (2016). Od roku 2018 vydali vo vydavateľstve Bruuder Records štyri single A Minor Crisis a Waiting For The Sun, Sunrise Sunrise a A Happy Drunk. Poznávacím znamením skupiny sú aj nápadité videoklipy, ktoré sú z veľkej časti dielom oceňovanej režisérky Soni Maletz.

 

Skladba na SPOTIFY