Album Hammela a Vargu ZELENÁ POŠTA vychádza po 50 rokoch na zelenom vinyle

 

Keď v roku 1972 vyšiel pesničkový album Pavla Hammela a Mariána Vargu Zelená pošta, zapôsobilo to ako zjavenie. Mimoriadne invenčná a originálna piesňová poetika bola veľkým protipólom k dobovému konvenčnému hlavnému prúdu populárnej hudby. Dnes, po 50 rokoch, vychádza album opäť vo vinylovej podobe a my si môžeme vychutnať skvosty, ako Tenis, Krajina bielych dievčat, Páví ples, Slnečnice, Nechtiac, či nesmrteľnú Smutnú rannú električku. A to všetko za sprievodu členov skupiny Collegium musicum, ktorým dominuje ako elitný hosť gitarista Radim Hladík.

 

„Táto platňa je akousi renesanciou Vargovej spolupráce so spevákom Pavlom Hammelom, textárom Borisom Filanom a básnikom Kamilom Peterajom.... Citlivý hudobník nikdy nezúži svoj tvorivý priestor na jediný výsek hudobného umenia. Práve preto nie je táto platňa iba reminiscenciou, nie je iba zavŕšením snáh jedného obdobia. Je tvorivým vyznaním a súčasne i trvalým dokumentom vždy živého a každej hudbe prospešného muzicírovania“, píše okrem iného v sleeve notes Ján Kovář, hudobný redaktor, publicista a skladateľ.

 

zelena_posta

 

„Je to úžasný pocit pre autorov a interpretov, že ich tvorba rezonuje u ľudí ešte stále aj po 50 rokoch. Teším sa z toho aj za svojich kamarátov spoluhráčov, ktorí spoluvytvárali tento výnimočný album, ale žiaľ už nie sú medzi nami. Teraz ho zahráme v koncertnej podobe spolu s ďalšími skladbami z tohto skvelého tvorivého obdobia aj po slovenských mestách od 17.do 23.septembra 2022 v podaní špičkových slovenský hudobníkov. Pošta je symbolom komunikácie a porozumenia medzi ľuďmi, čo nám tak teraz veľmi chýba. A ešte keď je aj zelená….“ hovorí Pavol Hammel.

 

Septembrové koncerty, ktoré budú v Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Žiline a v Bratislave, budú zároveň spomienkou na nedožitých 75 rokov Mariána Vargu a Fedora Freša, spolutvorcov albumu. 

 

Na albume hrajú a spievajú: Marián Varga (organ, klavír, subharchord), Pavol Hammel (gitara, spev), Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie nástroje), Rastislav Vacho (gitara), Radim Hladík (gitara), Bratislavské dychové kvinteto, Sláčikový orchester Československého rozhlasu v Bratislave.

 

 

Album na digitálnych platformách: https://hammelvarga.lnk.to/ZelenaPosta
 

Zoznam skladieb na LP:

 

01. A1 DOMÁCA ÚLOHA

02. A2 Z ĎATELÍN

03. A3 TENIS

04. A4 SMUTNÁ RANNÁ ELEKTRIČKA

05. A5 KRAJINA BIELYCH DIEVČAT

06. B1 PÁVI PLES

07. B2 CESTY BLÁZNOV

08. B3 NECHTIAC

09. B4 SLNEČNICE

10. B5 POŠTA

 

Nové číslo už vo vašich stánkoch

popular

Kúpiť časopis TU

 

 

 

Článok patrí k časopisu: